A francia Xavier Marabout festményein egymástól távol álló világokat vegyít, és képein a híres Tintin-képregények kalandor címszereplőjét Edward Hopper vizuális világába helyezi: az Éjjeli baglyok című híres festményének kulisszái között például Tintin egy lenge öltözetű nőnek udvarol (lásd a nyitóképet), de Hopper Chop Suey című képének díszletei közé is egy félmeztelen nő társaságában helyezte el a híres figurát. (ITT végig tudjátok pörgetni a képeket.) Honlapján Marabout a mindenütt jelenlévő paródiát emeli ki, és azt, hogy képeien egymástól távoli művészeti világok olvadnak össze.
A híres képregényíró és -rajzoló, Hergé jogörökösei viszont nem voltak vicces kedvükben, és a Tintin-jogokat kezelő Moulinsart nevű cég közölte, hogy a festő engedély nélkül használta képein Tintin karakterét. Érvelésük szerint annak semmi köze a humorhoz, ha valaki úgy húz hasznot egy szereplő hírnevéből, hogy azt erotikus környezetbe emeli át. Hergé szerintük nem véletlenül nem szerepeltetett nőket a történeteiben; egyszer azt mondta, túlságosan szereti a nőket ahhoz, hogy karikatúrát készítsen róluk.
A jogörökösök végül pereltek, a festő és ügyvédje ezzel szemben az alkotás és a kifejezés szabadsága mellett érvelt. Ebben a sorozatában Marabout Tintin romantikus életét Hopper intim, voyeurisztikus univerzumában képzelte el. A festő a nők beemelését azzal magyarázta, hogy Hergé világát borzasztóan férfiasnak tartja, melyből teljesen hiányoznak a nők. Épp ezért képein Tintint pin-up lányokkal vette körül, és ezzel humort is csempészett a festményekre. Ezen túlmenően viszont azt akarta megmutatni, hogy a két univerzum tökéletesen kiegészíti egymást.
Marabout-nak amúgy nem ez az egyetlen mash-up sorozata: vannak olyan képei, melyeken Batman Klimt világával fuzionál, és összehozta Picassót a képregényes Tex Avery univerzumával is.
A héten a francia bíróság a művésznek adott igazat, és helyt adott annak az érvelésnek, amely a parodisztikus, humoros vonalat emelte ki. A bíróság emellett megállapította, hogy a Moulinsart rossz hírét keltette a festőnek akkor, amikor a műveit kiállító galériákkal kapcsolatba lépve a jogsértésekre figyelmeztette őket. A Moulinsartnak emiatt most 10 ezer euró kártérítést kell fizetnie a művésznek, és meg kell fizetnie a 20 ezer eurós jogi költségeket is.
Fotó: Guardian