Snyder szerint az európai háború részeként Putyin ki akarja éheztetni a harmadik világot

Snyder szerint az európai háború részeként Putyin ki akarja éheztetni a harmadik világot

Ukrajna a világ egyik legnagyobb élelmiszerexportőre, de az orosz tengeri blokád miatt a gabona nem jut el Afrikába és Ázsiába. Timothy Snyder amerikai történész szerint az éhínség miatt tömegek indulhatnak majd el Európa felé, és Vlagyimir Putyin pontosan ezt akarja.

ro | 2022. július 04. |

Vlagyimir Putyin orosz elnök az Európa elleni háború következő részeként ki akarja éheztetni a fejlődő világ nagy részét - írja a Twitteren közzétett elemzésében Timothy Snyder amerikai történész. Magyarázatként hozzátette, hogy békeidőben Ukrajna számít a világ egyik legnagyobb élelmiszerexportőrének, az orosz tengeri blokád ugyanakkor megakadályozza, hogy a gabona elhagyja az ukrán kikötőket. Ez viszont azzal jár, hogy több tízmillió gabona mehet tönkre a silókban, ami miatt több tízmillió embert fenyeget éhínség Afrikában és Ázsiában. Snyder szerint az ukrán gabonakiáramlás kontrollálása egyáltalán nem újkeletű, hiszen már Hitler és Sztálin is élt vele.

Sztálin kollektivizálási terveibe akkor négymillió ukrán halt bele, és a szovjet diktátor mindennek tetejébe még őket okolta a halálozásokért: a szovjet propaganda egészen egyszerűen náciknak nevezte azokat, akik felhívták a figyelmet az ukrán éhínségre. De az ukrán mezőgazdaság ellenőrzés alatt tartása nem állt távol a náciktól sem, sőt, Snyder szerint Hitlernek ez volt az egyik legfőbb háborús célkitűzése. Abban bízott ugyanis, hogy az ukrán gabonát a Szovjetunióból Németországba irányíthatja majd, kiéheztetve ezzel több millió embert az országban. Szerinte az orosz emlékezetpolitika megágyazott a 21. századi éhínségtervnek, hiszen az oroszoknak azt tanították, hogy arról nem Sztálin tehet, ráadásul folyamatosan azt sulykolták feléjük, hogy az ukránok nácik - így a gabona ellopása és a tengeri blokád sokak számára már elfogadhatónak tűnik.

Snyder szerint Putyin terve három fázisú: először is tönkre akarja tenni az ukrán államot azzal, hogy elvágja az exportot. Ezzel egyidejűleg menekültválságot okoz, hiszen az éhezés miatt embertömegek kelhetnek útra Észak-Afrikából és a Közel-Keletről - azaz olyan térségekből, amelyek az ukrán gabona komoly felvevőpiacai. A helyzet súlyosbodásával (lázongások, éhínségek, stb.) az orosz propaganda majd Ukrajnát okolja, és Moszkva az orosz területszerzések elismerését és a szankciók feloldását követeli majd. "Oroszország azt tervezi, hogy ázsiaiakat és afrikaiakat éheztet annak érdekében, hogy megnyerje az európai háborút" - tette hozzá. Snyder szerint ez a kolonializmus új szintje, és az éhínséget eszközként felhasználó politika legújabb fejezete.

Timothy Snyderrel néhány éve, a Fekete föld című kötete megjelenése után interjúztunk, akkor egyebek között a holokausztról, valamint a népirtás és a klímaváltozás közötti kapcsolatról beszélgettünk vele. 2019-ben jelent meg magyarul A szabadság felszámolása című könyve, amelyről a The Chicago Tribune azt írta, hogy rendkívül precízen dokumentálja, hogyan szilárdította meg hatalmát Vlagyimir Putyin Oroszországban, Oroszország hogyan rohanta le Ukrajnát, és az orosz hatalmi érdekek hogyan érvényesültek a 2016-s amerikai elnökválasztásban. Olvass bele:

Putyin legfontosabb olvasmánya, amire egy rendszert húzott fel
Putyin legfontosabb olvasmánya, amire egy rendszert húzott fel
Tovább olvasok

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A Putyin emberei szerzője szerint az orosz elnök sok mindent rosszul mért fel

Catherine Belton szerint Putyin több dologban is tévedett, amikor háborút indított Ukrajna ellen. Valószínűleg nem számolt sem az ukránok heves ellenállásával, sem pedig azzal, hogy komoly nyugati szankciók lesznek.

...
Hírek

Mihail Siskin: Putyin a tünet, nem a betegség

Rendszer- és gondolkodásváltást sürgető véleménycikket publikált Mihail Siskin orosz író a Guardianben, viszonylag hosszú és elég sokatmondó címmel: “Sem a NATO, sem Ukrajna nem tudja putyintalanítani Oroszországot. Nekünk, oroszoknak kell megtennünk”. Siskin cikkében amellett érvel, hogy az új, demokratikus Oroszország nem lehetséges anélkül, hogy az oroszok meg ne változtatnák a “nemzeti gondolkodásmódjukat” - és el ne ismernék a nemzeti vétküket.

...
Hírek

Ulickaja szerint Putyin gyengének látja a Nyugatot, ezért fenyegeti

Szerinte a katonai erőszak “egyetlen ember őrülete”, aki a követőivel kisajátította az orosz nép sorsát.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is sóba kerül a podcastban.

Hírek
...
Hírek

Videó: Kigyulladt Stephen King és Stanley Kubrick horrorhotelje A ragyogásból

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

...
Szórakozás

Mi kell a turistának? Csak rombolja az AI a kultúrát? Mi értelme a podcasteknek? – Íme, a Nagy Kreatív Kultnap!

...
Hírek

Váratlan bejelentést tett az Egy nap szerzője

...
Zöld

5 friss könyv az önismeretről, amik segítenek elfogadni önmagad

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

...
Hírek

Világon túli erdőkért és kozmikus összeomlásért is járt idén a Zsoldos Péter-díj

...
Nagy

Pócsik Andrea: Az én cigány irodalmam nem tankönyvízű [ROMA IRODALOM]

...
Beleolvasó

Knausgard új regényének szereplői megszállottan kutatják a múltat és a jövőt – Olvass bele!