Vlamigyir Putyin újra Magyarországra látogatott, a hírek szerint ezúttal főként azért, hogy energetikai kérdésekről tárgyaljon. Érkezése miatt Budapest-szerte voltak tüntetések, az Alagút bejárata fölé tiltakozó molinókat feszítettek ki, a Blahán csernobili mentőmunkásoknak öltözött aktivisták álldogáltak. Oroszország elnökének látogatása alkalmából mi most Timothy Snyder idén megjelent könyvéből, A szabadság felszámolásából mutatunk egy hosszabb, ám iszonyú érdekes írást. Köszönjük a 21. Század Kiadónak, hogy engedélyezte a közlést.
Timothy Snyder: A szabadság felszámolása
Fordította: Ilona L'Homme, 21. Század Kiadó, 2019, 432 oldal, 4490 HUF
Timothy Snyder a könyv első fejezetében Vlagyimir Putyin legfontosabb olvasmányélményét járja körbe, Ivan Iljin fasiszta filozófus szövegeit. A húszas-harmincas években radikális eszmetörténetéről ismert szerzőt Putyin fedezte fel újra, az ő gondolatfolyamára építette ki saját rendszerét. Iljin Feladataink (Nasi zadacsi) című műve 1991-ben kezdett újra terjedni, összegyűjtött művei is megjelentek. Putyin 2005-ben újratemettette, 2006-ban a michigani egyetemről visszaszerezte személyes iratait, beszédeiben szívesen idézte, és ahogy Snyder írja, amikor meg kellett neveznie Putyinnak egy nagy hatású gondolkodót, akkor Iljint nevezte meg.
Timothy Snyder (Kép: Wikimedia)
A Yale professzorának kötetéről a The Chicago Tribune a kritikájában azt írta, hogy rendkívül precízen dokumentálja, hogyan szilárdította meg hatalmát Vlagyimir Putyin Oroszországban, Oroszország hogyan rohanta le Ukrajnát, és az orosz hatalmi érdekek hogyan érvényesültek a 2016-s amerikai elnökválasztásban. A Foreign Affairs cikke pedig úgy fogalmazott, hogy „nincs könyv, amely ijesztőbben és szemléletesebben írná le a nyugati liberális demokráciák jelenlegi krízisét". Timothy Snyder Putyin politikai eszmerendszerét Iljin munkásságán keresztül rajzolja meg és értelmezi. És ebből a nézőpontból jobban megérthető Ororszország, terjeszkedési kísérletei és az Európai Unióval való viszonya.