Nyelv, nacionalizmus és művészi szabadság a kora huszonegyedik századi Európában címmel konferenciát rendeznek a FUGA-ban október 29-én 19 órától. Az este során workshopokat és nyilvános vitát tartanak az Akadémiák Európai Szövetségével és a Berlini Művészeti Akadémiával közös szervezésben.
“Nyelvünk meghatározó része a nemzeti identitásnak és a helyi kultúrának Európában, ugyanakkor változó egység, amely folyamatosan tükrözi társadalmunk és politikánk aktuális változásait. Hogyan hat nyelvünkre, ha a politika populista, nacionalista vagy más radikális irányba mozdul el? Milyen nyelvi mechanizmusokat használnak a legújabb politikai irányzatok? A nemzetközileg ismert szerzőkkel, nyelvészekkel és szakértőkkel folytatott nyílt vita, valamint a budapesti egyetemi hallgatók számára szervezett workshopok ezeket a kérdéseket elemzik” - írják a szervezők.
Közreműködnek: Daljit Nagra (brit költő, a Royal Society of Literature tagja), Robert Menasse (osztrák író, esszéíró, műfordító), Luc Devoldere (író, a Royal Academy of Dutch Language tagja), Sophie Collins (holland költő), Gács Anna (irodalomkritikus, egyetemi docens, a Szépírók Társasága korábbi elnöke), Czinki Ferenc (író, szervező, a Szépírók Társasága elnöke). Videóüzenettel jelentkezik be: Prof. Jeanine Meerapfel (a Berlini Művészeti Akadémia elnöke).
Díjátadó
Október 30-án 19 órakor a Három Hollóban adják át a 2021-es Szépíró-díjat. A Szépíró-díj 2001 óta létezik. 2014 és 2017 között – forráshiány miatt – kiadásuk kényszerűen szünetelt, 2018-ban azonban újraindult (abban az évben hat díjat oszthatott ki a zsűri). Hagyományosan három kategóriában – vers, próza és kritika/esszé – kaphatták meg az arra érdemesnek találtak. 2018-ban ez módosult: vers/próza, illetve kritika/esszé lett a két díjazási terület. Ezek mellé harmadiknak 2019-ben a Társaság elnöksége és a zsűri úgy határozott, hogy Junior-díjat alapít és társít az eddigi elismeréshez. A díj olyan, 35 év alatti, bármely műfajban tevékenykedő irodalmi szerző munkáját hivatott elismerni, aki egyrészt érdemi figyelmet keltett irodalmunkban, másrészt tevékenysége adott esetben másokat is alkotásra inspirál. A díj létrejöttét és átadását magánadományozók finanszírozzák.
Tavaly óta osztható ki egy negyedik díjkategória is: a Kéri Piroska díj – ezt a Társaság egykori alelnöke emlékére alapítottuk jeles irodalomszervezők számára. A díj létrejöttében és fenntartásában elévülhetetlen érdemei vannak Kéri Piroska családjának.
A Szépíró-díj kuratóriumát – a 2018-as újraindulás óta – három évre kérik fel. 2018–2021-ig Babiczky Tibor, Garaczi László és Tóth Krisztina voltak a zsűriben. 2021-ben Deres Kornélia, Németh Gábor és Péntek Orsolya vették át a helyüket – az idei díjazottak már az ő döntésük alapján kapják meg az elismerést.
Mindkét műsor élőben is követhető lesz a Szépírók Társasága online felületein!
További információ: www.allianceofacademies.eu és szepiroktarsasaga.hu