Az írás munka vagy hobbi? Szociális alapot indít a Szépírók Társasága

vl | 2021. február 04. |

"Ez nehéz kérdés, hogy az írás munka vagy hobbi-e. Én most munkaként beszélek róla, ugyanakkor a megélhetésemet soha nem rendeltem alá az írásnak, tehát nem tűztem ki azt a célt, hogy én a könyvek eladásából megéljek" - válaszolta Tompa Andrea egy waldorfos diák érettségire készülő önálló munkájához válaszolta ezt. Ezt a válaszát is azért idézte fel, mert a Szépírók Társasága szociális alapot hozott létre írók számára.

ÍRÓK ÉS A PÉNZ "Ez nehéz kérdés, hogy az írás munka vagy hobbi-e. Én most munkaként beszélek róla, ugyanakkor a...

Közzétette: Tompa Andrea – 2021. február 4., csütörtök

A Libri irodalmi díjas Tompa Andrea posztjából kiderül, hogy nála az irodalom munka, de a megélhetését nem rendeli ennek alá, vagyis nem a könyvek eladásából él meg. Egyébként ezt Magyarországon nagyon kevés író teheti meg. "Az írók nagy részének van valamilyen munkája, főállása, szabadúszó állása. Én magam is azt vallom, hogy ez így jó (nekem). Most épp vizsgaidőszak is van, ez az alkotás legintenzívebb korszaka a nyári szünet mellett" - írja Tompa.

Nagyon fontos, hogy mi magunk is hozzájáruljunk a szociális alaphoz, mert nélkülünk, olvasók nélkül nincs irodalom. A Szépírók Társasága felhívását teljes egészében közöljük:

Évek óta visszatérő igény mutatkozott arra, hogy a magyar irodalom legjelesebb szerzőit tömörítő független írószervezet, az 1997-ben alapított Szépírók Társasága a szakmai munka mellett a szolidaritás ügyét is előremozdítsa. Korábban is nélkülöző írótársaink megsegítésének igényét a járványhelyzet és az ezzel együtt megjelenő gazdasági válság felerősítette: nemcsak az irodalmi estek, közönségtalálkozók, könyvbemutatók, fesztiválok elmaradása okozott olykor drámai jövedelemkiesést egyes tagjainknak - a válság a könyvpiacra is jelentős negatív hatással van, így az innen elérhető bevételek nagy része is eltűnt. Mindezek eredményeként még inkább nyilvánvalóvá vált, hogy sok alkotóművész milyen komoly, nehezen elhárítható anyagi kiszolgáltatottságban él. Ezért tulajdonítunk rendkívüli jelentőséget annak, hogy 2021 elején, hosszú jogi és szakmai előkészítő munka után megkezdi működését a Szépíró Alap, amely a Szépírók Társaságának a Summa Artiummal közösen üzemeltetett segélyezési rendszere. Az alapból a Társaság rászoruló tagjai részesülhetnek, pályázati kiírás keretében benyújtott kérelem alapján, amelyeket az e célra felállított szociális munkacsoport bírál el.

A Szépírók Társasága szociális alapját az üzleti és a kulturális élet között híd-szerepet betöltő Summa Artium Alapítvány kezeli, az adományokat ide várjuk: Summa Artium Alapítvány, MagNet Bank 16200010-10071036, a közleményben kérjük feltüntetni: Szépíró Alap, Adomány. A 200 ezer Ft fölötti adományokhoz szerződéskötésre lesz szükség, e remélt esetekben kérjük a szándékot a Társaság emailcímére jelezni (szepiroktarsasaga@gmail.com).

A szegénység ábrázolása és a nehéz sorsokkal vállalt empatikus közösség hagyományosan és mindmáig jelen van a magyar irodalom fősodrában. A Szépírók Társasága társadalmi szerepvállalása is közismert és folyamatos. Ugyanakkor az irodalmi támogatások volumene és elosztása elégtelennek bizonyult az autonóm irodalom és az ebben a szellemben alkotó írók egzisztenciális problémáinak kezelésére. Rendkívül fontos, hogy az olvasó közösség a segélyezés ügyét magáénak érezze, és ne hagyja a kortárs irodalom szereplőit magukra küzdelmeikben.

Kérjük, hogy akinek módjában áll, járuljon hozzá a Szépíró Alap működéséhez, hiszen a minőségi, független irodalom fennmaradása, kultúránk formálóinak léthelyzete és a társadalmi szolidaritás mindannyiunk közös ügye.

A Szépírók Társasága elnöksége

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Tompa Andrea: Nincsenek nagy miértek a történetek mögött

Tompa Andrea író hőse sok év távollét után egy osztálytalálkozóra tart haza a szülővárosába. A Haza című regény szereplői pontosan tudják, hogy az otthonosság nem a négy fal között, hanem a nyelvben, egy pohár vízben vagy akár a jól megválasztott tárkonyban is fellelhető. Tompa Andreával univerzális tapasztalatokról, a nosztalgia létjogosultságáról és az Odüsszeiáról beszélgettünk, közben szóba került a CEU és Beckett is.

...
Kritika

Tompa Andrea hőse mindig otthonról tart haza

A Haza című regény hőse egy osztálytalálkozóra utazik a szülővárosába, a térben és időben történő visszaaraszolás ugyanakkor millió dillemmával szembesíti, melyek legfőbb tétje, hogy kiderüljön, hogy otthon tudjuk-e érezni magunkat az időszakos otthontalanságban.

...
Nagy

Így néz ki Tompa Andrea dolgozószobája

Hol dolgozik Tompa Andrea, milyen tárgyak veszik körül írás közben, és mit keres egy koponya az írósaztala fölötti polcon? Eláruljuk és megmutatjuk.

...
Nagy

Anne Shirleytől Mary Poppinsig – 4 klasszikus lányregényt ajánlunk

Anne Shirley, Mary Poppins, esetleg Cilike – irodalmi karakterek, akik generációk óta velünk vannak. A kiadók ősszel számos új kiadással lepték meg az olvasókat ezekből a könyvekből.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Hírek
...
Hírek

Rossz olvasási módszer miatt perlik a szülők az iskolát

...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.