- Az írás számára gyerekkorától kezdve belső szükség, az élete alapformája: "Számomra nem elég megélni a dolgokat, de az íráson is át kell mennie ahhoz, hogy megértsem, hogy benne legyek, ugyanakkor távol is legyek tőle."
- Annak, ami történik, el kell merülnie, akár a felejtésben is.
- Ma már nem tartja olyan fontosnak, hogy magát a szöveget kiadja a kezéből, hogy megjelenjen – ezt a belső munkát viszont egyre inkább.
- Az íráshoz fontos, hogy a tér a sajátja legyen, és fontos az is, amit lát közben (általában mindig ablakok előtt ír), közben pedig csöndre van szüksége.
- "Kettős alkat vagyok" - vallja magáról Schein Gábor, ami egyrészt befelé fordulást jelent, másrészt viszont ebben a befelé fordulásban megteremtődik egyfajta részvételi viszony azzal a tágabb térrel, amiben él.
- Sokszor felmerült benne a félelem attól, hogy megvakul; az egy más élet lenne, de abban is létrejönne a belső látásnak egy formája – valószínűleg ilyen lehet az írás nélküli élet is.
Schein Gábor: Az írás az életem alapformája
A Könyves Magazin sorozatot indított a Delonghi támogatásával, melynek keretében egy csésze kávéra invitáljuk az írókat, hogy meséljenek az írásról és az alkotás kulisszatitkairól. A Millenium Házában Ott Anna ezúttal Schein Gábort kérdezte.
A sorozat korábbi epizódjaiban szerepelt: Dragomán György, Tóth Krisztina, Kiss Judit Ágnes, Fehér Boldizsár, Kemény Zsófi, Szécsi Noémi, Nyáry Krisztián és Mécs Anna.