Tóth Krisztina szereti, ha egy szövegen átdereng a titok

Tóth Krisztina szereti, ha egy szövegen átdereng a titok

A Könyves Magazin sorozatot indított a Delonghi támogatásával, melynek keretében egy csésze kávéra invitáljuk az írókat, hogy meséljenek az írásról és az alkotás kulisszatitkairól. A Millenium Házában Ott Anna ezúttal Tóth Krisztinát kérdezte. (A sorozat első részében Dragomán György mesélt.)

ro | 2020. november 16. |

Milyen folyamatok előzik meg az írást, mikor elégedett egy író, és tulajdonképpen melyik szövegét mutatta meg életében először idegeneknek? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keresi a választ a Könyves Magazin Kávészünet nevű rovata, melynek ezúttal Tóth Krisztina volt a vendége. Pontokba szedtük a legizgalmasabb megállapításait:

  • Tóth Krisztinának az írás otthonosságot, biztonságérzetet ad: "Azt az érzést, hogy van helyem a világban és van dolgom".
  • A legjobb érzés, amikor az írás átveszi az irányítást; akkor tudja, hogy jó úton jár: "A legizgalmasabb pillanat, amikor érzem, hogy olyasmi került bele a szövegembe, amiről eredetileg fogalmam sem volt. Akkor kezd kibontakozni a titok".
  • Tóth Krisztina olvasóként is azt szereti, ha egy szövegen átdereng a titok.
  • Írás előtt alapvetően egyedüllétre van szüksége, hiszen ez magányos tevékenység. Ám nemcsak akkor van szüksége egyedüllétre, amikor dolgozik, hanem előtte, a felvezető szakaszban, amikor látszólag nem történik semmi: "Ezek a vajúdáspercek nagyon fontosak". Háztartási munkát nagyszerűen tud ilyenkor végezni, a szekrénypakolás például ihlető dolog. "Számomra maga az írás is valamilyen módon rendteremtés a világban."
  • Általános iskolás korában mutatta meg első szövegeit az osztálytársainak, szerinte ezek mai szemmel vállalhatatlan versek voltak, de stílusimitációnak nem voltak rosszak.
  • Tóth Krisztina szerint ha egy írásban nincs az a különösség, furcsaság, ami velünk marad olvasás után is, ez a különös utóíz, akkor az csak egy jól megírt szöveg. Jól megírt szövegekből viszont rengeteg van, fölösleges szaporítani a számukat.
  • Nem tudja elképzelni az életét írás nélkül, nem is szeretné. Neki ez jelenti az önazonosságot: "Ez az én megtartó erőm".
  • Az olvasás szerinte azt az érzést nyújtja, hogy nem vagyunk egyedül a világban a traumáinkal, szorongásainkkal, személyes történeteinkkel.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Dragomán írás közben pofont kap saját magától

A Könyves Magazin új sorozatot indít a Delonghi támogatásával, melynek keretében egy csésze kávéra invitáljuk az írókat, hogy meséljenek az írásról és az alkotás kulisszatitkairól. Az első vendég Dragomán György.

...

Gyönyörű szövegvideó készült Tóth Krisztina verséhez

A Magashegyi Underground Titkos életem címmel albumot készít Tóth Krisztina verseiből. Az egyik szöveghez, a Beszélekhez költői vidó is született.  Hallgassátok meg a dalt Beck Zoli és Bocskor Bíborka előadásában!

...

Nyáry szakállt, Dragomán metálhajat növesztett, Grecsó zászlót lenget

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?