Jelen állás szerint már összesen 16 országban fog megjelenni Rubik Ernő A mi kockánk című kötete, amely tavaly ősszel jött ki magyarul (beszámolónkat ITT olvashatjátok), és már akkor tudni lehetett, hogy elég sokan érdeklődnek iránta külföldön is - ha másból nem, akkor abból, hogy több nagy lap is beszámolt a megjelenésről (ezekről ITT írtunk). Kiadója, az Open Books most egy közleményt adott ki, amelyben azt írják, hogy pár hete például a híres francia kiadó, a Flammarion vette meg a francia kiadási jogokat, Japánban pedig a Kobunsha fogja kiadni A mi kockánkat.
Utóbbi kapcsán az Open Books megjegyzi, hogy a japán jogok eladása hosszú aukciót követően dőlt el: "Nagyon ritka, hogy japán kiadó magyar könyvet szeretne kiadni, de Rubik Ernő hatalmas helyi népszerűsége miatt sok kiadó versenyzett a jogokért. Tokióban novemberben, a Rubik-kocka japán megjelenésének 40. évfordulóján nyílt kiállítás, ahol Őcsászári Felsége, Takamado hercegnő jelenlétében mutatták be a kocka tiszteletére készült műalkotásokat. Szintén az évfordulóra jelent meg Japánban a világ legkisebb működő Rubik-kockája, amit kb. 2 grammos és minden oldala 9,9 milliméter hosszú".
A briteknél már tavaly megjelent a kötet, ottani kiadója, a Weidenfeld & Nicholson pedig pár napja jelentette be, hogy ősszel puhatáblás kiadásban is piacra dobják majd. Az angol kiadó gondozásában jelent meg először hangoskönyvben is A mi kockánk. Többek között a Zsivány egyesből, vagy a Netflix Sex Education című sorozatából ismert színész, Alistair Petrie olvassa fel a kötetet.
Rubik Ernő a tavalyi bemutatón azt mondta, hogy a könyv a non-fictionön belül érdekes műfaji keverék, mert az életrajzi elemek mellett alapvetően egy alkotás- és gondolkodástörténetet mutat meg. Rubik számára az volt a probléma az írás során, hogyan ne mesélje el az életét vagy a kocka történetét: “A történész nincs benne a csatákban, ő a csatákról ír”. Rubik Ernő tavaly online becsatlakozott a Margó programjába is, erről ITT írtunk, IDE kattintva pedig végighallgathatjátok az egész beszélgetést.