A robot még nem ír könyvet, de segít a könyvkiadásban

A robot még nem ír könyvet, de segít a könyvkiadásban

vl | 2020. szeptember 19. |

Idén online formában rendezték meg a budapesti jövőfesztivált, a Brain Bart. Szabados Ágnes, a Nincs időm olvasni kihívás elindítója, az RTL Klub műsorvezetője beszélgetett Jentetics Kingával, a PublishDrive elindítójával. Jentetics gyerekkora óta olvas, két szerelme volt, a zene és az olvasás, de verseket és novellákat is írt. A Háború és béke, Az átváltozás és József Attila versei voltak számára a legmeghatározóbbak, hegedűlt sokáig, a zeneiparban dolgozott digitális marketing területén, a diplomáját is ebből írta: milyen hatással van az egyes országok megítélésére a zene. Az angol nyelven írt dipolamunkáját meg akarta jelentetni - innen indult a története.

A technológia és a kultúra folyamatos hatással van egymásra. A TV, a VHS, a DVD vagy a streaming nemcsak hordozófelület, hanem hatással van a tartalomra is. A zenében megszűntek az albumok, és nemcsak dalokként, hanem videóként is terjednek. A könyvkiadásban ekkora technológiai változások nem voltak: az elmúlt húsz évben leginkább a könyvekhez való hozzáférés változott az online könyvkereskedők megjelenésével, az algoritmusra épülő ajánlásokkal, illetve az ekönyv megjelenésével.

Technikai tudás nélkül készítette el Jentetics a diplomamunkájából a könyvét a tördeléstől a címlapig. A könyv megjelent, Mexikóból és Brazíliából is vásárolták. Jentetics felismerte a rendszerben a problémát és elindította self-publishing kiadóját.

Nemcsak olvasóként van hozzáférésünk sokkal több könyvhöz az anyanyelvünktől az angolon át bármelyik kisnyelvig, hanem szerzőként is sokkal könnyebb megjelenni a könyvpiacon. Az irodalom kapuőrei a folyóiratok és a könyvkiadók. Az internet megjelenésével, a közösségi média iszonyú elérésével mindenki lehet költő vagy író, ráadásul olyannyira demokratizálódott a könyvkiadás, hogy bárki adhat ki könyvet. Az önálló üzletág lehetőséget biztosít mindazok számára, akik pénzt akarnak keresni, és hisznek annyira a mukájukban, hogy a hivatalos kapuőröket kikerülve megjelenjenek a piacon. Arra a kérdésre, hogy minden könyvet ki kell-e adni, Jentetics azt válaszolta, hogy nekik nem feladatuk erről dönteni, ők abban érdekeltek, hogy mindenkit hozzásegítsenek a megjelenéshez (a gyűlöletkeltő szövegeket automatizálva szűrik).

A Word szövegszerkesztőjét mindenki ismeri, nyilván ebből bonyolultabb szerkesztőszoftverek is vannak. Ez az irány: ha megvan a kézirat, akkor csökkenteni kell a költségeket, ehhez pedig autmatizálni, egyszerűsíteni és felgyorsítani kell a folyamatokat. 

Nem a szerkesztő vagy a kiadó dönti el még a megjelenés előtt, mi a jó könyv, hanem majd az olvasók a megjelenés után.

Cégük print-on-demand szolgáltatást is nyújt, ami a könyvpiac igazi nagy forradalma lehet, főleg COVID idején: a könyvet megrendelem online, majd azt kinyomtatják és leszállítják nekem. Erről a folyamatról nekem userként nem kell tudnom. Ez kiadói és kereskedői nézőpontból iszonyú fontos, mert nem kell óriási raktárakat és készleteket fenntartani. Ez óriási kockázatcsökkenést jelent kiadói szempontból, nem kell azon sakkozni, hogy 500 vagy 5000 példányban adjanak ki könyveket. 

Jentetics az ekönyvpiacról elmondta, hogy a legnagyobb kiadókkal dolgoznak együtt, például a Librivel, és kiemelte, hogy a nyomtatott könyvek 5%-os áfájával szemben az ekönyvekre kivetett 27% miatt teljesen másképp alakult az ekönyvek ismertsége és népszerűsége itthon. Azt látják, hogy a fogyasztók egyre jobban érdeklődnek a digitális tartalomfogyasztás iránt.

A PublishDrive abban tudja segíteni a szerzőket és a kiadókat, hogy minél könnyebben tudják értékesíteni a könyveiket. És ezt rögtön pontosítani kell, mert a könyv lehet ekönyv vagy hangoskönyv is, illetve print is. 

A tartalmaikat több mint 400 ország online könyváruházába és több tízezer digitális könyvtárába juttatják el. Ők onnantól tudnak segíteni, ha megvan a kézirat.

Például nem szerkesztőt használnak, hanem egy robotot, ami elolvassa és kategorizálja a szöveget. A szerzők kezét a könyv megjelenése után sem engedik el, még a könyv marketingstratégiájának megtervezésében is segítenek. Az egyik brit szerzőjük egy hét alatt keresett 15 ezer dollárt, vagyis 4,5 millió forintot romantikus spekulatív fikciójával (shapeshifter). A cégvezető szép sikereket látott nonfictionben is, a járvány miatt felpörögtek a párkapcsolatokra és családi kapcsolatokra fókuszáló könyvekre.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Egy robot szerint a nőket a megjelenésük, a férfiakat viszont a belső tulajdonságaik alapján jellemzik az írók

...

Lehet, hogy jövőre már egy robot írja a legjobb sci-fit

...

Robotként kezeli alkalmazottait az Amazon

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog