"A nagy műveket néhányszor abba kell hagyni" - #olvassnádast

Ott Anna | 2020. július 13. |

Elindult az #olvassnádast közös olvasás Ott Anna és a Jelenkor Kiadó Instagram-csatornáján. Tizenöt héten át százoldalas egységekben dolgozzák fel a tizenöt éve megjelent Párhuzamos történeteket. Az online olvasókör vendége Szolláth Dávid irodalomtörténész-kritikus volt, akivel az alábbi három fejezetről beszéltünk: Le nu féminin en mouvement, Varázstükörben önmagát, Titkos életének bejáratán (korábbi vendégek: Sárközy Bence, Valuska László).

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

Nádas Pétert olvasni mindig élmény, de nem tagadom, az olvasás során gyakran kihívásokkal szembesültem, épp ezért nekem fontos volt, hogy legyen segítségem, akivel meg lehet beszélni az olvasottakat, akinek fel lehet tenni a kérdéseimet. Ebből az élményből indultam ki akkor, amikor elhatároztam, hogy az idén 15 éves Párhuzamos történeteket szeretném másokkal együtt olvasni, egy olvasókört indítani júniusban. 100 oldalanként haladunk majd hetente, minden héten online beszéljük meg, mi történt az elolvasott 100 oldalban, kinek mit adott, kiben milyen kérdés merült fel, kinek melyik volt a kedvenc mondata, ki milyen nehézségbe ütközött. #olvassnádast

Ott Anna (@ottanna) által megosztott bejegyzés,

  • Szolláth Dávid épp egy Mészöly Miklós-monográfián dolgozik, amelyben Nádas Péterről is olvashatunk majd, hiszen jó barátság volt a két író között, így Nádas fontos adatközlő, ennél érdekesebb Mészöly és Nádas művei között húzódó párhuzamos történetek. Mészöly Miklós Film című könyvéhez tartozó műhelynaplóiban húsznál is több címváltozat van lejegyezve, az egyik cím a Párhuzamos történetek volt.
  • Először részleteket olvasott csak a Párhuzamos történetekből, amiket folyóiratok közöltek és borzasztóan izgalmas volt a várakozás, hogy vajon mi lesz ez a hatalmas mű. Ezek a részletek elhitették, hogy valamivé majd összeáll a regény.
  • Valakit irritál, hogy nem a hagyományos módon elbeszélt ez a történet, valakit pedig ösztönöz, Szolláth az utóbbiakhoz tartozik. A könyv belevisz egy nyomolvasó, felderítő, ide-oda lapozgató mániákus olvasásba és aztán nem egyenlít ki minden számlát, ezért újra- és újraolvassa az ember.
  • A Párhuzamos történetek mellett nem érdemes mást, könnyebbet olvasni. Válassz olyan könyvet, amivel az olvasói képességeidet ki tudod maxolni, amiben felfedezed, hogy még erre is van olvasói kapacitásod. Az nem baj, ha közben néhányszor odavágod, a nagy műveket néhányszor abba kell hagyni. Prousttól lezsibbad az agyad, a Ulyssesbe beletörik az agyvelőd és aztán visszamászol hozzá, mert nem bírod nem nézni, amit mutatnak. A Párhuzamos történetek is ilyen. 
  • Van az a helyzet, amikor az ember könnyűt olvas. A Párhuzamos történetek is könnyű, legalábbis eljátssza, hogy az. A könyv elindít egy családregényt, egy nevelődési regényt, egy krimit a három zsúrfiúval, akik kémek a hatvanas években, pofátlanul felhasznál számos populáris műfajt, kéjes élvezettel használja ki az olvasói igényeinket és az orrunknál fogva vezet. 
  • A Le nu féminin en mouvement című fejezet az első kötet egyik legjobb része Szolláth szerint. Egy hosszan elnyújtott taxijelenetet kapunk, amit egy partitúraként lehet olvasni. Külön sávja van a két nő közötti testi kommunikációnak, a verbális kommunikációnak és a fejükben zajló dolgoknak. Lekottázható a szöveg, hogy a három sáv hogyan van folyamatosan aszinkronban egymással. 
  • Erna párhuzama a német szálon Isolde. 
  • Erna a regény sok szereplője közül azok közé tartozik, aki nagyon jó megfigyelő. Ilyen megfigyelő például a nyomozó, ilyenek lesznek a fajbiológusok. Mivel Nádas maga profi megfigyelő, ezért a regényben is folyamatosan megfigyelőket léptet fel, hogy ezt tudja csatornázni a szövegbe. 
  • Az egyik nagy hagyomány, amit Nádas nemcsak itt, hanem az Emlékiratok könyvében is játékba hoz, az a lélektani realizmus, ahol általában a hős cselekedetei a múltjával vannak megindokolva. Ezzel tréfálkozik a Párhuzamos történetek, valamilyen szinten megvalósítja és elhiteti az olvasóval, de egy lélektani regényben nem olvasunk négyszáz oldalas szeretkezés-jeleneteket, nem olvassuk ennyire a testet. Itt a lelki történéseket felülírja a testi működések bemutatása. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A Párhuzamos történetekben a testet is meg kell érteni - #olvassnádast

 Isolde szerelmi haláldalaMindenki a maga sötétjébenA valódi Leistikow és a Döhring folytatásos álma című fejezetekről beszélgetett Ott Anna Valuska László. Itt az #olvassnádast 2. része.

...
Hírek

Ha a légzésünk rááll a Párhuzamos történetekre, nagy élmény lesz - #olvassnádast

Elindult az #olvassnádast közös olvasás Ott Anna Instagram-csatonáján. Tizenöt héten át százoldalas egységekben dolgozzák fel a tizenöt éve megjelent Párhuzamos történeteket. Az online olvasókör vendége a Jelenkor Kiadó igazgatója, Sárközy Bence volt: 0-99. oldal.

...
Hírek

Olvassunk Nádast közösen!

Hírek
...
Hírek

Simon Márton: Ez a város egy elhagyott pornóforgatókönyv (videó!)

...
Hírek

Láng Zsolt Mészöly Miklós-díjat kap

...
Promóció

Könyvek, melyek segíthetnek kellő motivációt adni a testmozgáshoz

...
Hírek

„Rémes diák voltam" – árulta el Murakami a díszdoktorrá avatásán

...
Promóció

Hogyan válasszunk tökéletes mesekönyvet?

...
Hírek

Öngyilkos merénylők akarták megölni Ferenc pápát három éve 

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

...
Nagy

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

Költészet, halál, édesanyja korai elvesztése – és kutyák. Interjú Jón Kalman Stefánssonnal.

Szerzőink

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

...
Könyves Magazin

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

Polc

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

...

Jón Kalman Stefánssonnak a Beatles segít a gyász feldolgozásában

...

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...