Közzétették az Oxford-Weidenfeld-díj idei hosszúlistáját. Az elismeréssel a bármely élő európai nyelvről készült angol nyelvű, könyv terjedelmű műfordításokat ismerik el - pontosabban azt az egyet, amelyik a végén elnyeri a kétezer fonttal járó díjat.
A hosszúlistán van magyar könyv is, mégpedig Tompa Andreától A hóhér háza, amely Bernard Adams fordításában jelent meg a Seagull Booksnál. De az esélyesek között vannak még olasz, cseh, katalán, finn kötetek - a teljes listát ITT lehet végigböngészni.
A díj célja, hogy elismerje a műfordítást és kulturális jelentőségét. Korábban - mások mellett - Jón Kalman Stefánsson és Herta Müller könyveinek fordításait is díjazták.
A rövidlistát májusban teszik közzé, a nyertes nevét pedig június 11-én az OxFord Fordítói Napon jelentik be, amikor beszélgetéseket, szemináriumokat is rendeznek, a rövidlistás műfordítók pedig felolvasnak a könyvekből és bemutatják a munkájukat.
Tompa Andrea első regénye 2010-ben jelent meg: egy éven át írta a rendszerváltás előtti Kolozsváron játszódó A hóhér házát, amelynek főszereplője, T. A. a román diktatúrában néz szembe családja sorsával és felnövéstörténetével. Az Első című podcastünkben hosszú mondatokról, hóhérokról, Magyarországra költözésről, diktatúráról beszélgettünk a szerzővel, aki azt is elmesélte, hogyan kapcsolódik első regényéhez a 2020-ban megjelent, 10 évig érlelt Haza (interjú, kritika, ajánlás) című könyve.
A beszélgetést itt tudjátok visszahallgatni:
Milyen volt az első? A podcast vendége: Tompa Andrea, A hóhérok háza című regény írója.