2020 egyik legtöbbet tárgyalt könyve volt tavaly a Meseország mindenkié című antológia: a kötet klasszikus mesék átiratait tartalmazta, középpontban valamelyik társadalmilag marginalizált csoport képviselőjével. Így akadtak benne örökbefogadott, roma származású vagy épp mélyszegénységben élő mesehősök, néhány történetben pedig felbukkantak LMBTQ-karakterek is. A könyv akkor került igazán a köztudatba, amikor Dúró Dóra ledarált egy példányt, ami óriási felháborodást váltott ki, a külföldi sajtó is cikkezett róla - a TIME Magazin írását itt szemléztük mi is. Ezt a cikket később amúgy mindenki Gandalfja, Ian McKellen is megosztotta.
A kötet szerkesztője, Nagy Boldizsár korábban a Könyves Magazinnak azt mondta, hogy Meseország mindig is mindenkié volt, csak erről nem feltétlenül tudott mindenki, Bódis Kriszta pedig a margós bemutatón arról beszélt, hogy a mesekönyv is az önelfogadáshoz és az önismerethez, összességében a békesség felé vezet minket. A kötetről elmondták a véleményüket a pszichológusok is, a meséket pedig színészek olvasták fel.
Új fejlemény, hogy kedden Budapest Főváros Kormányhivatala közleményt adott ki: ebben a kormányhivatal úgy véli, hogy a könyvet kiadó Labrisz Egyesület tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot folytat a Meseország mindenkié című könyv értékesítésekor. Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint a hatóság fogyasztóvédelmi eljárásban állapította meg, hogy a kiadó tiszteségtelen gyakorlatot végez.
A közérdekű bejelentésre indult vizsgálatban - folytatták - a kormányhivatal azt állapította meg, hogy a könyvet mesekönyvként értékesítik, a megnevezés és a borítón lévő grafikus ábrázolás is erre utal, az viszont nincs feltüntetve, hogy a mesék a hagyományos nemi szerepektől eltérő viselkedésmintákat jelenítenek meg. A hatóság szerint a fogyasztók így tudtukon kívül a mesék szokott tartalmán túlmutató tartalommal találkozhatnak, és a könyv megvásárlásáról félrevezető információk alapján dönthetnek. Minthogy a fogyasztók nem kapnak előzetes tájékoztatást a könyv tartalmáról és témaköréről, sérülnek a megfelelő tájékoztatáshoz való jogaik és érdekeik, ezzel pedig az egyesület tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatot valósít meg - írták. A hatóság ezért kötelezte az egyesületet, hogy nyújtson mindig teljes körű tájékoztatást a tevékenységi körét érintő áruk esetleges értékesítésével kapcsolatban. Ezt a Meseország mindenkié című könyv esetében is alkalmazni kell - olvasható a kormányhivatal közleményében.
A Labrisz Facebook-oldalán annyit írt, hogy az egyesület "a Háttér Társaság Jogsegélyszolgálatával közösen fog reagálni erre a diszkriminatív fogyasztóvédelmi eljárásra".