Korábbi cikkünkben már megírtuk, hogy a Líra megnyerte a pert abban az ügyben, amely során a kormányhivatal ötmillió forintos büntetést rótt ki a cégre, amiért a kecskeméti üzletük annak ellenére is árusított egy LMBTQ-figurát szerepeltető könyvet, hogy 200 méteres körzetében templom és iskola is található.
A vállalat már nem először kerül kellemetlen helyzetbe az úgynevezett „gyermekvédelmi törvény” okán, amely annak idején a hasonló kötetek lefóliázását is előírta.
„Öncélú” ábrázolás?
A rendelet szerint a forgalmazás korlátozása olyan művekre vonatkozik, amelyek öncélúan ábrázolják a nemváltást. A Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal álláspontja szerint ezt teszi Francesca Cavallo és Elena Favilli Esti mesék lázadó lányoknak című könyve (itt írtunk róla), amely száz történetet tartalmaz olyan nőkről, akik saját korukban ki mertek állni a jogaikért. Egyikük, Coy Mathis azonban fiúnként jött a világra, a róla szóló szöveg pedig felveti a születési nem orvosi úton történő megváltoztatásának lehetőségét is.
Az ötmillió forintos bírsággal sújtott Líra pert indított, amelyet jogerősen meg is nyert. Ahogy a bíróság kimondta, a kötet „gyermek- és fiatalkorúak számára is értelmezhető módon mutat be egy a transzneműséggel kapcsolatos gyerekkori élethelyzetet és problémát, a történet pedig illeszkedik a könyv koncepciójába, nem kizárólagos célja a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérés”.
Újabb győzelem
A kormányhivatal a döntést követően felülvizsgálati kérelmet intézett a Kúriához, mellyel az ítélet hatályon kívül helyezését és a Líra keresetének elutasítását vagy újratárgyalását szerették volna elérni. A legfelsőbb bíróság azonban elutasította a kérést azzal az indoklással, hogy a rendkívüli perorvoslati eljárás elindításához nem elegendő annyi, hogy az egyik fél nem ért egyet az ügy végkimenetelével.
(hvg.hu)
Fotó: a Líra Facebook-oldala