Mark Zuckerberg, a Facebook létrehozója és vezetője, tudatában volt annak, hogy cége illegálisan letöltött könyveket használ fel arra, hogy a Facebook-ot is működtető Meta cégcsoport Llama AI-ját kiképezzék, derült ki egy január 8-án beiktatott amerikai bírósági eljárásból. Állítólagosan a cég torrenten letöltött könyveket és háttérkönyvtárakat [shadow library] használt, azaz olyan adatbázisokat, amelyekben a könyvek nem jogszerűen lettek megvásárolva, így felhasználásuk jogi értelemben kérdéses.
Az eljárás szerint cégen belüli üzenetváltásokból derült ki, hogy Zuckerberg tudott, sőt engedélyt adott arra, hogy az alkalmazottak illegális forrásokat használjanak fel. A dokumentumok szerint a „LibGen” adatbázist használták az AI képzésére, ami egy háttérkönyvtár [shadow library],
vagyis olyan könyveket tesz ingyenes elérhetővé, amikért máskülönben fizetni kéne.
Ez csak egy újabb fordulata, az amúgy már régebb óta tartó Richard Kadrey vs Meta pernek, ahol Kadrey több szerzőt képvisel, akiknek a Meta jogtalanul használta fel a művét. Viszont még nem eldöntött, hogy az illegálisan letöltött könyvek vajon a „fair use” (jogos felhasználás) törvénye alá esnek, ugyanis erről még az amerikai bíróságok még nem döntöttek.
Az AI gyors fejlődésének egyik hátránya, hogy jogi értelemben sok esetben szürke zónába esik, így állítólagosan
a képzésére felhasznált művek értelmezhetőek akár jogos felhasználásnak.
A bíró, Vince Chhabria szerint a Meta elsőszámú célja, hogy elkerülje a negatív hírverést.
Korábban sokat írtunk arról, hogy milyen hatással van a kiadásra és általánosan a könyvpiacra az AI térnyerése, ilyen példuá, hogy 100 ezer szerzőt károsíthatott meg az AI, miközben tanult, vagy hogy több ezer művész tiltakoik az AI-ok betanítása ellen.
(AVclub)