„Ennek az időszaknak az ünneplésről kellene szólnia, de ma kicsit áthúzta ezt egy telefonhívás, amit a kiadómtól kaptam” – ezzel kezdődött az a bejegyzés, amelyet Papp Dóra író tett közzé a napokban a saját Facebook-oldalán. Kiadója, a Ciceró Könyvstúdió ugyanis azt a tájékoztatást kapta a Libritől, hogy a szerző három könyve (a Tükörlelkek első és második része, valamint a Helena-trilógia harmadik kötete, az Interferencia) az úgynevezett gyermekvédelmi jogszabály miatt 18 éven aluliak számára nem terjeszthető.
A szóban forgó törvény úgy fogalmaz, hogy tizennyolc éven aluliak számára tilos „pornográf, valamint olyan tartalmat elérhetővé tenni, amely a szexualitást öncélúan ábrázolja, illetve a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg”.
Papp Dóra azt írta, hogy a Tükörlelkek nyolc éve kapható például a Libri könyvesboltokban is, mégpedig az ifjúsági irodalom kategóriában, hogy „a 14 éven felüli korosztály megtalálhassa és felfedezhesse a 16 éves Orsi és a 18 éves Kriszti párhuzamosan futó történetét – ez a korszak most lezárul”. Könyve így most az ifjúságiból átkerült a szórakoztató kategóriába sorolt könyvek közé, és valószínűleg ez a sors vár Victoria Aveyard azon művére is, amelyet szintén nevesített a Cicerónak küldött levél. (Nem ez a kiadó volt amúgy az egyetlen, amely hasonló tartalmú levelet kapott.)
Kérdéseinkkel megkerestük a Libri-Bookline Zrt.-t is, amely válaszában kiemelte, hogy működését a mindenkori jogszabályoknak megfelelően alakítja, ezért figyelembe veszi a gyerekkönyvek kapcsán életbe lépett jogszabály-módosításban előírtakat is: „Fontos azonban megjegyezni, hogy a törvénymódosítással kapcsolatban a Magyar Kiadók és Könyvterjesztők Egyesülése – amelynek a Libri-Bookline Zrt. is tagja – a hatályba lépést követően pontosítást kért a jogszabályban foglaltakkal kapcsolatban, ugyanis egyes meghatározások nem voltak egyértelműek. A jogalkotó egyelőre nem adott visszajelzést, ezért a könyvkereskedők és kiadók minden kérdéses címet egyénileg értékelnek, pontosítás hiányában a jövőben is ezt a gyakorlatot fogja követni a könyvkereskedő”.
A Libri-Bookline Zrt. válaszában azt írta, hogy a törvénymódosítás életbe lépése óta rendszeresen egyeztet a kiadókkal azon könyvekről, amelyek a meghatározás alapján törvénysértők lehetnek: „A Libri nemrég a jogszabály kapcsán átfogó felmérést végzett a gyerekkönyvek között, a kérdéses címekről folyamatosan egyeztet a kiadókkal, önálló döntést egyik esetben sem hoz, mindig a kiadó javaslata szerint helyez ki a könyveket. Ennek oka, hogy a Libri tartalmi kérdésekben minden esetben a kiadótól kér iránymutatást. Papp Dóra könyvei esetében is együttműködött a könyvkereskedő és a Ciceró Könyvstúdió, a kategória módosítására a kiadó tett javaslatot, amit a könyvkereskedő elfogadott”.
Arra a kérdésre, hogy vajon hány könyvet érint a mostani rendelkezés, a Libritől azt a választ kaptuk, hogy pontos számot nem lehet megállapítani, mivel a könyvekről folyamatosan egyeztetnek a kiadókkal.