Ismét pert nyert a Líra a fogyasztóvédelmi hatóság ellen: a Szegedi Törvényszék jogerős ítélete szerint az Esti mesék lázadó lányoknak című kötet nem ábrázolja öncélúan a nemváltást.
Egy kecskeméti üzletben tartottak ellenőrzést
A Bács-Kiskun Vármegyei Kormányhivatal még 2023 szeptemberében tartott ellenőrzést a kecskeméti Líra Könyv- és Zeneszalonban, és megállapította, hogy ott lefólizáva forgalmaztak több könyvet, köztük Francesca Cavallo–Elena Favilli Esti mesék lázadó lányoknak című, 2016-ban, Móra kiadó gondozásában megjelent kötetet.
Idén februárban ötmillió forintos bírságot szabott ki a hatóság, illetve eltiltotta a kereskedőt a könyv forgalmazásától, mivel az üzlet iskolák és templomok bejáratától számított 200 méteres távolságon belül helyezkedik el, így felnőttek számára sem árusítható.
A fogyasztóvédelmi eljárást azért indították, mert a hatóság szerint a kötet
öncélúan népszerűsítette a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést és a nem megváltoztatását.
A Líra vitatta a büntetés jogosságát, és bírósághoz fordult.
Jogtalanul rótták ki a bírságot
Erről a bírságról mondta ki csütörtökön a Szegedi Törvényszék jogerős ítéletben, hogy jogtalanul rótták ki, mert a könyv nem ábrázolja öncélúan a transzneműséget és a nemváltást. Ugyanennek a könyvnek az ügyében egyszer már a Lírának adtak igazat, akkor a Komárom-Esztergom Vármegyei Kormányhivatallal szemben. 2024. március 4-én a Győri Törvényszék megállapította, hogy „egy könyvet nem lehet egyetlen oldal alapján minősíteni”, és semmi sem áll távolabb az öncélúságtól, mint a könyv ábrázolása, ezek XXI. századi témák és problémák.
Az Esti mesék lázadó lányoknak című kötet száz történetet tartalmaz olyan nők életéről, akik a saját korukban elsőként álltak ki jogaikért.
A száz történet közül az egyik a transznemű Coy Mathis történetét beszéli el, akinek életről dokumentumfilm is készült.
Megszólalt a szerző
A Líra csatolta beadványához a kötet szerzőjének, Elena Favillinek írásos nyilatkozatát, aki hangsúlyozta, hogy Coy Mathis története szervesen illeszkedik a könyvben szereplő másik 99 női történethez, és semmilyen módon nem népszerűsíti, hanem csak elbeszéli egy transznemű lány esetét.
Visszautasítom és határozottan vitatom, hogy a magyar hatóság ezzel ellentétetesen értelmezik a könyvünket”,
szögezte le a szerző, valamint azt is visszautasította, hogy a magyar hatóság „értelmezése kétségbe vonja művészi szabadságomat és szólásszabadságomat”.
A jogerős ítélet szerint a könyv szabadon forgalmazható, és a büntetést nem kell befizetni. A hatóság legfeljebb rendkívüli jogorvoslatot kérhet, ha felülvizsgálati kérelmet nyújt be a Kúriához.
A fóliatörvény alapján hozott hatósági büntetések miatt a Líra több pert is indított. Ezek közül már csak egy per nem zárult le: az úgynevezett „vesszőperben” a Kúria múlt heti ítéletével új eljárásra kötelezte az elsőfokú Főváros Törvényszéket. Az új eljárás várhatóan jövő év elején indul, azzal kapcsolatban a Líra mérlegeli esetleges további lépések megtételét is.
Nyitókép: A Líra Facebook-oldala