Várhatóan májusban, Ferenc pápa halála után körülbelül 15-20 nappal ül össze a konklávé, hogy megválasszák a Római Katolikus Egyház új vezetőjét. Vajon európai, dél-amerikai, ázsiai, netán afrikai származású lesz az új egyházfő? És vajon folytatni fogja Ferenc pápa reformjait, vagy a konzervatív szárny lobbija lesz az erősebb?
Lehetetlen megjósolni, hogy ki fog majd kilépni a tömeg elé a Szent Péter-bazilika erkélyére – ezt Robert Harris, a Konklávé regény írója (amiből 2024-ben zonos című film készült Ralph Fiennes főszereplésével) is így gondolja.
„Sokkal politikaibb folyamat”
A CNN műsorában az író nemrég elárulta, hogy a könyv ötletét Ferenc pápa 2013-as megválasztása adta. Végignézett a bíborosok arcán, majd előlépett Ferenc pápa, akinek jóval barátságosabb, karizmatikusabb megjelenése volt. Az írót nagyon érdekelte, vajon mi zajlott a színfalak mögött, míg ez a döntés megszületett.
Robert Harris politikai újságíróként is tevékenykedett, és a pápaválasztást a legnagyobb választásnak tartja, amiről írhatott. „Sokkal politikaibb folyamat, mint ahogy azt a Vatikán szereti mutatni. A bíborosok kifinomult emberek, nagy politikai szereplők a saját országaikban, egyesek tíz- vagy akár százmilliós követővel rendelkeznek” – fogalmazott.
A Konklávé című regény vagy a Ralph Fiennes főszereplésével készült filmadaptáció segít jobban megérteni, mi történik a kulisszák mögött.
Tovább olvasokMegjegyezte azt is, nagyon izgalmas feladatnak tartotta, hogy úgy kellett megírnia a párbeszédeket, hogy a karakterek sokszor nem azt mondják, amit gondolnak.
Ugyanis az nem szolgálja egyik jelölt érdekeit sem, ha elismeri, hogy vágyik a tisztségre. Ennél sokkal okosabban kell lobbizni.
Az új pápa megválasztásához kétharmados többség szükséges.
(CNN/Kirkus Reviews)
Nyitókép forrása: filmrészlet, Wikipedia