Ralph Fiennes idén egy adaptáció, a Konklávé miatt esélyes Oscar-díjra, ez színészi karrierje során a harmadik jelölés (ráadásul mindhárom film adaptáció volt), de díjat még egyszer sem kapott. A fiatalabb generáció által elsősorban Voldemortként ismert színész volt már Az angol beteg hősszerelmese, a magyar közönség szívéhez pedig közel áll a Szabó István történelmi tablójában, A napfény ízében nyújtott alakítása.
Fiennes hol elbűvölő hőst, hol pedig velejéig romlott gonoszt alakít, és gyakran vegyíti is a kettőt. A Konklávé legutóbb tarolt a BAFTA-gálán, így szép esélyei lehetnek az Oscaron is. Addig is: lássuk, milyen más adaptációkban szerepelt a színész – az egyszerűség kedvéért időrendbe rendeztük a filmeket.
Emily Brontë: Üvöltő szelek
1992-ben az akkor 30 éves Ralph Fiennes alakította az irodalom egyik legszenvedélyesebb férfialakját, Heathcliffet (külön felhívnánk a figyelmet a parókájára). Az oldalán Cathyként pedig nem mást találunk, mint Juliette Binoche francia színésznőt. Steven Spielberget egyébként ez az alakítás győzte meg, hogy Fiennes alkalmas Amon Göth szerepére a Schindler listájában.
Schindler listája
1993-ben Thomas Keneally regényéből Liam Neeson és Ben Kingsley főszereplésével forgatták le a filmtörténet egyik leghíresebb filmjét. Ralph Fiennes Steven Spielberg holokauszteposzában a főgonosz, Amon Göth szerepét kapta meg, és az alakítása olyan hiteles volt, hogy egy forgatásra ellátogató holokauszt-túlélő állítólag megállíthatatlanul remegni kezdett a jelmezbe öltözött férfi láttán.
A szerephez 13 kilót szedett fel, amit állítólag jelentős mennyiségű sör elfogyasztásával ért el. Spielberg azt nyilatkozta, hogy a „kegyetlen szexualistása” miatt választotta őt a szerepre. Az alakítás Oscar-jelölést ért, és míg a film összesen 7 szobrocskát hozott el a 1994-es gáláról, a legjobb színésznek járó díj Tom Hankshez került a Philadelphiáért.
Az angol beteg
Ez Fiennes első magyar érintettségű filmszerepe: a Michael Ondaatje regényéből készült moziban gróf Almássy Lászlót alakította. Itt ismét Juliette Binoche-sal játszottak együtt. A két idősíkban játszódó történetben a sivatagi felfedező és pilóta szerelmi viszonyba bonyolódik a Kristin Scott Thomas alakította Katharine-nel, aki azonban sajnos Geoffrey Clifton (Colin Firth) felesége.
A tragikus végű szerelmet a férfi évekkel később, a II. világháború idején idézi fel. Hana (Binoche), az ápolónő marad vele, hogy vigyázzon a teljesen megégett, amnéziás betegre. Érdekesség, hogy 5 órát vett igénybe, míg a sminkesek felhelyezték Fiennes arcára az égési sérüléseket imitáló maszkot. Ráadásul állítólag ragaszkodott a teljes testét fedő sminkhez akkor is, amikor csak a feje vagy a keze látszott a jelenetben.
A film kilenc Oscart zsebelt be az 1997-es díjkiosztón. Ralph Fiennes ismét csak jelölést kapott, Juliette Binoche viszont nyert a legjobb női mellékszereplő kategóriában.
Anyegin
Puskin művének feldolgozása igazi családi vállalkozás volt Fiennesék számára. Művészcsalád lévén nem volt nehéz kitermelniük a stáb egy részét. A színész édesanyja regényíró, festő volt, édesapja fotós és illusztrátor, hét gyereket neveltek együtt. Ralph Fiennes testvére, Joseph is a színészetet választotta, ő a Szerelmes Shakespeare című filmből vagy A szolgálólány meséjéből lehet ismerős. Lánytestvéreik, Martha és Sophie filmkészítőként ismertek, egyik fivérük, Magnus pedig zeneszerző.
A filmet Martha Fiennes rendezte, Ralph Fiennes a főszerepet alakította Liv Tyler Tatjánája mellett, a zenéjét testvérük, Magnus szerezte. Emellett a film készítésében részt vett másik húguk, Sophie, valamint Martha férje, George Tiffin. Ahogy Ralph akkori élettársa, Francesca Annis színésznő és Magnus felesége, Maya Fiennes is.
Graham Greene: A szakítás / Egy kapcsolat vége
Graham Greene transzcendens felhangokkal rendelkező szerelmi háromszög történetében Fiennes egy cinikus, kissé megcsömörlött írót alakít, aki a légiriadók idején virágzó viszonyba kezd egyik ismerőse feleségével, akit Julianne Moore alakít. Egy nap bombatalálat éri a házat, ahol találkozgatnak, ezt követően a nő szinte eltűnik az életéből. A féltékeny férfi ráveszi a férjet, hogy fogadjon magánnyomozót, és derítsék ki, ki csavarta el az asszony fejét. A megfejtés azonban egy olyan riválist tár fel, akivel egyik férfi sem kelhet versenyre.
A vörös sárkány
A Vörös sárkány Thomas Harris amerikai író 1981-ben megjelent regénye, a Hannibal-tetralógia második darabja, amelyet Harris elsőként írt. Ebben a kötetben jelent meg először Hannibál alakja. A bárányok hallgatnak és a Hannibal folytatásában/előzményében ismét a gonosz oldalát csillogtatja meg Fiennes olyan kollégák mellett, mint Anthony Hopkins, Edward Norton vagy Harvey Keitel. 7 kiló izmot gyúrt magára a szerephez, és 8 órát töltött a sminkszobában, hogy felfessék a hátára a címbeli tetoválást.
Harry Potter
Ezek után érdekes váltás volt, amikor Fiennes a Harry Potter regényfolyam főgonoszának szerepébe, Voldemort bőrébe bújt. A Harry Potter és a Tűz Serlege című részben szállt be a történetbe, itt még mindössze két nap alatt le is forgatta az összes jelenetét. Fiatalkori verzióját, a 11 éves Tom Denemet unokaöccse, Hero Fiennes Tiffin alakította.
A felolvasó
Ismét egy holokauszttörténet, ezúttal azonban arról, hogy hogyan lehet a háború után továbblépni, hogyan lehet az akkor történteket beilleszteni a normalizálódó világba. Michael Berg útizenöt éves, amikor hazafelé tart az iskolából, elesik, és megsérül. Egy Hannah nevű nő (Kate Winslet) a segítségére siet, akivel hamarosan szexuális kapcsolatba bonyolódnak, aminek részeként a nő felolvastat magának a fiúval.
A nő egy idő után eltűnik, majd a már felnőtt férfi (Ralph Fiennes) egy holokausztper egyik vádlottjaként látja viszont. Az egyik tábor felügyelőjeként azonosította több túlélő is. A férfinak helyre kell tennie magában a benne élő képet és a megismert tényeket, miközben azt figyeli, hogy Hannah akár börtönbe is megy, csak hogy ne derüljön ki, hogy nem tud olvasni.