Bruck Edith, magyar-olasz író, holokauszttúlélő az ANSA nevű olasz újságnak mesélt arról milyen bensőséges kapcsolata volt a nemrég elhunyt Ferenc pápával, kapcsolatukat „két gyermek találkozásaként” jellemezte. Az író a halál bejelentése után nem sokkal Húsvét hétfőn így emlékezett meg a pápáról:
„Nagyon kedves emlékeim vannak Ferenc pápáról. Sajnálom, hogy már nincs köztünk, vártam, hogy még május 3-án, a születésnapomon felhív.
Hiányozni fognak a hívásai, szerettem a gyermeki oldalát, talán a mi találkozásunk is olyan volt mint két gyermeké.
Nagyon szeretetteljes, barátságos és egyszerű ember volt” – mondta Bruck az újságnak, majd hozzátette. „Nemsokkal azelőtt beszéltünk, hogy kórházba került. Akkor azt mondta, hogy hamarosan látjuk egymást, de előbb el kell intéznie valamit”.
Bruck és a pápa korábban többször is találkoztak, 2021-ben Ferenc pápa személyesen kereste fel a lakásán az írót, ahol az emberiség nevében bocsánatot kért a második világháború alatt történtekért, egy évre rá pedig a Bruck látogatott el az egyházfőhöz a Vatikánba a Holokauszt Nemzetközi Emléknapján. Egy HVG-nek adott interjúban Bruck így beszélt az első találkozásról:
„Az utolsó percig nem hittem el, hogy valóban eljön hozzám a pápa. (…) Amikor ajtót nyitottam, átölelt, elbőgtem magam, én is átöleltem őt.
Annyira édes, emberi volt, minden pórusából melegség áradt”.
A pápa, aki odavolt az irodalomért
Ferenc pápa még február 14-én került kórházba légúti problémák miatt, viszont már ekkor lehetett tudni, hogy összetett problémáról van szó. Ezt követően pedig április 21-én reggel 7:35-kor elhunyt. A pápáról nemrég egy hosszú cikkben emlékeztünk meg, felidéztük irodalomszeretetét, hogy találkozott Jorge Luis Borges, sőt még közös kortárs irodalom órát is tartottak, de gyakran olvasott, de azt is szorgalmazta, hogy a papnövendékek ne csak imátkozzanak, hanem az irodalomban is merüljenek el.
A pápának idén februárban egy önéletrajza is megjelent (részlet itt), amiből számtalan érdekesség kiderül az egykori egyházfő életéről, például, hogy majdnem meg sem született vagy hogy merényletet akartak elkövetni ellene. Ebből ötöt össze is szedtünk egy külön cikkben.
(ANSA)
Fotó: Youtube / Wikipédia