Egy adománygyűjtő szervezet mostantól könyvet is ad az étel mellé

Egy adománygyűjtő szervezet mostantól könyvet is ad az étel mellé

Egy brit író először csak a saját könyveit adományozta szét, aztán gondolt egyet, és létrehozta a Bookbank nevű jótékony szervezetet.

hhz | 2024. június 17. |

A múlt héten megalakult a Bookbank (Könyvbank) jótékonysági szervezet, amelynek célja, hogy olvasnivaló adományokkal is ellássa az élelmiszerbankba érkező embereket.

„Senkinek sem kéne aközött választania, hogy eszik vagy olvas – magyarázta az ötletgazda Emily Rhodes. – A kiadók és az élelmiszerbankok összekötésével aktívan teszünk azért, hogy a rászorulók mindkettőt megtehessék.”

Adományok mindenfelől

Az íróként és kritikusként dolgozó Rhodes 2022-ben kezdett önkénteskedni egy londoni élelmiszerbanknál. Ekkor jutott eszébe, hogy a hozzájuk érkező emberek az étel mellett talán a könyveket is szívesen fogadnák.

Rhodes eleinte saját gyűjteményéből osztogatott. Kiadói kapcsolatainak köszönhetően a projekt növekedésével egyre több könyvesbolt, könyvtár és kiadó támogatását szerezte meg. Időről időre magánszemélyektől, köztük

az élelmiszerbank vendégeitől is érkezett adomány.

Innen már csak egy lépés volt a Bookbank hivatalos megalapítása. Az első alkalommal az önkéntesek több mint 2500 könyvet osztottak szét, nem sokkal később pedig a szervezet támogatást kapott az angliai Művészeti Tanácstól, hogy a jövőben szerzőket is meghívhassanak.

A Bookbank jelen pillanatban két helyszínen, Londonban és Norfolkban működik, de tervben van egy második londoni bank megnyitása is. Hosszú távon szeretnének Nagy-Britannia további városaiba is eljutni, ehhez azonban megfelelő anyagi hátteret kell biztosítaniuk.

Saját könyv

Bár a brit közkönyvtárakból ingyenesen kölcsönözhetőek a könyvek, Rhodes rámutatott, hogy a Bookbank ennél többről szól: náluk minden könyv az ember sajátja lehet. „Mikor a vendégek elvisznek egy kötetet, azt addig tarthatják maguknál, ameddig csak akarják. Akár örökre az övék lehet.”

„A célunk, hogy minél több akadályt lebontsunk – magyarázta. – Az élelmiszerbank vendégei közül sokaknak nem lehet könyvtári tagsága, mivel nem rendelkeznek állandó lakcímmel. Amikor elhozzuk a könyveket az élelmiszerbankba, közelebb kerülnek azokhoz, akiknek nem nyílik más lehetősége az olvasásra.”

Nagy-Britannia lakosságának mintegy három százaléka jár élelmiszerbankba,

és 12 gyerekből több mint egynek egyetlen könyve sincs otthon. Az ötvenhárom éves Yusuf a kisfiával közösen olvassa a Bookbanktól kapott könyveket. „Ezek a legjobb pillanatok, ahogy csendesen ülünk egymás mellett… Ha nincs pénzed, de könyved van, a könyvből tudást szerezhetsz, és a tudás jó” – mondta.

A Bookbank nagykövetének kinevezett brit író, Andrew O’Hagan számára nagyon fontos a szervezet célkitűzése. „Rászoruló családban nőttem fel, és sosem fogom elfelejteni, milyen hatással volt rám a segítség, amit másoktól kaptunk” – nyilatkozta.

Nyitókép: Julia M. Cameron / Pexels

(Guardian)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Majdnem egymillió brit gyereknek nincs saját könyve

A National Literacy Trust szerint ez azért is aggasztó, mert az olvasási készségek és attitűdök alapjait ebben az életkorban rakják le, írja a Guardian.

...

A könyvtárak adnak menedéket Angliában a megélhetési válsággal küszködőknek

Az angliai és walesi könyvtárak arra készülnek, hogy idén télen sok rászorulónak kell majd segítséget nyújtaniuk. Az intézményekben menedéket adnak majd azoknak, akik a hideg elől szeretnének behúzódni valahova, és a késedelmi díjakat is el fogják engedni.

...

Krasznahorkai László könyvét lapozgatják a britek az angol könyvesboltokban

Nemrég annak jártam utána, hogyan fogadták a britek Harry herceg memoárját Londonban, most pedig ismét nyakamba vettem a várost, hogy kiderítsem, mit gondolnak a magyar szerzőkről. Így hát könyvesboltról könyvesboltra jártam, hogy felkutassam, mely művek alapján ismerhetnek minket a britek.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

Listák&könyvek
...

10 tuti tipp, hogy visszatalálj a rendszeres olvasáshoz

...

30 letehetetlen könyv a Margó-díj egy évtizedes történetéből

...

10 lebilincselő könyv, ami a szerelem körül forog

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.