Kedden, február 18-án volt 200 éve, hogy a magyar irodalom egyik legnépszerűbb és legolvasottabb írója, Jókai Mór megszületett. Évfordulós cikkünkben összeszedtünk hat érdekességet a szerző életéről, amelyekről nem biztos, hogy tudtál.
Az emlékév alkalmából a szerző három regényéből készült film is ingyen megtekinthető a FILMIO oldalán. Február 23-áig elérhetővé tették Az aranyember 1918-as és 1962-es változatát, továbbá a Szaffi és a Melyiket a kilencből? című Jókai-adaptációkat.
Az aranyember
Az aranyember a boldogság keresését mutatja be, Timár Mihály a pénz, a hatalom és a boldogság között próbál egyensúlyozni, miközben egy eltitkolt örökségből próbálja felépíteni egy eldugott szigeten a kis paradicsomát. Ez Jókai egyik legismertebb és legolvasottabb alkotása.
A regényből két feldolgozás is készült. Egy 1918-ban, ami a magyar némafilmgyártás egyik csúcsteljesítménye, és sokáig elveszettnek hitték, illetve egy 1962-ben, ami a hatvanas évek magyar filmművészetének kiemelkedő darabja Pécsi Ildikó, Béres Ilona, Csorba András és Latinovits Zoltán főszereplésével. Ez volt az egyik legnézettebb Jókai-feldolgozás.
Előbbi itt, utóbbi itt megtekinthető.
Szaffi
Dargay Attila nagysikerű animációs filmje, a Szaffi Jókai A cigánybáró és a Szaffi című kisregényét dolgozza fel, amely két szerelmes egymásra találásának történetét meséli el a török hódoltság végnapjaiban. A több helyen komor és tragikus történetet inkább gyerekbarát módon dolgozza fel, kiemelt szerepe van benne a komikus karaktereknek és szellemes párbeszédeknek.
A főbb karakterek Kern András, Pogány Judit, Gobbi Hilda, Bárdy György, Zenthe Ferenc, Csákányi László és Hernádi Judit hangján szólalnak meg. A film itt megtekinthető.
Melyiket a kilenc közül?
A Melyiket a kilenc közül? Jókai karácsonyi novellája, amelyben egy özvegy csizmadia és kilenc gyermeke él egy ház pincéjében. Az apukának nincs pénze ajándékra, így egy dalt tanít a gyerekeknek, amit aztán annyira hangosan énekelnek, hogy az zavarja a felettük lakó gazdag háziurat.
Szívmelengető történet szeretetről, összetartozásról, és arról, hogy a pénz nem boldogít. A rövidfilmet 1957-ben mutatták be a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon, ez Szőts István utolsó Magyarországon készített alkotása. Nézd meg itt.