Amerikában egyre nagyobb érdeklődéssel fordulnak a fiatalok a politikai alternatívák iránt, és ezt mutatja az is, hogy nemrégiben felkapottá vált egy eddig elfeledett, női elnyomásról szóló disztópikus regény. A BookTok, a TikTok könyves oldala, hirtelen jelentős figyelmet fordított Jacqueline Harpman belga szerző Én, aki férfit nem ismertem című regényének, pedig az több mint 30 éves, és eddig nagyon kevesek számára volt ismert.
Az internetes felfutásnak köszönhetően a könyv iránt akkora lett az érdeklődés, hogy az amerikai és angol könyvesboltok szinte az utolsó darabig eladták a példányokat. A kötet legutóbbi angol kiadása 2019-ben jelent meg a Vintage Kiadónál, ebből pedig
csak a tavalyi évben 45 ezer darab fogyott.
Magyarországon először 2022-ben jelent meg a könyv, de se előtte, se utána nem kapott nagy visszhangot.
Egy bezárt lány története
Jacqueline Harpman egy belga író novellái és regényei mellett többek között színházi kritikákat, rádióműsorokat és forgatókönyveket is írt. Családja még a második világháború után menekülni kényszerült a náci megszállás elől, mivel zsidó gyökerekkel rendelkeztek. Élete nagy részében pszichoterapeutaként dolgozott.
A leghíresebb regénye, az 1995-ben megjelent Én, aki férfit nem ismertem 40 bunkerbe zárt nő történetét meséli el egy fiatal lány szemszögéből.
A világ egyik napról a másikra megváltozott, és minden nő, aki előtte a családjában és a társadalomban betöltött szerepének élt, hirtelen férfi őrök és rácsok között találja magát.
Az egyedüli kivétel egy lány, akinek semmi emléke nincs az előző világról, így mindent, amit tud, a felnőtt nőktől tudja.
A politikai környezet hatása
A regény amerikai és angolszász népszerűsége több dolognak is betudható. Egyfelől nagy népszerűségnek örvendenek az olyan történetek, mint Margarette Atwood A szolgálólány meséje című, hasonló disztópiája, vagy Suzanne Collins Az éhezők viadala című sci-fi regény és filmsorozata.
A nők elnyomása, az autoriter hatalom erőszakossága és a patriarchátus dominanciája mind olyan elemek, amelyekre ezek a könyvek rákérdeznek, és erre sok mai olvasó kíváncsi.
Erre úgy tűnik, csak ráerősít a legutóbbi amerikai elnökválasztás eredménye, mi is megírtuk, hogy Trump győzelme után ráfordultak a disztópiákra az amerikai olvasók. Nem beszélve a könyvbetiltásokról és tüntetésekről, amivel már egy ideje küzdenek az Egyesült Államokban. Harpman könyve többek között ezért is lehet népszerű az amerikai fiatalok számára, mert a politika még nem talált rá, így nem került betiltásra.
Fotó: Wikipédia / Pexels