Már 2017-es kritikánkban is megírtuk, hogy Donald Trump megválasztása jelentős hatást gyakorol az irodalomfogyasztási szokásokra: a disztópiák akkor is rögtön a bestseller-listák tetejére kerültek. A Szolgálólány meséje ezúttal egészen a második helyig felkúszott az Amazon USA-beli eladásai között.
Disztópiák a sikerlisták élén
Atwood könyve megrázó vízió egy olyan világról, ahol a nők egyetlen szerepe, hogy a vallás, az állam és a szaporodás szolgálatában állnak. A szerző „ellenjóslatnak” nevezte regényét, mondván, ha ez a jövő részletesen leírható, talán nem fog bekövetkezni. Nem csak ez a kötet lett ugyanakkor újra kirívóan népszerű: Timothy Snyder A zsarnokságról című művét és Orwell 1984-ét is rengetegen keresik.
Az emberek a demokráciáról, a zsarnokságról, a feminizmusról vagy éppen a szélsőjobboldali politikáról akarnak olvasni most, hogy Amerikában új korszak kezdődik. „A kétségbeesés nem opció. Az nem segít senkin” – írta Atwood az X-en a választási eredmények kihirdetése után.
Despair is not an option. It helps no one. pic.twitter.com/owauYG1XtH
— Margaret E Atwood (@MargaretAtwood) November 7, 2024
„Abban hibáztunk, hogy azt gondoltuk, a rasszizmus és a nőgyűlölet nem olyan rossz, mint amilyen valójában” – írta csütörtökön a Guardian hasábjain Rebecca Solnit, aki feminista esszéket tartalmazó kötetével (Men Explain Things to Me) szintén megmászta a napokban a sikerlistákat.
Természetesen Kamala Harris visszaemlékezéseit is sokan kézbe veszik, de az Amazonnál Melania Trump memoárja vezet, és nem sokkal van mögötte elmaradva a megválasztott alelnök, J. D. Vance könyve, a Vidéki ballada az Amerikai Álomról sem (itt beleolvashatsz).
Nyitókép: Hulu