Két nagy amerikai könyvkiadó, a Penguin Random House és a Simon & Schuster beperelte Florida államot egy törvény miatt, amely lehetővé teszi az egyes iskolák számára, hogy bizonyos köteteket kitiltsanak a könyvtáraikból. A kiadók szerint a törvény sérti az ország alkotmányába foglalt szólásszabadsághoz való jogot.
Amerika legszigorúbb könyvcenzúrája
A periratokban a kiadók számos olyan könyvet megneveznek, amelyeket az utóbbi időkben távolítottak el állami iskolák könyvtáraiból, köztük olyanok műveit, mint Lev Tolsztoj, Toni Morrison, Maya Angelou vagy Ernest Hemingway.
Florida állam a keresetet szenzációhajhászásnak nevezte, és tagadták, hogy az állam könyveket tiltott volna be.
„Floridában nincsenek betiltott könyvek. A szexuális tartalmú írások nem valók iskolába” – mondta Sydney Booker, az állam oktatási hivatalának szóvivője.
A tavaly elfogadott törvény lényege, hogy a szülők kifogást emelhetnek bizonyos, a könyvtárakban vagy osztálytermekben található könyvek ellen. Az eltávolítandó könyveket úgy határozzák meg: azok, amelyek „szexuális magatartást ábrázolnak vagy leírnak”, vagy amelyek „nem megfelelőek az iskolai tanulók évfolyama vagy korcsoportja számára”.
A Pen America tavaszi jelentése szerint Floridában 2021 júliusa és 2023 decembere között 3135 könyvet tiltottak be, ami a legmagasabb az Egyesült Államokban. A rendelkezésre álló adatok alapján
a tiltott könyvek többsége LMBTQ témákról, színesbőrű emberekről, faji kérdésekről és rasszizmusról szólt,
illetve egészen tágan értelmezett szexuális élmények leírását tartalmazta.
A cenzúrázás azonban nem csak az általános és középiskolákat éri el: néhány hete egy egyetemi könyvtár igazgatója dobatott ki több száz, főként LMBTQ-témájú könyvet.
Írók és szülők a könyvek pártján
A kiadók által indított perhez két híres bestseller-szerző, John Green és Jodi Picoult is csatlakozott felperesként, illetve olyan szülők csoportja, akik ellenzik a törvényt.
A keresetben azzal érvelnek, nem szerencsés, hogy a törvény lehetővé teszi az iskoláknak a könyvek automatikus kitiltását, anélkül, hogy „képzett szakemberekkel, például tanárokkal vagy médiaszakemberekkel konzultálnának, hogy eldöntsék, melyik könyvek megfelelőek” a gyerekek számára.
Példaként említenek olyan iskolákat is, ahol
már az olyan könyveket sem engedélyezik, amelyekben a „szeretkezik” kifejezés szerepel,
figyelmen kívül hagyva a könyv egészének kontextusát. Mint a dokumentumokban szerepel, a törvényi korlátozások „minden évfolyamra vonatkoznak, az óvodától a tizenkettedik osztályig”, és azt állítják, hogy ez „szigorú cenzúrát” teremtett az iskolákban. Azt szeretnék elérni a perrel, hogy Florida állam módosítsa a törvényt.
(BBC)
Fotó: Redd F / Unsplash