„Hol zsarnokság van, ott zsarnokság van. Nemcsak a lefóliázott mesekönyvben, a könyesbolti »Ne menj odá«-ban. Ott zsarnokság van a Balaton-part kisajátításában, az »Akinek nincs semmije, az annyit is ér«-ben, a NER-ben, az »Oszt jó napot!«-ban. Ott zsarnokság van, a konténertanteremben, Vezsenyi Laci és Trauer Jancsi ellehetlenítésében, a megalázó státusztörvényben” – ebben a kormánykritikus hangvételű átiratban szavalta el Illyés Gyula Egy mondat a zsarnokságról című versét a makói József Attila Gimnázium egy tanára a múlt héten tartott október 23-ai ünnepségen.
A beszédrészletet a Makói Csípős nevű helyi lap közölte le először, majd a Telex is írt róla. A Telex megkereste a szóban forgó tanárt, aki azt mondta, hogy az „idézett szöveg az ünnepi műsor egy kiragadott részlete”. Elismerte, hogy ő írt bele az eredeti versbe és ő is mondta el, de nem szerette volna, hogy a neve nyilvánosságra kerüljön. A gimnázium nem reagált a lap megkeresésére.
A parafrázisban hivatkozott Vezsenyi László a koronavírus-járvány alatt „vasalódeszkás tanárként” vált ismertté, ami miatt a tankerület meghurcolta, végül idén 32 év után elhagyta a tanári pályát. Trauer János egy másik népszerű pedagógus volt az iskolában, ő néhány hete mondott fel.
Fotó: Burrows - Wikipedia