Mit gondolt egy 19. századi amerikai filozófus az agyrohasztó tartalmakról?

Mit gondolt egy 19. századi amerikai filozófus az agyrohasztó tartalmakról?

Az agyrohasztó tartalmak, azaz a „brain rot”, lassan a közösségi médiafogyasztásunk mindennapjait meghatározza. De ez nem újdonság, a szó már 170 éve létezik, és a jelentésük nem is annyira különbözik egymástól. 

sza | 2024. december 09. |

2024. szava az Oxford Dictionary szerint a „brain rot” [agyrohadás] lett, azaz a kifejezés, amely az alacsony minőségű, gyakran megjelenő online tartalmakat és azok szellemi hatását jellemzi. A szó arra hívja fel a figyelmet, hogy nem mindegy, milyen tartalmakkal töltjük meg a különböző közösségimédia-felületeinket. Viszont a szó nem mai találmány, 170 éve létezik, és egy amerikai filozófus használta először.

A hétköznapokban rohad el az agyunk

Henry David Thoreau amerikai író és filozófus a szót először 1854-ben használta, a Walden című írásában. A könyvben Thoreau a természet fontosságát, eszmei szabadságát, és az ember világtól való elidegenedését fejti ki. Ebben az agy elrohadása, vagyis a „brain rot” ebben a formában tűnik fel:

„Miközben Anglia azon serénykedik, hogy véget vessen a burgonyaéhinségnek, addig nem tesz semmit azért, hogy véget vessen a szellemi éhinségnek, ami sokkal súlyosabb és elterjedebb probléma?” [Az eredetiben a potato-rot párhuzamában látjuk a brain-rot szót]

„Thoreau számára a agyrohadás [brain rot] azt a szellemi és lelki állapotot jelöli, amikor elnyomjuk az ösztöneinket, vágyainkat, és inkább a mindenki által ismert hétköznapi szokásokat ismételjük napról napra. Szokások, mint például a beilleszkedés, a megszokások, az időjárásról való beszélgetés” - mondta Cristin Ellis, a Mississippi Egyetem professzora.

Thoreau megközelítése tehát nem tér el a szó mostani jelentésétől. A filozófus arra figyelmeztet minket, hogy a saját tapasztalataink, megérzéseink, vágyaink szerint éljük az életet, és ne mások gondolatait ismételjük. A közösségi médián fogyasztott tartalmak silány minősége is hasonló jelentéssel bírhat, hiszen semmilyen szellemi kihívással nem jár, és általában csak azért használjuk, hogy kikapcsoljuk az agyunkat.

Az első amerikai környezetvédő

Thoreau 1817-ben született, amerikai író és filozófus, de a polgári engedetlenség filozófiájának megteremtője, és az első amerikai környezetvédő is egyben. 1845 és 1847 között egy saját készítésű kunyhóban élt a Walden-tó mellett, ekkor írta a fentebb említett kötetét (erről egy videó is készült, ami a ház mai állapotát mutatja). Azt vallotta, hogy a civilizáció rombolja a természetet, ami eltéveszti és megrontja az embert, ezért az emberi kultúrának vissza kell térnie a természethez. De ha hosszabban olvasnál róla, itt találsz róla egy részletes portrét. 

Magyarul több kötete is olvasható, például a már említett Walden, A polgári engedetlenség iránti kötelességről, A gazdaságról, de akár a tavaly megjelent A gyaloglásról. Utóbbiból részletet is közöltünk, így ha beleolvasnátok, itt meg tudjátok tenni.

Henry David Thoreau
A gyaloglásról
Ford. Nádasdy Ádám, Open Books, 2023, 106 oldal.

„Csak arra fordítsd a figyelmet, amit ismersz a szíved belsejében, ott találod ami igazán fontos, értelem, szépség, szeretet, csodálat, és hála azért, amit ez a föld adhat” – foglalta össze Ellis Thoreau írásait.

(NPR / Wikipédia)

Fotó: Wikipédia / Pexels

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

10 jó tulajdonság különbözteti meg a könyvmolyokat a közösségi média rajongóitól

Tudatos döntés, hogy mit és hogyan olvasunk, az olvasási szokásaink pedig még a személyiségünkre és a mentális állapotunkra is kihatnak. Könyvek kontra közösségi média.

...

A közösségi média már a rémálmainkban is megjelenik

Új kutatás készült a közösségi média és a rémálmok közötti kapcsolatról. A hírhez egy könyvet is ajánlunk.

...

A dohányzás veszélyeit komolyan vettük, a közösségi média veszélyeit miért nem?

A fiatalok mentális egészsége érdekében figyelmeztető feliratokkal kéne ellátni a közösségi média platformokat – írja az amerikai tiszti főorvos. A hírhez négy könyvet is ajánlunk.

Hírek
...

Megjelent Margaret Atwood új könyve: Elveszve a rengetegben

...

Ma 99 éves David Attenborough: 99 emlékezetes szereplésével köszöntötték fel

...

Ősszel jön a Stephen King-regény, amit eddig soha nem filmesítettek meg

...

Új, kutyás borítót kapott Sally Rooney regénye, az Intermezzo az angol nyelvű piacon

...

Idén is lesz magyar film a Cannes-i fesztiválon: felújították A napfény ízét

...

Itt A csütörtöki nyomozó klub Netflix-bemutatójának dátuma!

SZÓRAKOZÁS
...

Tinihorror, kapuzárásos robotok és igaz szerelem – Májusi streamingajánló

Bálkirálynők és gyilkosok, világháborús dráma, öntudatra ébredő robotok, szerelmes ária, és még rengeteg adaptáció.

...

Bejelentették Az éhezők viadala új előzményfilmjének színészeit

Már tudjuk, ki bújik a fiatal Haymitch Abernathy bőrébe az Az aratás hajnalában, és kik alakítják majd barátait és ellenségeit.  

...

Scorsese filmre vette a pápa utolsó interjúját, hamarosan dokumentumfilm lesz belőle

Scorsese dokumentumfilmet készít a pápa fiatalokkal foglalkozó alapítványáról, ami nem mellesleg filmes lehetőségeket is nyújt feltörekvő filmeseknek. A filmben állítólag a pápa utolsó interjúja is szerepel majd.

Olvass!
...

„Képtelenség feloldódnom másutt, / csak az érintésben” – részlet Kustos Júlia verseskötetéből

Megjelent a Tehetetlen bálványok.

...

Egy nőstény bálna szemében ősi igazságok rejlenek - Olvass bele Christoph Ransmayr lírai kötetébe!

Egy csapat elindul a tengeren, hogy meglessék az alvó bálnákat. Viszont egy játékos bálnaborjúra és bölcs anyjára bukkanak, akinek egyetlen pillantása is elég, hogy mindent megváltoztasson. 

...

Mihez kezd egy fiatal nő, ha megtudják róla, hogy szexmunkás? 

Palotai Zója regénye a szexipar kulisszái mögé kalauzolja az olvasót: olvass bele!