2024. szava az Oxford Dictionary szerint a „brain rot” [agyrohadás] lett, azaz a kifejezés, amely az alacsony minőségű, gyakran megjelenő online tartalmakat és azok szellemi hatását jellemzi. A szó arra hívja fel a figyelmet, hogy nem mindegy, milyen tartalmakkal töltjük meg a különböző közösségimédia-felületeinket. Viszont a szó nem mai találmány, 170 éve létezik, és egy amerikai filozófus használta először.
A hétköznapokban rohad el az agyunk
Henry David Thoreau amerikai író és filozófus a szót először 1854-ben használta, a Walden című írásában. A könyvben Thoreau a természet fontosságát, eszmei szabadságát, és az ember világtól való elidegenedését fejti ki. Ebben az agy elrohadása, vagyis a „brain rot” ebben a formában tűnik fel:
„Miközben Anglia azon serénykedik, hogy véget vessen a burgonyaéhinségnek, addig nem tesz semmit azért, hogy véget vessen a szellemi éhinségnek, ami sokkal súlyosabb és elterjedebb probléma?” [Az eredetiben a potato-rot párhuzamában látjuk a brain-rot szót]
„Thoreau számára a agyrohadás [brain rot] azt a szellemi és lelki állapotot jelöli, amikor elnyomjuk az ösztöneinket, vágyainkat, és inkább a mindenki által ismert hétköznapi szokásokat ismételjük napról napra. Szokások, mint például a beilleszkedés, a megszokások, az időjárásról való beszélgetés” - mondta Cristin Ellis, a Mississippi Egyetem professzora.
Thoreau megközelítése tehát nem tér el a szó mostani jelentésétől. A filozófus arra figyelmeztet minket, hogy a saját tapasztalataink, megérzéseink, vágyaink szerint éljük az életet, és ne mások gondolatait ismételjük. A közösségi médián fogyasztott tartalmak silány minősége is hasonló jelentéssel bírhat, hiszen semmilyen szellemi kihívással nem jár, és általában csak azért használjuk, hogy kikapcsoljuk az agyunkat.
Az első amerikai környezetvédő
Thoreau 1817-ben született, amerikai író és filozófus, de a polgári engedetlenség filozófiájának megteremtője, és az első amerikai környezetvédő is egyben. 1845 és 1847 között egy saját készítésű kunyhóban élt a Walden-tó mellett, ekkor írta a fentebb említett kötetét (erről egy videó is készült, ami a ház mai állapotát mutatja). Azt vallotta, hogy a civilizáció rombolja a természetet, ami eltéveszti és megrontja az embert, ezért az emberi kultúrának vissza kell térnie a természethez. De ha hosszabban olvasnál róla, itt találsz róla egy részletes portrét.
Magyarul több kötete is olvasható, például a már említett Walden, A polgári engedetlenség iránti kötelességről, A gazdaságról, de akár a tavaly megjelent A gyaloglásról. Utóbbiból részletet is közöltünk, így ha beleolvasnátok, itt meg tudjátok tenni.
„Csak arra fordítsd a figyelmet, amit ismersz a szíved belsejében, ott találod ami igazán fontos, értelem, szépség, szeretet, csodálat, és hála azért, amit ez a föld adhat” – foglalta össze Ellis Thoreau írásait.
Fotó: Wikipédia / Pexels