Andrea Bajani kapta az olasz Strega-díjat

Andrea Bajani kapta az olasz Strega-díjat

Andrea Bajani Tíz év című regényét választotta a legjobb prózai kötetnek az olasz kulturális elit.

bzs | 2025. július 04. |

Idén Andrea Bajani Tíz év című, nálunk a hét könyvének választott regénye kapta a rangos Strega-díjat (a könyvbe itt olvashatsz bele). Az olasz irodalmi élet elitje 1947 óta választja ki minden évben a legjobb, olasz nyelven megjelent prózakötetet. Korábban többek között Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Dino Buzzati, Umberto Eco és Donatella Di Pietrantonio is megkapták az elismerést.

Andrea Bajani
Tíz év
Magvető Könyvkiadó, 2025, 147 oldal, Fordító: Todero Anna

Bajani épp ezekkel a finom metaforákkal és motívumokkal mutat be egy végtelenségig leuralt családot, ahol az apa csendes terrort gyakorol”

– írtuk kritikánkban Bajani regényéről.

A borítón szereplő telefon is szimbólummá válik: „Rövid kis regényében tárgyilagos hangon számol be arról, milyen poklokat rejthet egy-egy normálisnak látszó család otthona. Felrajzol egy női sorsot, és közben egy fiú útját is, akinek el kell szakadnia ahhoz, hogy új életet kezdhessen.

Nem szenvedélyes, ordító dráma ez, inkább egy elfojtott jajkiáltás, és nem az anya sorsa, ami leginkább szíven üt, hanem az anya és a fia közötti elidegenedés, kapcsolatuk elhalása, aminél kevés szomorúbb dolog van a világon.”

A tavalyi nyertes, Donatella Di Pietrantonio Törékeny kor című regényéről szintén írtunk kritikát és beleolvasót is találsz hozzá az oldalunkon. Edith Bruck is többször járt már a díj közelében. 

Idén ennek alapján di Pietrantonio felügyelte a szavazás menetét. Az utolsó szavazatokat már élőben számolták: a 646 leadott szavazatból (ami a szavazásra jogosultak 92 százalékának felel meg) Andrea Bajani regénye gyűjtötte be a legtöbb támogatást, 194 vokssal. 

(Premio Stega, Magvető FB-oldala)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Amikor egy anya a férje teljes uralma alatt áll: olvass bele Andrea Bajani regényébe!

Elnyomás, családi terror, birtoklási vágy – súlyos témákat érint az olasz Andrea Bajani új regénye.

...

Hogyan lehet kitörni egy családból, ahol az apa mindenkit terrorban tart?

Toxikus családi légkör, egy elszigetelt anya, és a fiú, aki egész életében küzd a család okozta sebekkel. A Tíz év című kötet a hét könyve. 

...

Megérkezett a fasiszta Olaszországban játszódó Goncourt-díjas regény magyar fordítása – olvass bele!

Részlet Jean-Baptiste Andrea Vigyázni rá című regényéből.

A hét könyve
Kritika
"Istenről és Édesanyáról vagy jót vagy semmit" – Ongjerth Hanna: Fecskefészek
Semmiről nem fogsz lemaradni, ha megtanulsz helyesen élni - Olvass bele Tapasztó Orsi önismereti könyvében

Semmiről nem fogsz lemaradni, ha megtanulsz helyesen élni - Olvass bele Tapasztó Orsi önismereti könyvében

Az önismeret nemcsak egy újabb feladat a teendőid között, hanem az út egy teljesebb, egészségesebb élethez. Olvass bele!

Olvass!
...

A megfojtott pap a kőbányai templom előtt ül: olvass bele N. Nagy Zoltán új krimijébe!

Egy kegyetlen elkövető, egy nyugdíjba készülő nyomozó és egy kőbányai templom. 

...

Hogy illik viselkedni túszejtés esetén? – Olvass bele Fredrik Backman regényébe!

A hisztiző túszok vagy a rendőrkézre kerülés a rosszabb?

...

Mit tennél, ha egy gyilkossal ülnél egy autóban? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe!

Egy kocsi nagy sebességgel halad az erdőben. Te inkább kiugranál vagy megküzdenél a sofőrrel az irányításért? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe. 

Hírek
...

Magyarul is megjelenik Izland legjobb gyerekkönyve

...

Ilyen ruhában feszít Anne Hathaway Az ördög Pradát visel folytatásában

...

Megvannak a felvételi ponthatárok! 3 könyv az egyetemi évekről és a felnőtté válásról

...

Még a Wednesday 2. évadát se láttuk, de már jön a 3.