Ez Greta Gerwig tíz kedvenc könyve

Greta Gerwig, akit többek közt a Frances Ha révén ismerhetünk, az utóbbi években két nagyon jó filmet is rendezett: 2017-ben a Lady Bird, 2019-ben a Kiszasszonyok aratott nagy sikereket. Mindkét alkotást több jelentős díjra is jelölték, Gerwig pedig beírta magát a legfontosabb kortárs rendezők közé. Most egy interjúban elárulta, mik a kedvenc könyvei.

fk | 2021. március 05. |

A Kisasszonyok bizonyította, hogy Greta Gerwig erősen kötődik az irodalomhoz. Louisa May Alcott 1868-as regényét azért akarta adaptálni, mert szerette volna, ha végre megkapná a megérdemelt figyelmet és feldolgozást a könyv, és a következő generációk is megismernék.

A napokban egy interjúban Greta Gerwig elárulta, hogy mi a tíz kedvenc könyve, és bár a Kisasszonyok nem szerepelt a listán, talán van olyan könyv köztük, amelyet egyszer majd a filmvásznon is láthatunk az ő rendezésében.

Gerwig első helyen George Eliot Middlemarch című 1871-es könyvét említette, amely álnév alatt jelent meg, Mary Ann Evans ugyanis el akarta kerülni, hogy azonosítsák női írókhoz kapcsolódó sztereotípiákkal. A rendező szerint a Middlemarch egy ragyogó könyv, ami azzal szembesíti az olvasóját, hogy túl hamar ítéletet mond a karakterek fölött. Azt tervezi, hogy az életének minden évtizedében elolvassa majd ezt a regényt, és az valószínűleg mindig mást fog mondani neki.

A listára szintén felkerült Elif Batuman 2017-es regénye, A félkegyelmű, amely Gerwig számára azt testesíti meg regényben, amit ő filmen szeretne megvalósítani: a hétköznapi dolgokat úgy teszi különlegessé, hogy nem szépíti, csak bemutatja őket, ahogyan vannak. Batuman könyve ráadásul arra készteti az embert, hogy olvasson több orosz irodalmat.

Gerwig szintén megemlítette a kortársak közül Chimamanda Ngozi Adichie Americanah című könyvét (amely az évtized legemlékezetesebb világirodalmi könyveinek listájára is felkerült). A regény egy nigériai lány, Ifemelu történetét meséli el, aki egyetemi ösztöndíjjal Amerikába költözik. Gerwig szerint ez a könyv egy olyan szerelmet mutat fel, aminek szinte olyan addiktív ereje van, mint egy Jane Austen regénynek, megspékelve a nigériai élet sajátosságaival és az amerikai bevándorlás témájával.

A listáról Virginia Woolf sem maradt ki, akinek A világítórorny című könyve egy életre megváltoztatta a gondolkodását. Gerwig szerint nem véletlenül lett klasszikus. 

Greta Gerwig tíz kedvenc könyve:

  • George Eliot: Middlemarch
  • Djuna Barnes: Éjerdő
  • Elif Batuman: A félkegyelmű
  • Elizabeth Bowen: The Death Of The Heart
  • Joan Didion: The White Album
  • Maggie Nelson: The Argonauts
  • Chimamanda Ngozi Adichie: Americanah
  • Elaine Dundy: The Dud Avacado
  • Alice Munro: The Lives of Girls and Women
  • Virginia Woolf: A világítótorony 

Forrás: Far Out

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Mitől működik 150 év után a Kisasszonyok?

...
Hírek

Karácsonyra jön az új Kisasszonyok-film, nézzetek bele!

...
Nagy

A film, amit látnod kell, ha tetszett a Baráti beszélgetések

Elsőre különösnek tűnhet, hogy egy könyvet és egy filmet összekössünk, csupán az alapján, hogy a főhősnek ugyanaz a neve, de Sally Rooney lassan kultikussá váló regényében, a Baráti beszélgetésekben és a Greta Gerwig- féle Frances Ha-ban sokkal több a közös vonás a neveknél. Összeszedtük, mik a közös pontok a két barátságról szóló történetben!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

...

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

...

Ezt senki nem mondta – Szabó T. Anna és Dragomán György: Azt terveztük, hogy szabad gyerekeket fogunk nevelni

...

Kemény Lili: Az életemet nem különösebben tartom érdekesnek

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...