Ez Greta Gerwig tíz kedvenc könyve

Greta Gerwig, akit többek közt a Frances Ha révén ismerhetünk, az utóbbi években két nagyon jó filmet is rendezett: 2017-ben a Lady Bird, 2019-ben a Kiszasszonyok aratott nagy sikereket. Mindkét alkotást több jelentős díjra is jelölték, Gerwig pedig beírta magát a legfontosabb kortárs rendezők közé. Most egy interjúban elárulta, mik a kedvenc könyvei.

fk | 2021. március 05. |

A Kisasszonyok bizonyította, hogy Greta Gerwig erősen kötődik az irodalomhoz. Louisa May Alcott 1868-as regényét azért akarta adaptálni, mert szerette volna, ha végre megkapná a megérdemelt figyelmet és feldolgozást a könyv, és a következő generációk is megismernék.

A napokban egy interjúban Greta Gerwig elárulta, hogy mi a tíz kedvenc könyve, és bár a Kisasszonyok nem szerepelt a listán, talán van olyan könyv köztük, amelyet egyszer majd a filmvásznon is láthatunk az ő rendezésében.

Gerwig első helyen George Eliot Middlemarch című 1871-es könyvét említette, amely álnév alatt jelent meg, Mary Ann Evans ugyanis el akarta kerülni, hogy azonosítsák női írókhoz kapcsolódó sztereotípiákkal. A rendező szerint a Middlemarch egy ragyogó könyv, ami azzal szembesíti az olvasóját, hogy túl hamar ítéletet mond a karakterek fölött. Azt tervezi, hogy az életének minden évtizedében elolvassa majd ezt a regényt, és az valószínűleg mindig mást fog mondani neki.

A listára szintén felkerült Elif Batuman 2017-es regénye, A félkegyelmű, amely Gerwig számára azt testesíti meg regényben, amit ő filmen szeretne megvalósítani: a hétköznapi dolgokat úgy teszi különlegessé, hogy nem szépíti, csak bemutatja őket, ahogyan vannak. Batuman könyve ráadásul arra készteti az embert, hogy olvasson több orosz irodalmat.

Gerwig szintén megemlítette a kortársak közül Chimamanda Ngozi Adichie Americanah című könyvét (amely az évtized legemlékezetesebb világirodalmi könyveinek listájára is felkerült). A regény egy nigériai lány, Ifemelu történetét meséli el, aki egyetemi ösztöndíjjal Amerikába költözik. Gerwig szerint ez a könyv egy olyan szerelmet mutat fel, aminek szinte olyan addiktív ereje van, mint egy Jane Austen regénynek, megspékelve a nigériai élet sajátosságaival és az amerikai bevándorlás témájával.

A listáról Virginia Woolf sem maradt ki, akinek A világítórorny című könyve egy életre megváltoztatta a gondolkodását. Gerwig szerint nem véletlenül lett klasszikus. 

Greta Gerwig tíz kedvenc könyve:

  • George Eliot: Middlemarch
  • Djuna Barnes: Éjerdő
  • Elif Batuman: A félkegyelmű
  • Elizabeth Bowen: The Death Of The Heart
  • Joan Didion: The White Album
  • Maggie Nelson: The Argonauts
  • Chimamanda Ngozi Adichie: Americanah
  • Elaine Dundy: The Dud Avacado
  • Alice Munro: The Lives of Girls and Women
  • Virginia Woolf: A világítótorony 

Forrás: Far Out

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Gyerekirodalom

Mitől működik 150 év után a Kisasszonyok?

...
Hírek

Karácsonyra jön az új Kisasszonyok-film, nézzetek bele!

...
Nagy

A film, amit látnod kell, ha tetszett a Baráti beszélgetések

Elsőre különösnek tűnhet, hogy egy könyvet és egy filmet összekössünk, csupán az alapján, hogy a főhősnek ugyanaz a neve, de Sally Rooney lassan kultikussá váló regényében, a Baráti beszélgetésekben és a Greta Gerwig- féle Frances Ha-ban sokkal több a közös vonás a neveknél. Összeszedtük, mik a közös pontok a két barátságról szóló történetben!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

...

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...

Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

...

Bojti Andrea: Transzgenerációsan gyógyulunk [Podcast]

Polc

A háromtest-probléma nyomasztó történelemkönyv a jövőről

...

Szeretnék-e Murakami Haruki szomszédja lenni?

...

A Nagy Svájci: eszelős vágy, hazugságok és a traumaipar görbe tükre

...

Tove Ditlevsen önéletrajzi trilógiája gyógyszerfüggésről, abortuszokról, íróvá válásról mesél

...