A képregénysorozat már azelőtt szenzációvá vált, hogy a Netflix adaptációt készített volna belőle. A Daily Mail tavalyi becslése szerint csak az Egyesült Királyságban havonta körülbelül 1 millió font értékben kelt el a Heartstopper, amivel a szerző megelőzte David Walliamst (őt a magyar olvasók például A gengszternagyi című könyve miatt ismerhetik), a Jack Reacher íróját, Lee Childot, sőt J. K Rowlingot is.
A Heartstopper-sorozat egy meleg gimnazista fiú, Charlie Spring és a menő rögbijátékos, Nick Nelson kapcsolatát meséli el. A fiúkat egy nap egymás mellé ültetik az iskolában, hamar összebarátkoznak, ám Charlie lassan ráébred, hogy szerelmes a padtársába. Annak ellenére, hogy Alice Oseman képregénysorozata pozitív hatással volt az LMBTQ+ fiatalokra, a Heartstopper továbbra is vita tárgya számos országban.
Magyarországon legutóbb a Lírára szabtak ki 12 millió forintos bírságot, amiért a gyerekkönyvek között helyezte el a kötetet:
Minden jogorvoslati lehetőséggel élni fognak.
Ahogy mi is írtunk róla, Nyáry Krisztián, a Líra kreatív igazgatója szerint a 2021-ben elfogadott gyermekvédelminek nevezett jogszabály (ami leginkább az olyan könyvek forgalmazását szabályozza, amelyben LMBTQ-karakterek szerepelnek) általánosan fogalmaz, ezért a cég a hatóság gyakorlatából próbál következtetni. Nyáry Krisztián a Reutersnek azt nyilatkozta, hogy az esetből bírósági ügy lesz. „Mivel ez egy bírságról szóló határozat, nem lehet fellebbezni, csak támadni. Hogy milyen módon, azt ügyvédeink fogják felmérni. Minden rendelkezésünkre álló jogi eszközt fel fogunk használni.”
Alice Oseman Instagram-sztoriban osztotta meg a véleményét a Lírát ért büntetésről. „Nagyon elszomorít és dühít, ami történik. Azok a fiatalok is megérdemlik, hogy jelen legyenek az irodalomban, akik mások. Szeretetet küldök mindenkinek, aki harcol és támogatja a melegekről szóló könyveket” – írta. A szerző kijelentését Magyarországon is méltatták, valaki a Twitteren azt írta: „Ha Alice Oseman arról posztol, hogy mi történik most az LMBTQ+ könyvekkel Magyarországon, az azt jelenti, hogy a hangunk végre Magyarországon kívül is hallatszik.”
Az LMBTQ+ témájú könyvek forgalmazását nemcsak Magyarországon nehezítik meg. Az Amerikai Könyvtárszövetség elmondása szerint 2022-ben az Egyesült Államok iskoláiban és könyvtáraiban is megkísérelték az LMBTQ+ könyvek betiltását, majd márciusban néhány floridai iskolában is betiltották a Heartstoppert, valamint a szerző korábbi, Radio Silence című regényét is. „A rasszizmus, a homofóbia és a transzfóbia a gyerekek iránti aggodalom álcája alatt virágzik. Ez nemcsak az Egyesült Államok problémája. Pontosan ugyanez történik az Egyesült Királyságban is” – állítja Alice Oseman.
Forrás: The Pink News, Reuters