A Huckleberry Finn friss átiratában a rabszolgák ismerik a bosszú nyelvét

Emlékeztek Jimre? Ő az a menekülésben lévő rabszolga, aki Huckleberry Finn társa lett és vicces, butácska dialektusban beszélt. Percival Everett új regényének lapjain Jim egy lopott ceruzacsonk segítségével teremti meg magát mint teljes értékű, független személyt. Ő James: egy olvasott és bölcs ember, aki álmaiban filozófusokkal diskurál. Everett új regénye

iróniával átszőtt remekmű a szavak hatalmáról és az ellenállás nyelvéről.

A rabszolga, aki ki tudja betűzni a bosszút

Mark Twain könyve, a Huckleberry Finn kalandjai 1884-ben jelent meg. A mű a polgárháború előtti déli államokban játszódik, és a címszereplő fiú történetét mondja el, aki halottnak tetteti magát, hogy megszökjön erőszakos apja elől.

A történet másik szökevénye Jim, aki tudomást szerezve arról, hogy el akarják adni, menekülőre veszi. Bár Jim az amerikai irodalom meghatározó karakterévé vált, a regényben sosem kerül középpontba: Everett szerint „alig jut szóhoz” – legalábbis nem mint teljes értékű személy.

Az író ezért úgy döntött, eljött az ideje, hogy Jim megtalálja a hangját.

A James című könyvben a férfi egy ceruzacsonkkal teremti meg magát: most már ember és nem sztereotípia. A regényt olvasva megismerjük James érzéseit és gondolatait a világról, a nemzetéről és a rasszizmusról.

„Mit tennének egy rabszolgával, aki más rabszolgákat tanít olvasni? – kérdezi magát. – Mit tennének egy rabszolgával, aki tudja,

mit jelent az irónia és hogyan betűzik a bosszút?

Az ellenállás nyelve

Az eredeti könyvben a rabszolgák bugyuta dialektusban beszélnek – a Jamesben viszont kiderül, hogy ez csak színjáték a fehérek számára. Amikor maguk között vannak, a rabszolgák ékes és rendkívül intellektuális stílust használnak.

„Minden rabszolgasorba taszított, bebörtönzött vagy elnyomott nép megtalálja a módját, hogy tagjai úgy beszélhessenek egymással, hogy abból kizárják elnyomóikat – magyarázza Everett a BBC-nek. – A rabszolgák tudták, milyen nyelvet használjanak egymás közt, hogy az a rabszolgatartók számára értelmezhetetlen maradjon.

Az én regényemben ez a nyelv történetesen a mi angolunk.”

A könyvben James elmagyarázza tanítványainak, hogy miért fontos a látszat fenntartása: „A fehéreknek van egy határozott elképzelésük arról, hogy mi hogyan hangzunk, és a legjobb, ha nem okozunk nekik csalódást. Egyedül mi keserüljük meg, ha alsóbbrendűnek érzik magukat.”

Twain és az n-betűs szó

Bár a Huckleberry Finn nyíltan rabszolgaellenes könyv, komoly problémát vet fel benne az n-betűs szó gyakori használata: a rasszista kifejezés több mint kétszázszor szerepel a műben. Emiatt egyre több helyütt kikerült a középiskolai kötelező olvasmányok között, sőt, néhány iskola be is tiltotta.

Percival Everett ellenzi a könyvbetiltásokat: „A fasiszta rezsimek először mindig a könyvekért jönnek: betiltják és elégetik őket. Így próbálnak kontrollálni másokat” – magyarázza. Ugyanakkor bevallotta, titkon reméli, hogy a Jameset azért megpróbálják majd betiltani, mert szereti idegesíteni azokat,

akik „nem gondolkoznak és nem olvasnak”.

A szerző úgy véli, Twain csodálatos regényt írt. Számára „Huckleberry Finn karaktere a felnövőben lévő Amerikát személyesíti meg, ahogy bejárja a vidéket és megpróbálja feldolgozni az amerikai tapasztalat legalapvetőbb vonását, a faj kérdését”. Huck „küzd azzal a ténnyel, hogy Jim a barátja, ugyanakkor valaki tulajdona is”.

Modernkori lincselések

Hazájára fordítva a szót a BBC-nek adott interjúban Everett elmondja, hogy szerinte az elmúlt években csak romlott a helyzet a rasszizmus terén. Ezt mutatja a „fehér felsőbbrendűség híveinek parádézása”, valamint az is, hogy az ország a mai napig nem tud komolyan szembenézni a rabszolgatartás örökségével. Everett dédanyja egy ponton rabszolga volt: „Ilyen közel van hozzánk mindez” – hangsúlyozza.

A szerző súlyos tünetnek látja a rendőrök által meggyilkolt, etnikai kisebbségekhez tartozó emberek riasztóan magas számát is – amelyet a lincselés új megjelenési formájaként értelmez – és a

„párbeszéd helyét átvevő, kettészakadt gondolkodásmódot”.

„Van bennem harag” – vallja be, de hozzáteszi: a történelem „hosszú és tulajdonképpen kevéssé változékony”.

(BBC)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Az Oscar-díjas American Fiction beavat egy bonyolult gyászfolyamat részleteibe

Cord Jefferson első játékfilmje nyerte a legjobb adaptált forgatókönyv kategória Oscarját. Utánajártunk, melyik regény volt az alapanyaga, és eláruljuk, hogy tetszett nekünk a Magyarországon egyelőre csak a Prime Video kínálatában elérhető mozi.

...
Hírek

Eladó a gyönyörű kúria, ahol Mark Twain élete végén élt

Jó hír a gazdag Mark Twain-rajongóknak: röpke 4,2 millió dollárért (~1 255 000 000 forintért) eladóvá vált az a reddingi kúria, amelyben az író haláláig, 1910-ig lakott.

...
Beleolvasó

Mark Twain: A legostobább ember, aki a bolygónkon él

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

...
Nagy

Grecsó Krisztián: Nem az igazságot, hanem a megértést keresem

Az Apám üzent egyszerre identitás-, család- és aparegény. Grecsó Krisztián kötetbemutatóján jártunk.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A magyar állam adta el Radnóti Miklóst - 10 alig ismert részlet a költő halálához

...
Könyves Magazin

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

...
Szabolcsi Alexander

Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

Polc

Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak

...

Kurva nagy kert Magyarország, nem győzi a személyzet – magyarságtrip Cserna-Szabó Andrással

...

Irene Solà, a nők, az ördög, meg a történetekben rejlő erő

...

Tudod, mi a nőgyűlölet lényege? Claire Keegan novellákban mesél róla

...