50 év késéssel vitték vissza George Orwell egyik könyvét egy angliai könyvtárba.
Az írónak, aki pontosan ma 75 éve halt meg, A wigani móló című kötetét még 1974-ben kellett volna visszajuttatni a Hull’s Central Library könyvtárába.
A névtelen kölcsönzőnek nem kell semmilyen pótdíjat vagy büntetést fizetnie, ugyanis a helyi önkormányzat még a covid alatt eltörölte a késedelmi díjakat. Ma a Szabó Ervin könyvtárakban 70 forintot kell fizetni minden egyes nap késés után, így ha ez itthon történne (és behajtanák a pénzt), akkor 1,2 millió forintot kellene fizetni a késedelemért.
Katie Holdstock, a könyvtár egyik dolgozója azt nyilatkozta, hogy 50 év alatt sok minden változott. Akkor még egy jeggyel hét könyvet is ki lehetett kölcsönözni, és a késedelmi díj behajtása érdekében minden könyvbe egy emlékeztetőt pecsételtek. Másik különbség Holdstock szerint, hogy 1974-ben a könyvek mellett az élőzene és a táncos programok voltak fontosak egy könyvtárban,
ma már a 3D nyomtatás és a videójátékok.
Orwell A wigani móló című írása két részre oszlik, az első az angliai északi bányavidékről készített szocigráfia és egy, a brit szocializmusról szóló esszé. Az akkori brit baloldal és politikai környezet terméke ez, amely a munkásosztályt és főleg a munkás archetípusát állítja a középpontba.
Az angol íróval mi is sokat foglalkoztunk, két éve a szerző 120 születési évfordulóján újraolvastuk az 1984-et, sőt annak különböző feldolgozásairól is írtunk, de megmutattuk az első hangos feldolgozást is a könyvből. Ami pedig a legérdekesebb, hogy Orwellnek maga T.S. Eliot írt elutasító levelett még a pályája elején, amikor meg akarta jelentetni az Állatfarmot.
Fotó: Pexels / Wikipédia