A 65 éves író elmondta, hogyan változtatta meg a gondolkodását Orwell és arról is beszélt, hogy az Ulysses milyen hatással volt a tavaly harmincadik évfordulóját ünneplő regény, a Trainspotting megírására.
A legkorábbi, olvasáshoz kapcsolódó emléke
Welsh elmondása szerint édesanyja és édesapja lefekvés előtt mindig olvastak neki. Nem emlékszik, hogy kisfiúként sok minden érdekelte volna a futballeredményeken kívül. Utálta, ha az iskolában olvasni választották, de szerette hallgatni, ahogy a többi gyerek olvas.
A könyv, amely megváltoztatta tinédzserként
Többek között George Orwell Állatfarm című műve. Korábban csak olyan regényekkel találkozott, amelyek a cselekményről és a karakterről szóltak, elmondása szerint nem is sejtette, hogy ilyen politikai erő van a témák és a karakterek szimbólumként és archetípusként való felhasználásában.
Az író, aki átformálta a gondolkodását
Egyértelműen George Orwell. Welsh szerint ha ma olvassuk a regényeit, kiválóan megmutatják azt a disztópikus zűrzavart, amiben élünk. Művei azt vizsgálják, hogy a hierarchián alapuló pénzügyi, társadalmi és politikai rendszerek hogyan járulnak hozzá
emberségünk redukálásához és szétszedéséhez.
A könyv vagy a szerző, akihez visszatért
James Joyce Ulysses című műve, mert túl fiatalon olvasta először. Elmondása szerint az ír nagyregényt nem lehet egyenes narratívaként olvasni, rá kell állni a nyelvére.
A könyv, amit újraolvasott
A fentiek miatt tért vissza többször az Ulysseshez, és minden alkalommal, minden életszakaszban egyre többet ért meg belőle. Elmondta, hogy nagy hatással volt a Trainspotting megírására is, hiszen ahogy Dublin az Ulyssesben, úgy Edinburgh a saját regényében válik főszereplővé.
A könyv, amitől megnyugszik
Welsh szerint ha az olvasás vigaszt nyújt és megnyugtat, akkor valamit nem jól csinálsz.
(Guardian, fotó: Universal Pictures)