Ferenc pápa személyes levelet írt Jon Fosse norvég dráma- és regényírónak, a 2023-as irodalmi Nobel-díj kitüntetettjének, aki 2012-ben tért át a katolikus hitre.
Levelében a katolikus egyház jelenlegi vezetője örömét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a norvég író „hitének szelíd tanúságtétele és elkötelezett irodalmi hangja most széles közönséghez fog eljutni”. Ferenc pápa különösen örül annak, hogy Fosse „azon képessége, hogy előhívja a Mindenható Isten kegyelmének ajándékait, békéjét és szeretetét kissé elsötétült világunkban, biztosan gazdagítja azoknak az életét, akik a hit útján járnak”.
Hogyan teremtett stílust a friss Nobel-díjas Fosse a színházban? Miért különleges az újnorvég, és miért nagy dolog, hogy Fosse ezen a nyelven ír? Karl Ove Knausgård melyik könyvébe írta bele példaképét, és mit olvasson az, aki most ismerkedik a fossei prózauniverzummal? Összeállításunkból kiderül.
Bernt Eidsvig oslói katolikus püspök „fontos és jól megérdemelt” megtiszteltetésként beszélt a pápa leveléről. „Ez nemcsak azt mutatja, hogy a Nobel-díj felkelti a nemzetközi figyelmet, hanem azt is, hogy Fosse szavai az egész világon mindenhová eljutnak, még a vatikáni folyosókig is”.
Ferenc pápa irodalomszeretete nem újkeletű, közismert, hogy fiatal jezsuitaként irodalomtanár is volt egy gimnáziumban, előszót írt verseskötetekhez, megemlékezett Dante halálának hétszázadik évfordulójáról, apostoli buzdításaiban pedig rendre olyan írókat idéz, mint Octavio Paz, Mario Vargas Llosa vagy Pablo Neruda. Kedvencei közé tartoznak Dosztojevszkij, Alessandro Manzoni, Victor Hugo, valamint a szintén argentin Jorge Luis Borges, akivel állítólag jó barátságban is volt.
A pápa magyarországi látogatása alkalmából körüljártuk, milyen kötődései vannak a szépirodalomhoz, a fikció világához a katolikus egyház vezetőjének. Az egykor irodalomtanárként is dolgozó Ferenc pápa előszót írt verseskötetekhet, jól ismerte Borgest, és beszédeibe is gyakran épít irodalmi idézeteket. Kedvenc írói között ott van Dosztojevszkij és Manzoni, de szívesen olvassa Hölderlin verseit is.
(Aleteia)