A katolikus egyházfő egy új könyvben reflektál az életére, valamint megosztja gondolatait napjaink legégetőbb és legmegosztóbb kérdéseiről is. A HarperCollins sajtóközleményben jelentette be, hogy kiadja a pápa Life, My Story Through History (Élet, történetem a történelmen keresztül) című művét az Egyesült Államokban, valamint számos más észak-amerikai, dél-amerikai és európai országban.
Az április 28-30. között Magyarországra érkező Ferenc pápa tíz éve tölti be a katolikus egyház legmagasabb tisztségét, így a legtöbben valószínűleg már sokat tudnak világképéről, szerény életmódjáról, közvetlenségéről, elesettek iránti elkötelezettségéről, származásáról, sőt, talán még betegségeiről is. Az viszont talán kevésbé közismert, hogy Jorge Mario Bergoglio kifejezetten irodalomkedvelő ember, aki fiatal jezsuitaként irodalomtanár is volt egy gimnáziumban, előszót írt verseskötetekhez, megemlékezett Dante halálának hétszázadik évfordulójáról, apostoli buzdításaiban pedig rendre olyan írókat idéz, mint Octavio Paz, Mario Vargas Llosa vagy Pablo Neruda. Kedvencei közé tartoznak Dosztojevszkij, Alessandro Manzoni, Victor Hugo, valamint a szintén argentin Jorge Luis Borges, akivel állítólag jó barátságban is volt. Cikkünkben a pápa irodalmi érdeklődésének gyökereit keressük, és bemutatunk néhányat kedvenc könyvei közül.
A pápa Jorge Mario Bergoglio néven született 1936-ban Buenos Airesben, kidobóként és vegyészként is dolgozott, mielőtt 1969-ben jezsuita pappá szentelték volna. 2013 óta pedig a katolikus egyház legmagasabb tisztségét tölti be, ezzel ő az első jezsuita, akit pápává választottak. A HarperCollins szerint Ferenc könyve „rendkívüli utazás lesz, melyben a pápa emlékein keresztül nyomon követhetjük korunk legjelentősebb eseményeit. Ezek közé tartozik a berlini fal leomlása, Jorge Rafael Videla puccsa Argentínában, az 1969-es holdra szállás, és még az 1986-os világbajnokság is, ahol Diego Maradona »Isten keze« gólját szerezte, ami beíródott a történelembe.”
A készülő könyvben Ferenc gondolatai is szerepelnek majd a klímaváltozásról, rasszizmusról, háborúról és abortuszról. A könyv egyes részeit Fabio Marchese Ragona újságíró írja, aki történelmi kontextusba helyezi a pápa életét.
Ferenc pápa a kötetről azt mondta: „Ebben a könyvben egy történetet mesélünk el, az életem történetét a legfontosabb és legdrámaibb eseményeken keresztül, amelyeket az emberiség az elmúlt nyolcvan évben átélt. Ezt a könyvet azért írtuk, hogy az emberek, különösen a fiatalabbak, meghallgassák egy idős ember hangját, és elgondolkodhassanak, hogy ne ismételjék meg a múlt hibáit.” A Life, My Story Through History című könyv 2024 tavaszán jelenik meg.
A pápa már több könyvet is írt, ezek egyike a 2020 decemberében megjelent Álmodjunk együtt, amely a koronavírus okozta válságban nyújtott iránymutatást. Az egyházfő ebben a kötetben is reflektált olyan problémákra mint a klímaváltozás, a menekültválság, a #metoo, a BLM-mozgalom, vagy a társadalmi megosztottság, közben pedig azt is kifejtette, szerinte min kéne változtatnunk a pandémia után ahhoz, hogy az emberiség fenntarthatóbb, méltóbb életet élhessen.
December 1-jén szerte a világon, így Magyarországon is megjelenik Ferenc pápa új könyve, az Álmodjunk együtt, amely a koronavírus okozta válságban nyújt iránymutatást. A kötetben az egyházfő Austen Ivereigh újságíró kérdései nyomán a jelenlegi legégetőbb problémákról mondja el a véleményét, például a klímaváltozásról, a menekültválságról, a #metoo-ról, a BLM-mozgalomról, vagy a társadalmi megosztottságról, közben pedig azt is kifejti, szerinte min kéne változtatnunk a pandémia után ahhoz, hogy az emberiség fenntarthatóbb, méltóbb életet élhessen. A kötetet tegnap mutatták be egy nemzetközi online webinaron, ahol a pápa szerzőtársa mesélt arról, hogyan született meg a könyv.
Forrás: Kirkus