Esterházy Péter Kossuth- és József Attila-díjas magyar író ezen a napon, 75 éve született. Dragomán György ez alkalomból felidézett egy 15 évvel ezelőtti születésnapi köszöntést, amikor véletlenül boldog hetvenediket kívánt Esterházynak.
Hatvanadikat kellett volna, de elrontottam, közben azt gondoltam, nem baj, lesz majd hetvenedik, legyen majd hetvenedik”
– idézte fel Facebook-oldalán.
Azt írta, „megtisztelő” volt, hogy akkor ő köszönthette a „csurig telt” Petőfi Irodalmi Múzeumban, „felhőtlen és csodálatos ünnepi pillanat volt”.
A hozzászólások között a marosvásárhelyi születésű író megosztotta születésnapi köszöntő szövegét, amit akkor felolvasott. Ezt egyfajta vallomásnak is lehet értelmezni, amelyben azt meséli el, hogyan vezette be őt a szépirodalomba Esterházy Péter és a Harmonia caelestis.
„Bevezetődtem a szépirodalomba”
„Azt hiszem, a Termelési-regényből kezdtem el megtanulni, hogy létezik olyasmi, hogy szöveg, és azt is, hogy a szavakkal és a nyelvekkel játszani is lehet és kell is, és a játék komoly, nagyon komoly, életveszélyes, sőt magát a létezést is veszélybe sodorja” – olvasható a köszöntőben.
Elárulta, hogy amikor Magyarországra került, az első könyv, amit megvásárolt magának, a Bevezetés a szépirodalomba volt, majd jött James Joycetól az Ulysses. „(…) én akkor nagyjából ugyanannyit tudtam Joyceról mint Esterházyról, semmit. Ők viszont nekem úgy tűnt, hogy mindent tudnak, és mindent akarnak. Vagyis nem ők, hanem a szövegeik. (…) Az a két könyv, az a két számomra legyőzhetetlennek tűnő monstrum, az mindent tudott és mindent akart. Ez már anélkül is nagyon gyorsan nyilvánvalóvá vált, hogy magukat a szövegeket értettem volna” – ismerte el.
A 15 évvel ezelőtti köszöntőben azt is, felidézte, hogy a Harmonia caelestist a felesége, Szabó T. Anna olvasta fel neki, elejétől a végéig. „Hallgattam, ahogy Anna olvas, és amikor éppen nem röhögtünk, akkor azon gondolkoztam, hogy ez most megint ugyanaz, megint egy mindent akaró világnagy szöveg, olyan, amiben minden benne van, sőt még ennél is több talán, de ez ezúttal nem megrémített, hanem erőt adott. (…)
Mire a Harmonia felolvasása véget ért, én is megírtam a könyvem. Bevezetődtem a szépirodalomba. És ezért örökké és mindig hálás leszek.”
A teljes szöveg Dragomán Facebook-oldalán olvasható, ahogyan az a „titkos napló” is, amit szintén Esterházy 60. születésnapjára írt a Litera felkérésére, „benne Puskással, egy világhíres focilabdával, egy ajándék ájfonnal és saját magammal”.
Dragomán György hétfőn 17 órakor emlékezik Esterházy Péterre az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár kiállításmegnyitóján – a programot korábbi cikkünkben is ajánlottuk.
Esterházy Péter 66 évesen, 2016. július 14-én hunyt el, hasnyálmirigyrákban szenvedett.
Nyitókép: Dragomán György Facebook-oldala