A nyolcszoros Grammy-díjas country- és popénekes 186 millió könyvet ajándékozott el, így az Egyesült Államokban, az Egyesült Királyságban, Ausztráliában, Kanadában és Írországban több mint 2 millió gyerek jutott könyvhöz. A szervezetről 2020-ban dokumentumfilm készült The Library That Dolly Built címmel.
Az énekesnő édesapja, Robert Lee Parton vérbeli üzletember volt, dohánykereskedéssel foglalkozott, de soha nem tanult meg írni és olvasni. Parton 2020-ban megjelent Dolly Parton, Songteller: My Life in Lyrics című önéletrajzi regényében így mesélt édesapjáról: “Ha apának lett volna végzettsége, ki tudja mennyivel többre juthatott volna”. Parton édesapja Kelet-Tennessee-ben nőtt fel tizenöt testvérével együtt az 1920-as években, amikor átlagosnak számított, hogy a gyerekek iskola helyett egész nap a földeken dolgoztak, hogy segítsenek eltartani a családot. Ráadásul a hegyvidéki környezetben az időjárás és a körülmények miatt egyébként sem voltak alkalmasak az utak, hogy iskolába mehessenek. Parton egész életében biztatta édesapját, hogy soha nincs késő megtanulni írni és olvasni, így huszonhét évvel ezelőtt megalapította az Imagination Library-t, az első könyveket pedig a Tennessee állambeli Sevier megyében élő gyerekeknek osztotta ki.
Dolly Parton az első regényén dolgozik, amelyet James Pattersonnal közösen ír. A Run, Rose, Run 2022 márciusában jelenik meg a tengerentúlon.
A szervezet programja egy jól felépített rendszer alapján működik, és egészen a két-hároméves gyerekektől az iskolásokig mindenkinek szól. Az összes kötet a Penguin Random House kiadásában jelent meg, a címeket pedig egy szakértői testület választja ki. A könyves listán szerepelnek képeskönyvek, népmesék, de olyan kötetek is, amelyek a természettudományhoz vagy a költészethez kapcsolódnak. Az idei válogatásban olyan régi kedvencek szerepelnek, mint a Nyúl Péter és barátai, a Good Night Gorilla és a The Snowy Day. Parton missziója hogy az apjához hasonlóan szegénységben élő gyerekeknek segítsen, de bárki részt vehet a programban, mert a fő cél, hogy a gyerekek megszeressék az olvasást és csökkenjen az analfabetizmus.
”Nem is tudjuk, hogy hány ember van, aki nem tud írni és olvasni. Az apámról szóló történet elmesélése azért is fontos számomra, mert így talán sikerül csökkenteni a szégyenérzetet azokban, akik azt gondolják, hogy titkolniuk kell, hogy nem tudnak írni és olvasni”. Parton tavaly jelentette be, hogy első regényén dolgozik James Pattersonnal, a Run, Rose, Run 2022 márciusában jelent meg a tengerentúlon, erről bővebben ITT olvashatsz. Az énekesnő korábban mesélő sorozatot is indított, amiről pedig ITT számoltunk be. Az Imagination Library-ről pedig ITT olvashatsz többet.
Forrás: Open Culture