A 2020-ban elhunyt Csukás István síremlékén két évvel ezelőtt avatták fel Pintér Attila bronzszobrait, az egyik Pom Pomot, a másik Süsü, a sárkányt ábrázolja.
Most azonban a Fidelio egyik olvasója azt jelezte a lapnak, hogy a Nemzet Művésze sírjáról eltűnt Süsü, erről fotót is küldött a szerkesztőségnek. Pintér Attila a sajtóból értesült a történtekről, úgy fogalmazott:
Bekövetkezett, amitől tartottam.
A szobrászművész arra utalt, hogy illetéktelenek távolíthatták el az alkotását, ami egyébként nem mehetett könnyen, hiszen Süsüt három ponton is rögzítették, és még kőragasztót is használtak. Sajnos nem tartja kizártnak, hogy a művelet alatt meg is sérült a szobor.
A lap csütörtöki hírére hétfőn reagált a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. Temetkezési Divíziója: a temető fenntartójaként feljelentést tettek rongálás miatt, és Csukás István családja is a rendőrséghez fordult.
Hozzátették, a járőrszolgálat próbálja kiszúrni a több mint 400 hektárnyi területű temetőben a rendbontásokat, sírhelyek őrzését nem vállalják, és a sírok kamerával való megfigyelése kegyeleti és adatvédelmi okok miatt nem lehetséges.
Mindenki találkozott a meséivel
Csukás István 1936. április 2-án született Kisújszálláson: fiatalon hegedűművésznek készült, majd költőként kezdte irodalmi pályafutását, hírnevet és népszerűséget pedig a gyerekeknek szóló művei hoztak neki. Alkotói hitvallását interjúnkban így fogalmazta meg:
Nincs bennem két ember, akik féltékenykednek egymásra, inkább úgy szoktam mondani, hogy két szárnyam van, az egyik a vers, a másik a mese, és szépen repülök.”
Csukás István 2020 februárjában hunyt el. Már életében elneveztek róla egy általános iskolát (Teskándi Csukás István Általános Iskola) és egy színházat (Balatonszárszói Csukás Színház). De létezik Pom Pom Játszótér, Mirr-Murr Bölcsőde és Csukás István-díj is, Bagamérinek pedig még szobrot is állítottak. Halála után Balatonszárszón állítottak szobrot az emlékére.
(Fidelio)
Nyitókép: MTI/Soós Lajos