Elbírálás alatt áll Kanadában egy jogszabály, ami szerint a Holdon elkövetett bűncselekményeket is büntetni kéne (valamint ugyanúgy az űrutazás alatt történteket). Egyelőre kevés olyan törvény létezik, amely kifejezetten a Földön kívül elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatos, bár Kanada büntető törvénykönyvében a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére már kiterjesztették a szabályokat.
A törvény tulajdonképpen mindent megtiltana az űrhajósoknak, ami Kanadában is bűncselekménynek számít, tehát a kanadai űrhajósok többet nem lophatnak, rabolhatnak, erőszakoskodhatnak a Holdon, és persze szemetelni sem szabad. Az ENSZ által felvázolt űrtörvényt egyébként 1967 óta nem módosították. (Legközelebb 2025-ben terveznek embert küldeni a Holdra.)
A Holdra szállás 50. évfordulóján már ajánlottunk olyan könyveket, amelyekben az emberiség meghódította a Holdat.
A témában még Egressy Zoltán Hold on című regényét érdemes elolvasni. A könyv 2050-ben játszódik, amikor az emberiség már gyarmatosította a Holdat, és még nekünk, magyaroknak is jutott egy kis hely rajta, igaz, nem a legideálisabb területen. Laád Szabolcs biokémikus a szerelmi bánata és az ország helyzete elől menekülve vállal kutatói munkát az égitesten, ahol olyan nagyszabású felfedezést tesz, amely örökre megváltoztatja az emberiség életét. Közben visszatekint a múltra, megismerjük a gyerekkorát, a 2020-as évek Magyarországát, ahol tombol a diktatúra, és szerelmét, a rejtélyes Apáti Annát is.
Az író a könyv megjelenésekor interjúnkban azt mondta:
„Aggódom a Holdért, féltem, mert ha egyszer valóban megjelenik ott sok ember egyszerre, szerintem előbb-utóbb baj lesz. Jönnek majd az atomkísérletek. Meg úgy általában a versengés. A Hold on-ban a magyarok kolóniája egy kicsit félreeső helyen, a Tehetség Tengerénél van, a Hold túlsó oldalán. Ha egyszer így lenne, nagy esélyt kapnánk, hogy mi találkozzunk először idegen civilizációk jeleivel. Arrafelé ugyanis kutatni nehéz, rosszabbak a körülmények, mint másfelé, viszont a rádióteleszkópok számára ideális hely, nem zavarnak be földi rádióhullámok. Könnyebb lenne elcsípni valami jelet. Ha jönne egyszer.”