Büntethetővé tennék a Holdon elkövetett bűncselekményeket

Büntethetővé tennék a Holdon elkövetett bűncselekményeket

Kanadában felmerült, hogy a jövőben büntetni kellene a Holdon, a Holdra utazás és a Holdról elutazás közben elkövetett bűncselekményeket. Könyvek hírek mellé.

fk | 2022. május 06. |

Elbírálás alatt áll Kanadában egy jogszabály, ami szerint a Holdon elkövetett bűncselekményeket is büntetni kéne (valamint ugyanúgy az űrutazás alatt történteket). Egyelőre kevés olyan törvény létezik, amely kifejezetten a Földön kívül elkövetett bűncselekményekkel kapcsolatos, bár Kanada büntető törvénykönyvében a Nemzetközi Űrállomás fedélzetére már kiterjesztették a szabályokat.

A törvény tulajdonképpen mindent megtiltana az űrhajósoknak, ami Kanadában is bűncselekménynek számít, tehát a kanadai űrhajósok többet nem lophatnak, rabolhatnak, erőszakoskodhatnak a Holdon, és persze szemetelni sem szabad. Az ENSZ által felvázolt űrtörvényt egyébként 1967 óta nem módosították. (Legközelebb 2025-ben terveznek embert küldeni a Holdra.)

„És mit éreztél a holdra szállás pillanatában?” – Így ünnepeltük az 50. évfordulót
Tovább olvasok

A Holdra szállás 50. évfordulóján már ajánlottunk olyan könyveket, amelyekben az emberiség meghódította a Holdat.

Egressy Zoltán
Hold on
Jelenkor, 2019, 354 oldal
Egressy Zoltán: Hold on könyv

A témában még Egressy Zoltán Hold on című regényét érdemes elolvasni. A könyv 2050-ben játszódik, amikor az emberiség már gyarmatosította a Holdat, és még nekünk, magyaroknak is jutott egy kis hely rajta, igaz, nem a legideálisabb területen. Laád Szabolcs biokémikus a szerelmi bánata és az ország helyzete elől menekülve vállal kutatói munkát az égitesten, ahol olyan nagyszabású felfedezést tesz, amely örökre megváltoztatja az emberiség életét. Közben visszatekint a múltra, megismerjük a gyerekkorát, a 2020-as évek Magyarországát, ahol tombol a diktatúra, és szerelmét, a rejtélyes Apáti Annát is.

Az író a könyv megjelenésekor interjúnkban azt mondta:

„Aggódom a Holdért, féltem, mert ha egyszer valóban megjelenik ott sok ember egyszerre, szerintem előbb-utóbb baj lesz. Jönnek majd az atomkísérletek. Meg úgy általában a versengés. A Hold on-ban a magyarok kolóniája egy kicsit félreeső helyen, a Tehetség Tengerénél van, a Hold túlsó oldalán. Ha egyszer így lenne, nagy esélyt kapnánk, hogy mi találkozzunk először idegen civilizációk jeleivel. Arrafelé ugyanis kutatni nehéz, rosszabbak a körülmények, mint másfelé, viszont a rádióteleszkópok számára ideális hely, nem zavarnak be földi rádióhullámok. Könnyebb lenne elcsípni valami jelet. Ha jönne egyszer.”

Forrás: 444/ cnet

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Milyen jelentősségel bír a közeledő Vörös Hold?

A Vörös Hold ciklus második részében fény derül a titokzatos város, Rocavarancolia történelmére ugyanúgy, ahogy a Földről elrabolt gyerekek várható sorsára is. Olvass bele!

...

H. G. Wells marslakói a holdra szállásunkat is inspirálták

Őrült tudósok, időutazás, láthatatlan ember - H. G. Wells öröksége máig velünk él. A sci-fi egyik atyjának nevezik, négyszer az irodalmi Nobelre is jelölték. Születésének 155. évfordulója alkalmából a legjelentősebb regényeivel emlékezünk rá.

...

„És mit éreztél a holdra szállás pillanatában?” – Így ünnepeltük az 50. évfordulót

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

...

Puskás Panni: Az első novellámat remegve küldtem el az Élet és Irodalomnak

...

Ismernünk kell a Földet, hogy változtatni tudjunk – a Zöld könyv podcast könyvajánlója

...

Ezeket te is megteheted a Föld védelméért – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel