2013-ban a Könyves Magazin az év legjobbjait összesítő listáján az előkelő kilencedik helyen végzett Tóth Krisztina első regénye, amely három generáció történetén keresztül mesél kiszolgáltatottságról, az ötvenes évek levegőtlenségéről, az egymásnak feszülő sorsok kilátástalanságáról. Az Akvárium hőseinek egyhangú, örömtelen napjai „úgy süppednek bele a sivár kádári valóságba, mint az intézetis Vera a dunyhák közé, amikor Edit néni és Jóska bácsi az első éjszaka maguk közé fektetik a nagyágyban” – írtuk róla kritikánkban.
Tóth Krisztina annak idején a könyvbemutatón azt mondta, hogy alapvetően nem szegény emberekről akart írni, hanem az érdekelte, hogy a szereplői „hogyan vannak belefojtva saját sorsukba, és miért nem tudnak kilépni belőle”. Éppen ezért az Akvárium a nemtörténés regénye, hiszen az emberek ugyanazok maradnak, az új nemzedék is viszi tovább a meghatározottságot: „Nem sorsfordulatok, hanem külső változások történnek, és bár a szereplők látják maguk előtt a kitörési pontokat, mégsem tudnak kitörni. A maguk elfojtott életében mégis elégedettek, fel sem merül bennük, hogy létezhet másfajta élet is”.
Budapesti nők olvasókörben egy-egy klasszikus vagy kortárs művön keresztül vizsgáljuk meg a nők és a főváros kapcsolatát.
Kik voltak azok a nők, akik rajta hagyták kéznyomukat a városon? Melyek a tipikus női terek, milyen szabályok voltak sokáig érvényesek a nőkre, és hogyan próbálták az évek folyamán ezeket a szabályrendszereket szétfeszíteni, lazítani? Kik voltak a mindennapi élet láthatatlan mozgatói, meghatározó női művészei, alkotói, a város valós és fiktív femme fatale-jai, és nagyon is látható hősei? Beszélhetünk-e nők közötti szolidaritásról az elmúlt 150 év történelmi és társadalmi változásainak tükrében? Ilyen és ehhez hasonló kérdések is szóba kerülnek a Budapesti nők című olvasókörben, ahol a következő hónapokban mindig más könyvvel merülünk alá a város és a benne élő nők történetében.
Az olvasókört vezeti: Ruff Orsolya és Szeder Kata.
A februári olvasókör témája Tóth Krisztina Akvárium című regénye lesz.
Mikor? 2024. március 19. 18.30-kor.
Hol? Tompa 17 (1094 Budapest, Tompa u. 17/a)
A részvétel ingyenes.
Az esemény Facebook linkje ITT található.
A projekt a Budapest 150 emlékév részeként, a Pro Cultura Urbis Közalapítvány anyagi támogatásával valósul meg.