Bookline: ez volt a 100 legnépszerűbb könyv 2021-ben

A Bookline közzétette, hogy 2021-ben mi volt a 100 legnépszerűbb könyv a vásárlók körében. A dobogóra Orvos-Tóth Noémi, Edith Eva Eger és Delia Owens könyvei jutottak fel.

fk | 2022. január 14. |

Mindig izgalmas látni, hogy a sikerlistákra milyen könyvek kerülnek fel, hiszen a legfontosabb mindig az, hogy az olvasók mit szeretnek. A Bookline most a havi sikerlisták mellett megosztotta azt a 100 címet is, amelyek a tavalyi évben a legnépszerűbbek voltak a vásárlóik körében. Orvos-Tóth Noéminek két könyve is az élen végzett, emellett Edith Eva Eger és Delia Owens könyveit is sokan vásárolták meg 2021-ben, bár egyik sem friss megjelenés volt. A listán Bödőcs Tibor Mulat a Manézs című könyve is jól szerepelt, ahogy Matthew McConaughey memoárja is.

Orvos-Tóth Noémi: A trauma a lélek földrengése [Összekötve podcast]
Orvos-Tóth Noémi: A trauma a lélek földrengése [Összekötve podcast]

Az elmúlt időszak sokunknak a kényszerű lelassulásról szólt. Orvos-Tóth Noémivel majd egy évvel ezelőtt, a Slow Art Day kapcsán a slow life mozgalomról, a jelenlegi helyzettel való együttélésről, a járvány okozta közösségi trauma feldolgozásáról, a szülői felelősségről és a kulturális tartalmak jelentőségéről beszélgettünk.

Tovább olvasok

Az első tíz könyv a következő lett:

  1. Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors
  2. Edith Eva Eger: A döntés
  3. Delia Owens: Ahol a folyami rákok énekelnek
  4. Orvos-Tóth Noémi: Szabad akarat
  5. Bödőcs Tibor: Mulat a Manézs
  6. Mathhew McConaughey: Zöld lámpa
  7. Náray Tamás: Volt egyszer egy varrodám
  8. Kepes András: A boldog hülye és az okos depressziós
  9. Almási Kitti: Ki vagy Te?
  10. Yuval Noah Harari: Sapiens

Érdemes végigböngészni a teljes listát, mik voltak az olvasók kedvencei. Ha tanulságokat akarunk levonni, akkor azt mondhatjuk, hogy az önismereti, pszichológiai témák voltak a legnépszerűbbek. Jól fogytak Almási Kitti, Vekerdy Tamás, Popper Péter és Dr. Máté Gábor könyvei is. De nem panaszkodhat Náray Tamás, Fábián Janka vagy Borsa Brown sem.

Fábián Janka: A történelmi regény nálunk sokáig macsó műfaj volt
Fábián Janka: A történelmi regény nálunk sokáig macsó műfaj volt

A kortárs romantikus történelmi regények egyik legnépszerűbb hazai írója Fábián Janka. Az eredetileg történész végzettségű, és angol-francia nyelvtanárként dolgozó író az első, Emma szerelme című regényét - a kiadók sorozatos visszautasítását követően - még saját finanszírozásban adta ki bő tíz éve, és az egyből közönségsiker lett. Azóta évente jelennek meg egymáshoz hol szorosabban, hol csak egy-egy szállal kapcsolódó történetei, melyekben az erős női karakterek mellett a történelem játssza a főszerepet. Fábián Jankával legújabb történetének, A könyvárus lány, illetve a második rész, a Julie Könyvkuckója megjelenését követően beszélgettünk online.

Tovább olvasok

Szépirodalom alapvetően nem sok van a listán, de Lackfi János #jóéjtpuszi című kötete, Orwell Állatfarmja, A Szolgálólány meséje és Bereményi Géza önéletrajzi regénye, a Magyar Copperfield azért ráfért a listára, ahogy a tavalyi év egyik nagy sikerkönyve, Sally Rooney Hová lettél, szép világ című regénye is.

Sally Rooney hősei nem találják a szépséget a műanyag világban
Sally Rooney hősei nem találják a szépséget a műanyag világban

Valami elveszett az élet lényegéből és szépségéből, közeleg az összeomlás, nincsen többé jövő, csak folyamatos jelen – ez az alapvető érzése a Hová lettél, szép világ (olvass bele ITT) milleniál szereplőinek, akik nem találják sem a céljaikat, sem a boldogságukat a felnőtt életükben. Sally Rooney (interjúnk ITT) új regényében megdöbbentően pontos lenyomatát adja a korhangulatnak. Főhősei élik a mostani harmincasok mindennapi életét, dolgoznak, a barátaikkal chatelnek, keresik a szerelmet, és közben próbálják megfejteni, hogyan siklott félre minden, és mi lett a gyerekkori vágyaikból. A könyvet uralja a nosztalgia érzése egy olyan kor után, amelyben a szereplők még nem is éltek, vagy amely talán soha nem is létezett. A Hová lettél, szép világ a hét könyve.

Tovább olvasok

A teljes lista ITT található.

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Bookline top50: Ken Folletté, Fábián Jankáé és Marék Veronikáé a november

Karácsony közeledtével az egész évben népszerű műfajok mellett megjelentek a szakácskönyvek, egyre többen érdeklődnek a gyerekkönyvek iránt, és számos népszerű szerző műve is bekerült a hónap legkeresettebb alkotásai közé.

...
Hírek

Bookline top50: Bödőcs Tibor nyerte az októbert

Októberben több mint 20 magyar szerző könyvére volt kíváncsi az olvasóközönség, Orvos-Tóth Noémi Örökölt sors című könyve pedig több mint 1000 napja szerepel a Bookline havonta megújuló sikerlistáján. A múlt hónapban Bödőcs Tibor, a @nemakarokbeleszólni-lányok, valamint Náray Tamás könyvei iránt érdeklődtek a legtöbben – ez a Bookline októberi sikerlistája.

...
Hírek

Bookline top50: Náray Tamás, Kőhalmi Zoltán és Paula Hawkins vitte a szeptembert

A Bookline szeptemberi sikerlistáján az ötven legkeresettebb könyv jelentős része újonnan megjelent alkotás. Náray Tamás legújabb regénye már a megjelenés hetén a legkeresettebb mű lett, Kőhalmi Zoltán új könyvét továbbra is szívesen forgatják az olvasók, és a Lány a vonaton szerzőjének új alkotása is sokakat érdekelt.

A hét könyve
Kritika
Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

Még több olvasnivaló
...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

...
Panodyssey

Kiss Tibor Noé: Hogyan jutottam el a tajgába? (Megjegyzések személyességről és a társadalmi realitásról)

Kiss Tibor Noé esszésorozatának első részében saját könyvein végigtekintve mutatja meg az olvasónak, milyen változatos módokon fogalmazthatók meg a személyes tapasztalatok.

...
Nagy

A Budapest Nagyregény társasjátékba invitálta meg az írókat

Adott 23 szerző, 23 kerület, egy főváros és 150 év. A Budapest Nagyregény a főváros regénye lesz. A Margó harmadik napján  a projekt három résztvevője beszélgetett nehézségekről, emlékekről, kövekről és a különleges társasjátékról, amely szeretett városunk történetét megírja.

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

Szerzőink

...
Gurubi Ágnes

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

...
Könyves Magazin

Szabó Magda egész életében hitt a nagy történetekben

...
Ruff Orsolya

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani