Gates köztudottan szeret olvasni és nagyon sokat is olvas, a szabadságai idején akár három órát is naponta. Évről évre pedig megosztja, hogy mit ajánl olvasni nyárra vagy a karácsonyi ünnepi szezonra. Mostani ajánlója a Könyves olvasóinak nem lesz meglepetés, hiszen Gabrielle Zevin Világépítőkjéről már mi is írtunk (itt bele is olvashatsz).
A Világépítők olyan zsenikről szól, akik a videójátékok hőskorában lettek a terület szupersztárjai játéktervezőként. A kötet elején két gyerek, egy kisfiú és egy kislány találkozik egy kórházban 1987-ben. A lány a leukémiában szenvedő nővérét látogatja meg, a fiú egy autóbalesetből épül fel. Közös témájuk, a videójátékok iránti rajongás - a bennük található lebilincselő világok, az izgalmas versenyek és a mindennapi élet bajai elől nyíló menekülési lehetőség - különös barátságot eredményez köztük. Mégis nyolc év telik el, mire ismét találkoznak, ám sorsuk innentől végleg összefonódik. A regényről azt írtuk: “Zevin fő tétele az, hogy a számítógépes játékok és a regényírás alkotói folyamata egy tőről fakad, előbbihez pedig talán még több empátia szükséges a tervező részéről, hiszen a leendő játékost is el kell képzelnie, ahogy barangol a világában.”
A Világépítők olyan zsenikről szól, akik a videójátékok hőskorában lettek a szcéna szupersztárjai játéktervezőként. Zevin fő tétele az, hogy a számítógépes játékok és a regényírás alkotói folyamata egy tőről fakad, előbbihez pedig talán még több empátia szükséges a tervező részéről.
Tovább olvasokGates szintén ajánlja Howard W. French Born in Blackness című történelmi tényirodalmi kötetét, ami 600 évet átölelve mondja el új fókusszal Afrika történetét a középkortól a második világháborúig. A szerző többek között rámutat arra, hogy Európa gazdasági felemelkedése, a demokrácia fejlődése az Egyesült Államokban, és az úgynevezett felvilágosodásbeli ideálok mind abból a dehumanizáló viszonyból nőttek ki, ahogyan Európa a “fekete” kontinenssel bánt. A kötet bemutatja kimagasló afrikai történelmi személyiségek életét, akikről akár évszázadokig hallgattak. Gazdag uralkodókat, akik Ázsiával kereskedtek, hadvezéreket, akik hősiesen küzdöttek a 17. századi európai hódítók ellen, volt rabszolgákat, akik felszabadították a haitiakat. Emellett French beszél az arany, a dohány, a cukor a gyapot történetéről is, és persze a “legnagyszerűbb” árucikkről, a rabszolgákról - mindezzel pedig érthetőbbé teszi napjaink eseményeit is.
Az ajánlóban ezúttal felbukkan még a Borgen című drámasorozat, ami egy dán (női) miniszterelnök küzdelmes mindennapjairól mesél. Illetve meghallgathatjuk azt is, mit hallgat mostanában Gates.