A J.K. Rowling által kitalált varázslósport nevének megváltoztatása mögött a hírek szerint két dolog áll. Egyrészt a sportág képviselői szeretnének elhatárolódni az író szerintük transzfób kijelentéseitől, másrészt pedig jogi okokból is szükség van erre, hiszen a kviddics nevet nem ők, hanem a Warner Bros birtokolja.
A kviddics a varázslóvilágban egy seprűnyélen játszott labdasportot jelent, amelyben csapatonként 7-7 játékos vesz részt. Négy labdával játsszák, gólt az úgynevezett kvaffal lehet dobni (ez 10 pontot ér), de a legtöbb pontot és a győzelmet jellemzően az aranycikesz megszerzése hozza a csapatnak. Rowling A kviddics évszázadai címmel könyvet is írt a sportág történetéről.

Húsz éve jelent meg magyarul a Harry Potter, amelyről annak idején valószínűleg a kiadó és még a fordítója sem sejtette, hogy egy egész generáció olvasmányélményét fogja meghatározni. A regényfolyam fordításainak már a megjelenés idején külön honlapokat szenteltek a rajongók, és nincs ez másként Magyarországon sem, ahol az olvasók internetes glosszáriumokba gyűjtötték a furcsa, érdekes, ötletes magyarításokat. A Harry Potter nyelvi világát Tóth Tamás Boldizsár teremtette meg, aki Pest megyei otthonában mesélt a kezdetekről és arról, hogy milyen volt hónapokig összezárva lenni Rowling karaktereivel. De hogyan keletkezett a durrfarkú szurcsók, miért nem kapott magyar nevet Dumbledore, és miért lett volna hiba lefordítani a halálfalók nevét? Tóth Tamás Boldizsárral első benyomásról és nyelvi játékokról is beszélgettünk, és közben kiderült az is, hogy mi közük a Stallone-filmek regényváltozatainak a Harry Potterhez. (Júniusban Harry Potter-hónapot tartunk, rengeteg cikkünk lesz, amiket itt lehet majd elérni.)
Tovább olvasokA sportot a muglik a földön űzik, persze seprűk azért ettől függetlenül náluk is vannak. Ezt a Harry Potter inspirálta labdajátékot fogják mostantól quadballnak nevezni. A sportág képviselői szerint a világ negyven országában közel hatszáz csapat űzi jelenleg ezt a sportot.
J. K. Rowling körül két éve kezdődtek a botrányok a transzfóbnak vélt kijelentései miatt. Az egész ügy egy Twitter-posztból indult: Rowling egy cikkre reagált, amelyben „az emberek, akik menstruálnak" szófordulat szerepelt, mire ő azt írta, hogy egyszerűbb lenne azt a szót használni, hogy „nők". Azt is írta, hogy ha a biológiai nem (sex) nem valóságos, akkor azzal eltörölnék a nők által megélt valóságot is. Mint írta: ismer és kedvel trasznemű embereket, de a biológiai nem fogalmának eltörlése sokak számára lehetetlenné teszi, hogy értelmes vitát folytassanak az életükről. Rowling megjegyzései ellen sokan tiltakoztak, a Harry Potter-sorozat több színésze pedig nyilvánosan elhatárolódott a kijelentéseitől. Rowling pár nappal később egy esszében próbálta tisztázni, miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban - az írásból egyebek mellett az derült ki, hogy évekkel ezelőtt szexuális bántalmazás áldozata lett.
Forrás: Deadline