A feminizmustól Putyin kutyájáig – öt vallomás Angela Merkel politikai memoárjából  

November 26-án megjelent Angela Merkel Freiheit. Erinnerungen 1954-2021, azaz Freedom vagy a Szabadság című politikai memoárja. Több mint 30 országban olvasható a volt német kancellár könyve, itthon is: 

Angela Merkel
Szabadság
Ford. Torma Péter, Animus, 2024, 600 oldal

Angela Merkel 2005-től kezdve 16 éven át, négy cikluson keresztül vezette a szövetségi Németországot első női kancellárként. A világ egyik legismertebb és legbefolyásosabb politikusa lett, a könyvében pedig több száz oldalon keresztül elmagyarázza, milyen motivációk húzódtak a döntései mögött, hogyan élte meg ezeket, és mi minden történt a kulisszák mögött. 

Jól felépített kampány előzte meg a megjelenést, a nemzetközi lapok részleteket közöltek belőle – ezek segítségével szedtünk össze öt fontos vallomást a Szabadságból. 

Elmaradt a bocsánatkérés

Angela Merkelnek számos kihívással kellett megküzdenie, míg hatalmon volt: menedzselnie kellett egyebek mellett a világválságot, az eurózóna adósságválságát és a koronavírus-járványt. A volt német kancellár migrációval, atomenergiával és Oroszországgal kapcsolatos döntéseit számos kritika érte visszavonulása óta. Sokan a szélsőjobboldal erősödését is az ő számlájára írják, amiért megnyitotta a határokat a menekültek előtt.

A könyvében nem feltétlenül kér bocsánatot a vitatott döntéseiért, inkább megvédi azokat. Ma sem tartja hibának, hogy 2015-ben több mint egymillió, többségében szíriai menekültet engedett be Németországba.

Ennek az ellentéte igaz

– írja. Nem bánta meg az atomenergiával kapcsolatos intézkedéseit sem, és amellett is kiállt, hogy 2008-ban blokkolta Ukrajna NATO-csatlakozását, amit Volodimir Zelenszkij élesen bírált, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát.

Az igazság a virálissá vált felvételek mögött

Kitér arra is, hogy mi történt valójában azokon a fotókon, videókon, amik futótűzként terjedtek róla. Megemlít egy olyan fotót, ami a Bajor-Alpoknál a G7-csúcson készült róla és Barack Obama, az Egyesült Államok akkori elnökéről. Ezen a volt kancellár kitárt karokkal, sokat sejtető nézéssel magyaráz valamit Obamának.

Bár úgy tűnik, hogy a két vezető világmegváltó gondolatokat oszt meg egymással, valójában egy teljesen banális dologról beszélgettek. A könyvben elárulja, hogy egy hatalmas fonott szék méretéről magyarázott valamit az elnöknek. 

Szintén nagy utat járt be egy 2008-as videó, amin az látszik, hogy Szentpéterváron a G8-csúcstalálkozón George W. Bush akkori amerikai elnök egy rövid vállmasszázzsal üdvözli Merkelt, amit a kancellár zavartan fogadott.

A memoárjában azt írja, ennek semmilyen szexuális töltete nem volt: „Ez egy vicc volt, nem volt benne megfélemlítés vagy lekicsinylés. Bush-sal kedveltük és tiszteltük egymást.”

Trump, Putyin és a labrador

Donald Trumpot azonban nem kedvelte. Azt írja, tévedett, hogy Obama utódját úgy kezelte, mintha „teljesen normális” volna. Azt is megemlíti, hogy az amerikai elnökön azt látta, hogy Putyin lenyűgözi őt, akár csak más autokrata politikusok.

Az orosz és az amerikai elnök is megpróbálta már nyilvánosan megszégyeníteni, amire Merkel igyekezett nem reagálni. A német politikusról köztudott tény, hogy fél a kutyáktól, ennek ellenére Putyin egy alkalommal beengedte egy találkozóra Konnit, a fekete labradorját. Trump pedig 2017-ben nem fogott kezet vele.

A nyugatnémet felsőbbrendűség

Merkel arról is ír, hogy már a kezdetektől érezte, hogy lekezelően bánnak vele NDK-s gyerekkora miatt. Amikor parlamenti képviselővé választották 1990-ben, érezte, hogy nehéz nyíltan beszélnie keletnémet identitásáról a nyugatnémet médiának. Ezért keveset beszélt a neveltetéséről, de ettől meg megérintették a bírálatok. Dühös azokra, akik lekezelték ők, akik úgy gondolták, hogy szocializálódása miatt alkalmatlan arra, hogy az országot vezesse. 

Feminizmus

Angela Merkel sosem volt a feminizmus nagy szószólója, konzervatív politikusként visszautasította azt a gondolatot is, hogy a szocializmus és a feminizmus összetartozik. Míg hivatalban volt, kikerülte az erre vonatkozó kérdéseket, de ha ma valaki erről kérdezné, memoárja szerint így fogalmazna: 

Igen, feminista vagyok, a magam módján.”

(The Guardian, Reuters)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Angela Merkel politikai memoárja még idén megjelenik

A Szabadság – Visszaemlékezések 1954–2021 című kötetben a volt német kancellár, Angela Merkel visszatekint az NDK-ban töltött évekre, hosszú pályafutására és karrierje legnagyobb politikai fordulópontjaira is.

...

Angela Merkel memoárt ír, 2024-ben jelenik meg

Az egykori német kancellár, Angela Merkel nem tétlenkedik, a világ egyik legbefolyásosabb, immáron visszavonult politikusa jelenleg ugyanis az életrajzán dolgozik.

...

Sofi Oksanen: Ha őrültnek gondoljuk Putyint, védtelenek maradunk vele szemben

Az Ugyanaz a folyó margós bemutatóján szó esett a szörnyű tetteket eltemető csendről, a megrázó némaságról és transzgenerációs traumákról. Sofi Oksanen továbbá az esszé műfajában rejlő lehetőségekről, valamint arról is beszélt, hogy miért elengedhetetlen az orosz lélek kiismerése Putyin politikájának megértéséhez.

Egy elfeledett költőnemzedék, akit tönkretett a diktatúra 

Egy elfeledett költőnemzedék, akit tönkretett a diktatúra 

A hatalom és költészet végeláthatatlanul összefonódik Roberto Bolaño Távoli csillag című regényében. Kritika.

Szerzőink

Borbély Zsuzsa
Borbély Zsuzsa

„Mintha egy királynővel találkoznál” – milyen volt az első női szupersztár mellett felnőni?

sza
sza

7+1 adaptáció, amit idén nyáron megnézhetsz a moziban, a Netflixen és más streamingoldalakon

Kiemeltek
...

El sem hisszük: George R. R. Martin végre befejezheti A tűz és jég dala következő részét

Lehet, hogy tényleg elkészül a folytatással.

...

Az év egyik legmegrázóbb disztópiájában egy anya küzd gyermekei túléléséért

A 2023-ban Booker-díjjal kitüntetett regény, A próféta éneke a hét könyve.

...

7+1 adaptáció, amit idén nyáron megnézhetsz a moziban, a Netflixen és más streamingoldalakon

A hosszú nyári estéken sem maradunk izgalmas adaptációk nélkül.

Hírek
...

Szörnyű családi titkokra derül fény a Wednesday 2 évadában

...

Stephen King kedvenc könyvei olyanok, akár egy kötelező olvasmánylista

...

Itt az első fotó a Dűne 3 forgatásáról

...

Nézd meg Lichter Péter avantgárd Drakula-adaptációjának előzetesét!

...

Feszültséggel teli lesz: kiderült, miről szól Reese Witherspoon és Harlan Coben thrillere

...

Pszichothriller az Instagram sötét oldaláról: te meddig mennél el a lájkokért?

Olvass!
...

Ilyen lenne az Iskola a határon a kilencvenes években: Olvass bele Nagy Gerzson Délután apámmal című könyvébe!

Nagy Gerzson novelláskötete a kilencvenes évek vidéki kollégiumába visz vissza, besúgókkal, csajokkal, háziborral. 

...

Honvágy, fasizmus és egy olasz család – Olvass bele Natalia Ginzburg lebilincselő önéletrajzi regényébe!

Natalia Ginzburg a hatvanas években Londonban élt, amikor megírta a Családi szótár című önéletrajzi regényét. 

...

ADHD-val küzdesz? Így élhetsz együtt vele a szakember szerint

Felnőttkori ADHD-val küzdesz? Esetleg sokat szorongsz miatta? Russel Ramsay könyve segíthet.