A feminizmustól Putyin kutyájáig – öt vallomás Angela Merkel politikai memoárjából  

November 26-án megjelent Angela Merkel Freiheit. Erinnerungen 1954-2021, azaz Freedom vagy a Szabadság című politikai memoárja. Több mint 30 országban olvasható a volt német kancellár könyve, itthon is: 

Angela Merkel
Szabadság
Ford. Torma Péter, Animus, 2024, 600 oldal

Angela Merkel 2005-től kezdve 16 éven át, négy cikluson keresztül vezette a szövetségi Németországot első női kancellárként. A világ egyik legismertebb és legbefolyásosabb politikusa lett, a könyvében pedig több száz oldalon keresztül elmagyarázza, milyen motivációk húzódtak a döntései mögött, hogyan élte meg ezeket, és mi minden történt a kulisszák mögött. 

Jól felépített kampány előzte meg a megjelenést, a nemzetközi lapok részleteket közöltek belőle – ezek segítségével szedtünk össze öt fontos vallomást a Szabadságból. 

Elmaradt a bocsánatkérés

Angela Merkelnek számos kihívással kellett megküzdenie, míg hatalmon volt: menedzselnie kellett egyebek mellett a világválságot, az eurózóna adósságválságát és a koronavírus-járványt. A volt német kancellár migrációval, atomenergiával és Oroszországgal kapcsolatos döntéseit számos kritika érte visszavonulása óta. Sokan a szélsőjobboldal erősödését is az ő számlájára írják, amiért megnyitotta a határokat a menekültek előtt.

A könyvében nem feltétlenül kér bocsánatot a vitatott döntéseiért, inkább megvédi azokat. Ma sem tartja hibának, hogy 2015-ben több mint egymillió, többségében szíriai menekültet engedett be Németországba.

Ennek az ellentéte igaz

– írja. Nem bánta meg az atomenergiával kapcsolatos intézkedéseit sem, és amellett is kiállt, hogy 2008-ban blokkolta Ukrajna NATO-csatlakozását, amit Volodimir Zelenszkij élesen bírált, miután Oroszország megtámadta Ukrajnát.

Az igazság a virálissá vált felvételek mögött

Kitér arra is, hogy mi történt valójában azokon a fotókon, videókon, amik futótűzként terjedtek róla. Megemlít egy olyan fotót, ami a Bajor-Alpoknál a G7-csúcson készült róla és Barack Obama, az Egyesült Államok akkori elnökéről. Ezen a volt kancellár kitárt karokkal, sokat sejtető nézéssel magyaráz valamit Obamának.

Bár úgy tűnik, hogy a két vezető világmegváltó gondolatokat oszt meg egymással, valójában egy teljesen banális dologról beszélgettek. A könyvben elárulja, hogy egy hatalmas fonott szék méretéről magyarázott valamit az elnöknek. 

Szintén nagy utat járt be egy 2008-as videó, amin az látszik, hogy Szentpéterváron a G8-csúcstalálkozón George W. Bush akkori amerikai elnök egy rövid vállmasszázzsal üdvözli Merkelt, amit a kancellár zavartan fogadott.

A memoárjában azt írja, ennek semmilyen szexuális töltete nem volt: „Ez egy vicc volt, nem volt benne megfélemlítés vagy lekicsinylés. Bush-sal kedveltük és tiszteltük egymást.”

Trump, Putyin és a labrador

Donald Trumpot azonban nem kedvelte. Azt írja, tévedett, hogy Obama utódját úgy kezelte, mintha „teljesen normális” volna. Azt is megemlíti, hogy az amerikai elnökön azt látta, hogy Putyin lenyűgözi őt, akár csak más autokrata politikusok.

Az orosz és az amerikai elnök is megpróbálta már nyilvánosan megszégyeníteni, amire Merkel igyekezett nem reagálni. A német politikusról köztudott tény, hogy fél a kutyáktól, ennek ellenére Putyin egy alkalommal beengedte egy találkozóra Konnit, a fekete labradorját. Trump pedig 2017-ben nem fogott kezet vele.

A nyugatnémet felsőbbrendűség

Merkel arról is ír, hogy már a kezdetektől érezte, hogy lekezelően bánnak vele NDK-s gyerekkora miatt. Amikor parlamenti képviselővé választották 1990-ben, érezte, hogy nehéz nyíltan beszélnie keletnémet identitásáról a nyugatnémet médiának. Ezért keveset beszélt a neveltetéséről, de ettől meg megérintették a bírálatok. Dühös azokra, akik lekezelték ők, akik úgy gondolták, hogy szocializálódása miatt alkalmatlan arra, hogy az országot vezesse. 

Feminizmus

Angela Merkel sosem volt a feminizmus nagy szószólója, konzervatív politikusként visszautasította azt a gondolatot is, hogy a szocializmus és a feminizmus összetartozik. Míg hivatalban volt, kikerülte az erre vonatkozó kérdéseket, de ha ma valaki erről kérdezné, memoárja szerint így fogalmazna: 

Igen, feminista vagyok, a magam módján.”

(The Guardian, Reuters)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Angela Merkel politikai memoárja még idén megjelenik

A Szabadság – Visszaemlékezések 1954–2021 című kötetben a volt német kancellár, Angela Merkel visszatekint az NDK-ban töltött évekre, hosszú pályafutására és karrierje legnagyobb politikai fordulópontjaira is.

...
Hírek

Angela Merkel memoárt ír, 2024-ben jelenik meg

Az egykori német kancellár, Angela Merkel nem tétlenkedik, a világ egyik legbefolyásosabb, immáron visszavonult politikusa jelenleg ugyanis az életrajzán dolgozik.

...
Nagy

Sofi Oksanen: Ha őrültnek gondoljuk Putyint, védtelenek maradunk vele szemben

Az Ugyanaz a folyó margós bemutatóján szó esett a szörnyű tetteket eltemető csendről, a megrázó némaságról és transzgenerációs traumákról. Sofi Oksanen továbbá az esszé műfajában rejlő lehetőségekről, valamint arról is beszélt, hogy miért elengedhetetlen az orosz lélek kiismerése Putyin politikájának megértéséhez.

ADVENT
...
Könyves Advent

Nézd meg a Karácsonyi ének eredeti illusztrációit! 

Hangolódjunk a karácsonyra! 

...
Könyves Advent

8 szakácskönyv karácsonyra, hogy az ünnepek után se legyen szerény a konyha

Harry Potter-fogások, koreai konyha vagy éppen a klasszikus erdélyi ízek. Csak legyen időtök mindent megfőzni!

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

Richard Curtis egy korábbi, karácsonyi írását dolgozza fel egy animációs film, ami a Netflixen lesz látható. Az Igazából szerelem rendezője beszélt a projektről, és kiderült miért olyan fontosak a rossz karácsonyok.

...
Nagy

Han Kang és az irodalmi Nobel-díj: történelem, trauma és költői próza találkozása

Han Kang, az első dél-koreai irodalmi Nobel-díjas, műveiben lírai erővel tárja fel a történelmi traumák és az emberi lét törékenységének mélyrétegeit.

Szerzőink

...
Kiss Imola

Sofi Oksanen: A háború miatt tudtam, hogy meg akarom írni ezt a könyvet

...
Könyves Magazin

Kiss Heni: Ha akar valaki gyereket, akkor vágjon bele! [Podcast]

...
Bakó Sára

Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért

Kiemeltek
...
Hírek

New York Times: Debreczeni József holokausztkönyve az év egyik legfontosabb olvasmánya

A naplóregény a hét könyve is volt nálunk. 

...
Podcast

A Dűne tudománya: a homokférgektől a fűszereken át a prófétáig

Láttad a Dűnét? Ha nem mindent értettél, akkor azért, ha mindent értettél, akkor azért hallgasd meg a Lente Gáborral készült podcastot!

...
Kritika

Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért

Grecsó Krisztián új kötete nagyszabású család- és aparegény, melyben saját múltunkkal is szemben találhatjuk magunkat. Ez a hét könyve.

Hírek
...
Hírek

A Trónok harca 13 év késésben van, nem biztos, hogy Martin befejezi

...
Hírek

Fekete színész játszhatja Piton professzort a készülő Harry Potter-sorozatban

...
Hírek

Merkel életrajza az év legtöbbet eladott könyve Németországban

...
Hírek

Előkerült Franz Kafka 14 éves kori jegyzete – kamaszos életérzés vagy baljós intelem?

...
Hírek

Itt a Goodreads éves toplistája a közönségkedvenc könyvekről

...
Hírek

A Spotify-felhasználók körében is hódít a romantasy – Íme az idei év legnépszerűbb hangoskönyvei

Olvass!
...
Beleolvasó

A 90-es évek legdurvább magyar gyilkossági ügyei – Olvass bele Szlavicsek Judit Doszpot nyomoz című könyvébe!

Ötven százalék valóság és ötven százalék fikció, de 100% Doszpot.

...
Beleolvasó

Mit jelent a történelem annak, akit kitagadtak belőle? - Olvass bele Susan Rubin Suleiman új kötetébe!

A történelem lánya sokkal több mint egy visszaemlékezés, egy lehetőség arra, hogy megértsük a múlt, az identitás, és az otthon összekapcsolódó szálait.  

...
Beleolvasó

Hogyan formálja a politikai sárm a hatalmat? – Olvass bele Sonnevend Júlia kötetébe!

A politikai hatalom kulcsa a vonzerő, amelyet az időzítés, a helyszín és a közönség formál. Olvass bele Sonnevend Júlia könyvébe!