Angela Merkel - fotó: KiWi Verlag - konyvesmagazin.hu

Angela Merkel politikai memoárja még idén megjelenik

A Szabadság – Visszaemlékezések 1954–2021 című kötetben a volt német kancellár, Angela Merkel visszatekint az NDK-ban töltött évekre, hosszú pályafutására és karrierje legnagyobb politikai fordulópontjaira is.

ki | 2024. május 14. |

Azt már 2022 óta lehetett tudni, hogy a volt német kancellár, Angela Merkel memoárt ír, most azonban kiderült a megjelenés pontos dátuma is. A Freiheit. Erinnerungen 1954-2021 című kötet november 26-án jelenik meg, egyszerre több mint 30 országban – közölte kiadója, a Kiepenheuer & Witsch (KiWi Verlag). Magyarul a Central Kiadónál jön ki, Szabadság – Visszaemlékezések 1954–2021 címmel.

Merkel, a legbefolyásosabb nő

Angela Merkel 2005-től kezdve 16 éven át, négy cikluson keresztül vezette a szövetségi Németországot, ahol ő volt az első női kancellár. Számos krízissel kellett megbirkóznia a 2008-as gazdasági válságtól kezdve a hitel- és migrációs válságon át a koronavírus-járványig. Emellett azonban ő volt a világ egyik legfontosabb politikusa is, nőként pedig az első számú:

a Forbes magazin tízszer egymás után őt választotta a világ legbefolyásosabb nőjének.

A közel 700 oldalas memoárt a volt kancellár régi tanácsadójával, Beate Baumann-nal írta, és a hírek szerint minden eddiginél személyesebb lesz, miközben „egyedülálló betekintést nyújt a hatalom belső működésébe”.

Merkel idén nyáron lesz 70 éves, így majdnem ugyanannyi ideig élt az NDK-ban, mint aztán az újraegyesített Németországban. Emlékirataiban visszatekint az NDK-ban töltött gyerekkorára, fiatalságára, tanulmányaira. Megírta, milyen volt átélni a berlini fal leomlását, aminek hatására az ő politikai karrierje is elkezdődött.

De szóba kerülnek más világhatalmi vezetőkkel való kapcsolatai és tárgyalásai,

európai és nemzetközi politikai fordulópontok és döntések is.

A továbblépés szabadsága

Hogy miért ez a könyv címe? „Mit jelent számomra a szabadság? Ez a kérdés egész életemben foglalkoztatott. Természetesen politikusként is, hiszen a szabadságnak demokratikus feltételei vannak,

demokrácia nélkül nincs szabadság, nincs jogállam, és nem érvényesülnek az emberi jogok.

A kérdést azonban egy másik síkon is izgalmasnak találom. Szabadság – számomra azt jelenti: megismerni, hol húzódnak a saját határaim, és elmenni azokig. A szabadság számomra az, hogy sohasem hagyok fel a tanulással, sosem kell megállnom, hanem továbbléphetek azután is, hogy a politikából már kiszálltam” – idézte kiadója Merkelt.

A KiWi vezetője, Kerstin Gleba szerint ritkán volt olyan fontos, hogy megértsük, hogyan működik a politika, mint ma, és azt, hogy mekkora vívmány demokráciában élni. „Angela Merkel emlékiratai felnyitják a szemünket demokráciánk lehetőségeire, kihívásaira és mindenekelőtt erősségeire. Mély betekintést nyújtanak korunk egyik legjelentősebb női vezetőjének gondolataiba és tetteibe, és világszerte nagy kincset jelentenek az olvasók számára” – mondta.

(Spiegel, Börsenblatt)

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Máté Gábor vezet be minket az új Krasznahorkai-műbe, aminek főszereplője Angela Merkelnek ír leveleket rendületlenül

A Herscht 07769 című regény főszereplője a címben is szereplő Florian Herscht, aki Angela Merkelnek ír leveleket, hogy figyelmeztesse a világ végére. Máté Gábor felolvasásával elindul a Krasznahorkai-könyv bemutatósorozata.

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...

Obama memoárjában az is érdekes, amit nem mond el

Obama augusztusban 60 éves lett, hétvégén lesz a 20. évfordulója az al-Káida Amerika elleni terrortámadásainak, az afganisztáni események pedig újra magukra irányították a világ figyelmét. Három ok, hogy elővegyük a volt elnök memoárját. Az Egy ígéret földje a hét könyve.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog