Miért nem tudunk aludni? – Darian Leader könyve az álmatlanság modern okairól

Miért nem tudunk aludni? – Darian Leader könyve az álmatlanság modern okairól

Az emberek többsége napjait számos szorongás szorításában tölti - régen ezek fedolgozásának, kipihenésének egyik eszköze volt az alvás. Mára viszont a nappali után az éjszakai teljesítményünk is egy újabb ok lett a szorongásra, és nem a szexuálpszichológia szempontjából releváns módon. Milyen trendek és események vezettek eddig, és miért érdemes ezzel foglalkozni? Darian Leader pszichoanalitikus új könyvében a modern alvástudomány eredményeit a pszichoanalízis szemszögéből vizsgálva válaszolja meg ezeket a kérdéseket.

Nagy Viktória | 2025. május 16. |

Az elmúlt három évtizedben világszerte, így Magyarországon is jelentősen megnőtt az orvosok által felírt altató és nyugtató, valamint a vény nélkül kapható, elalvást segítő és alvást támogató készítmények fogyasztása: az alvás, mely egykor természetes és magától értetődő feltételes reflexként működött, az álmatlanság veszélyeinek ismeretében korunk egyik legsúlyosabb problémájává nőtte ki magát (olvass bele a szerző könyvébe itt).

Darian Leader
Miért nem alszunk jól? (Alvás, alváshiány, álmatlanság)
Fordította: Gyárfás Vera, Typotex, 2025, 183 oldal
-

A napi nyolc óra alvás fontosságát hirdető hangok - tekintet nélkül az egyes emberek élethelyzetéből, -szakaszából és -korából is fakadó, egyéni különbségekre - ugyanoda sorolják az elvárásoknak megfelelő alvást, ahova az egészséges életmód többi elvárását.

Korunk igényes és felelős embere tehát elég zöldséget és gyümölcsöt fogyaszt, rendszeresen mozog és minden megtesz azért, hogy legalább napi 8 órát töltsön mély, pihentető alvással.

Akinek pedig ez nem sikerül, az egy újabb kudarccal gazdagodik: a nyugodt és pihentető éjszakákra irányuló, hiábavaló törekvései további nyomást helyeznek rá, hozzájárulva az alvászavarok további terjedéséhez (szakértők ezért is javasolják az olvasást lefekvéskor).

A pénz nem alszik

Ahhoz, hogy megértsük, mi vezetett ide, érdemes egy pillanatra hátralépni, és társadalmunk egészére, annak működésére is vetni egy pillantást. Nem beszélhetünk fogyasztói társadalomról elegendő fogyasztás nélkül: amikor alszunk (az életünk kb. harmadában), akkor viszont jelentősen visszaesik a fogyasztásunk. Pontosabban visszaesne, ha nem épülne egy teljes iparág arra, hogy elhitesse velünk, a megfelelő matrac, egy bizonyos típusú párna, orr- és szájtapaszok, illatpermetek, tréningek, alkalmazások és gyógykészítmények nélkül az alvásunk nem felel meg a kívánalmaknak.

A pszichoanalitikus szerző könyvében fontos és izgalmas kérdésekre keresi a választ olvasóival, az ezekhez vezető úton pedig végigveszi, hogyan rakódott az alvásunkra, az éjszakai pihenésünk mennyiségére és minőségére ez a teljesítménykényszer: milyen történelmi események, piaci trendek, társadalmi folyamatok és közösségi normák vezettek oda, ahol az alvás körüli aggodalmak és a tökéletes alvás iránti vágy hatalmas üzletággá fejlődött. 

Aludj többet, aludj jobban: aludj eredményesebben!

Ahogy a pozitív pszichológia néha túlzónak tűnő térnyerése sokak számára azt üzeni, az (amúgy valid és fontos) kellemetlen érzéseket el kell nyomni ahelyett, hogy megtanulnánk megélni például a szomorúságunkat, amikor jó okunk van szomorúnak lenni, korunk alvástudománya is hasonló üzenetekkel operál.

Az álmatlanság nem egy jelzés, a minket ébren tartó gondolatok nem megoldandó kérdések többé: maga az alvás lett a probléma.

Az éjszakai alvás hiányában felmerülő egészségügyi kockázatok (a stroke-tól a depresszión át a kóros elhízásig) elkerülése mindent felül kell, hogy írjon: már nem engedhetjük meg magunknak, hogy ha egy gondolat nem hagy minket aludni, ébren maradjunk vele, amíg kibogozzuk. A ma alvástudománya azt állítja, gyógyszerrel, teával, jógával, étrenddel, speciális alvástréningekkel, bárhogy is, de el kell aludnunk. Annak ellenére, hogy ennek a “kell”-nek a nyomása éppen ellenünk dolgozik.

A könyv szerzője számos fejezeten át, különböző aspektusok mentén tesz kérdőjelet a fenti állítások mögé, ahogy az emberi alvás történetétől az iparosodás és a munkaidő szigorúbb szabályozásának hatásain át eljut a ma érvényes, nyolcórás alvás ideálján alapuló merev elvárásokig.

Ahogy nem ébredünk minden nap arra, hogy életünk napja vár ránk, ahogy a boldog időszakokhoz hozzátartoznak a nehezebb, szomorúbb életszakaszok is, úgy képezik a néha álmatlanul töltött éjszakák is az életünk részét. Darian Leader könyve szembemegy társadalmunk arra irányuló, utóbbi időben szinte kizárólagossá váló törekvéseivel, hogy az álmatlanságot örökre kiirtsuk az életünkből, és részletes magyarázataival segít megtalálni a helyét az életünkben a “tökéletes alvás” ideáljának nem megfelelő éjszakáknak is. Miután elolvastuk, elképzelhető, hogy egy rosszabb éjszaka után nem éljük meg majd akkora katasztrófának a nem alvással töltött órákat, esetleg kevésbé fogjuk magunkat okolni a nem megfelelő hatékonysággal töltött, nem az elvárt rekreációra fordított éjszakáért. Ső, a sorok közül azt is kiolvashatjuk, hogy hosszú távon akár az is elképzelhető, hogy a közhiedelemmel ellentétben éppen ennek a nyomás- és elvárásrendszernek a csökkentésével, az életünkben néha természetes módon megjelenő álmatlan éjszakáknak a normalizásával, vagyis az alvásról való gondolkodásunk átkeretezésével szüntetjük meg az alvással kapcsolatos problémáinkat.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Ezért olvassunk elalvás előtt

Vajon hogyan függ össze az alvás és a képernyőidő?

...

Felriadás, altatók, álmatlanság – miért megy nehezen az elalvás?

Mi az oka, hogy minden harmadik felnőtt rosszul alszik? Egy új könyv ennek jár utána, olvass bele! 

...

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

Hírek
...

Látványos csaták szélesvásznon: jön a mozikba a Hunyadi

...

Hogyan dolgozz hatékonyan? Íme Yuval Noah Harari tippjei!

...

Heller Ágnes hagyatéka a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtárba kerül

...

Nem vicc: akár a te verseid is megjelenhetnek Simon Márton kiadójánál

Olvass!
...

Mit tennél, ha egy gyilkossal ülnél egy autóban? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe!

Egy kocsi nagy sebességgel halad az erdőben. Te inkább kiugranál vagy megküzdenél a sofőrrel az irányításért? Olvass bele Alex Pavesi krimijébe. 

...

Létezhet barátság pingvin és ember között? Olvass bele Sibylle Grimbert Az utolsó egyed című regényébe!

Sibylle Grimbert regénye egy nem mindennapi barátság lebilincselő története. Mutatunk egy részletet.

...

Újra megjelent magyarul minden idők egyik legnépszerűbb norvég regénye: olvass bele!

A féltestvér négy generáción keresztül vezeti végig az olvasót egy család szövevényes történetén. Mutatunk egy részletet.

Kiemeltek
...

„Hiszen űzött voltam és zavaros” – 25 éve nincs köztünk Petri György

Ma 25 esztendeje halt meg a 20. század egyik legjelentősebb költője, Petri György. Mutatunk 3 kedvenc verset tőle.

...

Mutatjuk, kik közül kerülnek ki a 2025-ös Mastercard - Alkotótárs ösztöndíj nyertesei (1. rész)

Két cikkben, ábécésorrendben mutatjuk be a jelölteket. Íme az első 27! 

...

Már nem kell sokat várni Ken Follett új regényére

Mutatjuk, hogy néz ki a borító!

A hét könyve
Kritika
Mario Vargas Llosa utolsó regénye elégikus óda a latin-amerikai népzenéhez
Nagy László 100: ma lenne, aki átvinné fogában a szerelmet a túlsó partra?

Nagy László 100: ma lenne, aki átvinné fogában a szerelmet a túlsó partra?

100 éve született Nagy László költő. Az egyik legismertebb versével emlékezünk meg róla.