Az aradi kivégzések után játszódik az idei Alfabéta-díjas képregény

Az aradi kivégzések után játszódik az idei Alfabéta-díjas képregény

A 18. Budapesti Nemzetközi Képregényfesztivál zárónapján, május 14-én a Dürer Kertben, adták át a legjobb képregényeknek járó Alfabéta-díjakat, valamint a Korcsmáros Pál emlékére alapított, kimagasló teljesítményt elismerő Korcsmáros-díjat, írja a Magyar Képregény Szövetség.

Fotó: Kőrösi Tamás

sa | 2023. május 18. |

Kép-regény kategóriában a nyertes mű a Hosszú az út hazáig, amit Mervorius írt és Tebeli Szabolcs rajzolt (Képes Krónikák, 2022). A történet szerint gróf Leiningen-Westerburg Károly felesége megbízza Trandafirt, a cigányvajdát, hogy szerezze meg férje holttestét az aradi vár sáncárkából. A hazafele tartó út viszont hosszabbnak bizonyul, mint tervezték.

A zsűri részéről Kleinheincz Csilla méltatta a művet: “Történelmi tényeket jól felhasználó, és azok réseibe értően illesztett történet, amelynek mindhárom idősíkja jó tempóban váltogatja egymást. Történetvezetését tekintve talán a legjobban kézben tartott alkotás, amely magas tétekkel és jól elhelyezett akadályokkal tartja fent az olvasó érdeklődését, a változatos panelek és beállítások is jól vezetik a szemet. Az életszerű, korhű párbeszédek mellett kiemelendő a cigányábrázolás, mely nem szorítkozik egyetlen karakterre, hanem 

képregényirodalmilag kevéssé feldolgozott társadalmi csoport több tagját is megszólaltatja.” 

Kép-novella kategóriában a nyertes a Pesten nem él ilyen című képregény lett, Molnár Gábor munkája (Rémképmesék antológia, 2022).

A Korcsmáros Pál-díjat idén László Márk kapta a Hellboy-kötetekért (Vad Virágok, 2022).

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Szép Eszter: A képregény segít továbbgondolni a nehéz kérdéseket

A digitális formában bárki számára ingyenesen elérhető Útmutató a képregények tanulmányozásához elsősorban a médium iránt érdeklődő fiataloknak és tanáraiknak nyújt inspirációt, de a kiadványt fordító Szép Eszter képregénykutató abban bízik, idővel képregénykészítőként láthatja viszont a füzet olvasóit. Megtudtuk tőle, miért tartja a képernyőknél hasznosabbnak a képregényt, és hogy miként hat egymásra a comics- és a streamingreneszánsz.

...

Ingyenes kiadvány segít eligazodni a képregények világában

A képregények tudományos igényű vizsgálata egyre inkább jelen van a hazai egyetemeken és szellemi műhelyekben, de nincs egyszerű dolga sem annak, aki tanulni, sem annak, aki tanítani szeretne a témában. Nekik segíthet egy most megjelent, ingyenesen letölthető kiadvány.

...

Tintin 35 év után visszatér a képregényes standokra

A francia megjelenés szeptemberben várható.

Kiemeltek
...

Gisèle Pelicot memoárja nem a bosszú könyve, hanem az újjáépülés története

Elolvastuk a Himnusz az élethez című könyvet.

...

Self-made influenszerek vs. szakértők: kinek higgyen a szülő az interneten?

Az internet egyszerre stresszfaktor, veszély és óriási ajándék a friss szülőknek. Erről is szó esik az Ezt senki nem mondta! bookazine-unkban! 

...

„Jó krimit írni nehezebb, mint egy közepes szépirodalmi művet” – így látják magukat a magyar krimiírók

A magyar krimi helyzetét vizsgálták a Krimifesztiválon. 

A hét könyve
Kritika
Ha nem éltem át a népirtást, van jogom szenvedni?
Túl sok a gyereknevelési tanács az interneten? Így szűrd meg, hogy kire hallgatsz, és kire nem!

Túl sok a gyereknevelési tanács az interneten? Így szűrd meg, hogy kire hallgatsz, és kire nem!

Kinek higgyen a szülő az interneten és kinek nem? Szakértőket kérdeztünk.

Ha nem éltem át a népirtást, van jogom szenvedni?

Ha nem éltem át a népirtást, van jogom szenvedni?

Gaël Faye ruandai népirtásról szóló könyve, a Zsakaranda a hét könyve. 

Szerzőink

sza
sza

Rejtélyes gyilkosságok és fülledt szerelmek – 7 sorozat a Netflix, Prime és Apple TV kínálatából márciusra

Ruff Orsolya
Ruff Orsolya

A Hamnet a női közösségek regénye is [A nő hétszer]

Olvass!
...

Látlelet a magány ezer arcáról – olvass bele Krusovszky Dénes novelláskötetébe!

Megszabadulhatunk valaha nemkívánatos emlékeinktől? És leküzdhető-e a magány érzése?

...

„Ez a beteg, omladozó, kizsákmányoló monstrumplatformok kora” – így teszi tönkre az életedet az internet

Az internet már nem az emberről, hanem a pénzról szól. De lehetne máshogy is. Olvass bele!

...

Mit tennél, ha egy kémprogram leleplezné a legnagyobb titkodat? – Olvass bele az InverzPanda című regénybe!

Hozzáfért mostanában valaki a telefonodhoz?