Miért megosztó David Szalay regénye? – a Testről és könyvklubokról a TBR podcastben

Miért megosztó David Szalay regénye? – a Testről és könyvklubokról a TBR podcastben

Hogyan fogadták a magyar olvasók az idei Könyvhetet megnyitó David Szalay Booker-díjas regényét? És mennyire lehet ez a történet ideális „könyvklubos” olvasmány? Ezekről esett szó a TBR podcast kibeszélő adásában, és természetesen könyveket is ajánlottunk.

Bakó Sára |

„Hihetetlenül erős tempó, kelet-európai bizonyítási vágy és rengeteg testi tapasztalat” – foglaltuk össze kritikánkban röviden a Testet (olvass bele!), amely kétségkívül az idei Könyvhét legkeresettebb kötete volt. Ott voltunk David Szalay megnyitóbeszédén, aztán végignéztük a hivatalos könyvbemutatót a Pesti Vigadóban, a nap megkoronázásaként pedig könyvheti podcastünkben, a Flairben is kitárgyaltuk a regényt.

És ha ez még nem lenne elég: a TBR podcastben annak a kérdésnek is nyomába eredtünk, hogy vajon hogyan olvassa ezt a könyvet a Z generáció, és miért lehetett ideális választás Dua Lipa könyvklubja számára.

David Szalay
Test
Ford. Barabás András, Libri, 2026, 406 oldal
-

Szokás szerint állandó vendégünk Bognár Edmond, és ebben a részben Kiss Kriszta (Könyvtársak) csatlakozott hozzánk, akinek az idei év egyik nagyon meghatározó olvasmánya volt a Test.

Érzelmes könyv?

„Számomra ez a könyv nagyon érzelmes” – fogalmazott David Szalay a Könyvhét előtt készült interjúnkban. Ez a kijelentés a regény szűkszavúságát, illetve a főhős, István nehezen megfejthető jellemét tekintve talán meglepőnek tűnhet, hamar kiderült azonban, hogy a podcast résztvevőit is mélyen érintette a Test.

Csomó mindenre visszaemlékeztem a saját kamaszkorommal kapcsolatban” – kezdte Bognár Edmond.

„Sok mindent átértékeltem magamban a könyv hatására, tehát kicsit fájó volt olvasni” – mondta.

Ami a főszereplőt illeti, Kiss Kriszta szerint István olyan, mint egy csukott könyv, amelyet természetesen minden olvasó ki akar nyitni, mert kíváncsiak vagyunk, mi van benne. Ilyen értelemben tehát végső soron valóban egy lélektani könyvről van szó, még akkor is, ha maga a szöveg nem pszichologizál.

De miért annyira megosztó ez a könyv?

Generációs különbségről van szó, vagy a nyelvezet, esetleg a testiség ábrázolása veri ki a biztosítékot? Hallgasd meg az epizódot!

A beszélgetés témái:

  • Élménybeszámoló az Ünnepi Könyvhétről
  • Milyen olvasmányélmény volt a Test?
  • A kamaszkori élmények döntő hatással bírnak.
  • A főszereplő olyan, „mint egy csukott könyv”.
  • Valóban érzelmes könyv a Test?
  • A regény szűkszavú nyelvezetéről
  • Miért megosztó könyv a Test?
  • A „sztárkönyvklubok” jelentőségéről
  • Mitől lesz valami jó „könyvklubos olvasmány”?
  • Könyvklubos könyveket ajánlunk!

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

David Szalay: A főhősöm éppen olyan rejtélyes, mint bármelyik igazi ember

Miért lényeges, hogy a főhős mit és hol ebédel? És tud-e a szerző pszichológiai kórképet festeni a szűkszavú Istvánról?

...

David Szalay szűkszavú hőse egy életen át sodródik – de mégis végig szurkolsz neki

A Booker-díjas Test a hét könyve.

...

David Szalay: Az erőszak, a vágy és a trauma nem elbeszélhető

Interjú a magyar származású Booker-díjas szerzővel, aki idén megnyitó beszédet mond az Ünnepi Könyvhéten.

Polc

Amikor nem a vízhiány pusztít – így lett még aktuálisabb Tara Menon cunamiról szóló regénye

...

Érdemel megértést, aki megöli három fiát?

...

Most tényleg azt magyarázzam meg, miért nem kell sajnálni? – Fekete Ádám regényéről

...

Magány, szex, szorongás, avagy így éld túl a fiatal éveid – Adorjáni Panna első regényéről

...
...

„Sokszor muszáj kordában tartani a szárnyalást” – Harag Anita író és Giliga Ilka díszlet- és jelmeztervező beszélgetése

...

„Kicsit gusztustalan, kicsit szürreális és nagyon vicces” – Harag Anita mesél olvasmányairól

...

Szabados Ági: Az olvasás a mentális egészségem záloga // TBR podcast

Kiemeltek
...

Elmesélni azt, amire nincsenek szavak – Miért a világirodalom egyik legfontosabb könyve A Kedves?

Traumák, amiket nem hallgattak meg, és történetek, amiket a nyelv nem tud visszaadni.

...

Ez a könyv megjósolta, hogy mit okoznak a hőhullámok

A Magyarországot sújtó hőség miatt egyre többször jut eszünkbe Kim Stanley Robinson A Jövő Minisztériuma című regénye.

...

Lehet-e izgalmas egy hagyatékfelszámolás? – Ragnar Helgi Ólafsson: Apám könyvtára 

Megmenthető-e a feledéstől mindaz, ami számunkra értékes akkor, ha írunk róla?