Sántakutya-est, Szabó Dominika

Ferencvárosi barátságok, foci, klánok ‒ ilyen volt az első pesti Sántakutya-est

Három éve, a zalai Margófeszten indultak a Sántakutya tematikus beszélgetései, melyeken megismerhetjük a történet mögötti embereket. A már hagyományszámba menő, népszerű storytelling programot Budapest 150. születésnapja alkalmából a fővárosban is igyekszik meghonosítani a Margó és a Könyves Magazin, azzal a céllal, hogy nézzük meg, hol és kik között élünk ‒ hiszen mindenkiben lakozik minimum egy kisregény. Az első pesti alkalmon a szervezők fordítottak a szokásos meneten, és a helyszínt adó Ferencvároshoz kerestek lokálpatrióta embereket. Az est folyamán meghallgathattuk, hogyan és miért kötődik Bezerics Dániel vendéglátós, Nagy József újságíró és Gerzsenyi Bettika improvizációs színész, ex-videotékás a IX. kerülethez. A vendégekkel Szabó Dominika (a nyitóképen) beszélgetett.

Fotók: Posztós János

Kiss Imola | 2023. november 25. |

A Balatontól a Tompa utcáig

A legmesszebbről, Keszthelyről Bezerics Dániel, a Paletta étterem és a helyszínt adó Tompa17 kávézó tulajdonosa érkezett Ferencvárosba. Ő családja révén nőtt bele a vendéglátásba, sokáig a Balaton mellett dolgozott, de egy idő után a szezonalitás nehézségei miatt eldöntötte, hogy szeretné megvetni a lábát Budapesten is. 2017 májusában járt először a környéken, amikor meglátogatta Fekete Antonio szakácskönyvüzletét a Páva és Tompa utca sarkán, majd rájött, hogy a hotelben, ahol kávéztak, keszthelyi a konyhafőnök.

Az a kellemes májusi este, miközben sokan voltak az utcán és zajlott az élet, nagyon emlékezetes élmény volt számára.

Néhány hónappal később pedig mindössze pár száz méterre, szintén a Tompa utcában találta meg bisztrója, a Paletta számára az ideális üzlethelyiséget. Szabó Dominika megjegyezte, olyan lehetett ez a sok, környéken tevékenykedő keszthelyi ismerős miatt, mintha otthonról hazaérkezne. Bezerics egyetértett, hiányzott neki korábban a társasági élet, hiszen a legtöbb ismerőse elhagyta Keszthelyt.

-Sántakutya, Bezerics Dani

Egy ideig úgy gondolta, hogy kétlaki lesz, a Balatonon szezonálisan, Budapesten pedig egész évben működnek majd a vállalkozásai, de néhány válságos helyzet és aztán a covid miatt is rájött, hogy tulajdonképpen már otthon van Ferencvárosban: ismerősek neki az utcán az emberek.

Akkor végleg ideköltözött, és ez „megérkezésélmény volt”, mondta. 

A másik, ami Bezerics Danit a kerülethez köti, az a foci. Rajongása, amit „törzsi azonosulásként” jellemzett, még gyerekkorában indult, amikor az FTC 1995-ben bejutott a Bajnokok Ligája főtáblájára. Egy idő után kiüresedett számára a szurkolás más sportok iránt is , de ahogy egyre több időt töltött Ferencvárosban, úgy a Fradi iránti szerelme is feléledt.

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]
Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

Zalai történetek uralták a Sántakutya-beszélgetést a nyári Margófeszten, amit most teljes terjedelmében visszahallgathattok.

Tovább olvasok

Csak a Fradi

Nagy József a 24.hu újságírója, bérletes szurkoló, őt gyerekkorától a futball köti Ferencvároshoz: „aki ezen kívül van, az ezt nem érti,” mondta. Azon a pestlőrinci lakótelepen, ahol lakott, nagyjából focizni lehetett meg bicajozni, és ott mindenki fradista volt. Egyik általános iskolai osztálytársának akivel ma is együtt jár szurkolni az apja vitte ki őket először meccsre, majd kiderült, hogy édesanyja kollégája az FTC akkori elnökének felesége volt.

Így kapott először bérletet a stadionba, majd meghívták a klubházba is, ahol olyan élő legendákat láthatott, mint Nyilasi Tibor,

és ez az élmény egy életre megfertőzte. Ezt az első bérletet akkora becsben tartotta, hogy felnőtt korában is a pénztárcájában hordta, míg el nem lopták, azóta élete második, 1982-es bérletét tartja magánál.

-Sántakutya, Nagy József

Az újságíró szerint Ferencváros-szurkolónak lenni összetartó kapocs, valami, amibe kapaszkodni lehet, amiben otthon érzi magát az ember, és mint ilyen, nemcsak a fontos meccsekre megy ki, hanem a vidéki találkozókra is, sőt akár külföldre is elmegy a csapat miatt. Még akkor is, ha sejthető, mi lesz az eredmény,

és ha rossz egy mérkőzés, azt is „végig kell szenvedni-szotyizni”.

Ettől függetlenül neki is volt olyan korszaka, amikor annyi volt a botrány a Fradi-ultrák körül (rasszizmus, verekedések), hogy besokallt és nem járt ki a mérkőzésekre. Aztán, amikor megnyitott a Groupama Aréna,  régi szurkolótársaival úgy döntöttek, újra vesznek bérletet. Mindenkinek más jelenti az életében a cölöpöket, mondta Nagy József, neki ez az egyik, bár a családot sosem írhatja felül.

A legendás videotéka

A harmadik storyteller Gerzsenyi Bettika improvizációs színész volt, aki tősgyökeres ferencvárosi, kiskorától kezdve a Drégely utcában lakott. Számára a kerület legfontosabb helyszíne a Mester utca, azon belül is a 37. szám alatt található videotéka volt, ami 1988-ban nyitott meg. Egyke volt, és mivel édesanyja egyedül nevelte, beszippantotta őt a filmek világa. Sokat járt oda, és

ahogy kamaszodott, már nemcsak kölcsönözni ment, hanem a társaság miatt is.

Összebarátkozott a tékásokkal, aztán 16 éves korától ő is elkezdett ott dolgozni. Kialakult a „téka klán”, a munkatársaival sokszor műszakon kívül is bent lógtak.

-Sántakutya, Gerzsenyi Bettika

A Mester utca 37. volt az abszolút központ: oda jártak dumálni, megváltani a világot, onnan indultak moziba, bulizni. A klánba olykor törzsvendégek is bekerültek, akikkel összebarátkoztak, mert a filmeken keresztül megvolt a kapcsolat és az emberek beszélgetni akartak. Arra a kérdésre, hogy miben volt más ez a téka, mint a Corvinnál lévő Odeon, azt mondta, hogy az Odeon kínálata minőségi ugrás volt az övékhez képest, művészfilmekkel, ezért ott a törzsközönség is más volt.

Gerzsenyi rengeteg jellegzetes, színes figurára emlékszik a tékás időből: a borsófőzelékes néni, aki mindig a Dirty Dancinget vette ki, a vendég, aki kifejezetten rossz filmeket keresett, a srác, akinek mindig tele volt a csomagtartója mindenféle eladó cuccal. Bettikának a Mester utca volt az, ahol nem tudott úgy végigmenni, hogy valaki rá ne köszönjön.

Ő a videotékának köszönheti, hogy kinyílt számára a világ, nemcsak átvitt, hanem a szó szoros értelmében is.

14 éves koráig ugyanis Csepelen kívül máshol szinte nem is járt, de a klánnal elkezdték felfedezni Budapest más részeit is. Bár már nem Ferencvárosban lakik, és sok minden változott ott, még mindig ismerős számára a környék, és mindig az otthonának fogja érezni, ahova bármikor jó visszatérni.

A következő Sántakutya-est időpontja: 2024. január 25. 18:30, részletek később.

-Sántakutya, közönség

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Taszártól az amerikai börtönökig - A sántakutya a Margón

...

Esterházy: Nagyon nehéz csendben lenni (Margó Irodalmi Fesztivál / A sántakutya)

...

Valamit elmondani mindig bonyolult – Aegon-díjas írók A sántakutyában

Tavaszi Margó Irodalmi Fesztivál
...

Németh Gábor: Van egy ösztönös együttműködés, ha kínozni kell

Zsidó vagy? nagy siker volt a magyar kortárs irodalomban két évtizeddel ezelőtt, és azóta sem vesztett szinte semmit a relevanciájából. Németh Gábor a Margón. 

...

Esterházy Péter megmutatja, hogyan ad interjút egy kiegyensúlyozott magyar úr

Esterházy Péter idén lenne 75 éves. A Magvető ez alkalomból különleges interjúkötettel jelentkezett, amit a Margón mutattak be.

...

Nádas Péter: A Párhuzamos történetek nem tud véget érni

Nádas Péter a Tavaszi Margón sok kételyt eloszlatott a regénnyel kapcsolatban: megtudtuk, milyen volt megírni Kristóf és Gyöngyvér maratoni szexjelenetét, milyen volt a szerkesztés, sőt azt is, miért gondolta az egykori gépírója, hogy az író megőrült.

...

Milyen ma magyarnak lenni külföldön? – Nádasdy Ádám a Margón

Anglia szemmagasságból és Magyarország a szigetországból nézve Nádasdy Ádám új kötetében, a Londoni levelekben.

...

Szaniszló Judit: Annyira jelentéktelenek vagyunk, mégis mindannyiunk története roppant izgalmas

A másik ember egy bérház lakóinak életét mutatja be a covid alatt, miközben árnyaltan beszél magányról, egyedüllétről és társadalmi kérdésekről. Kötetbemutató a Margón. 

...

Spiró György: A Fogság megírása maratonfutás volt, nem ajánlanám mindenkinek

Az idén 20 éves Fogságról Valuska László kérdezte Spiró Györgyöt a Tavaszi Margó Fesztiválon.

Hírek
...

Kemény Zsófi és Karafiáth Orsolya meglátogatta Petőfi élethű mását

...

A nő, aki egész életében titkolta, hogy fekete: magyarul is olvasható Belle Greene lebilincselő története

...

Robot is szerepel Térey János A Nibelung-lakóparkjának színházi feldolgozásában

...

Fenyő-gyilkosság: Gyárfás Tamás hét évet, Portik Tamás életfogytiglant kapott

...

A titokzatos Pynchon 12 év után először jelentkezik új regénnyel

...

10 dolog, amit csak az igazi könyvmolyok értenek

Kiemeltek
...

Milyen könyvektől világosodott meg Saxon A Fehér Lótuszban?

A Fehér Lótusz harmadik évadában is fontos szerep jutott a könyveknek, gyakorlatilag megváltoztatták az egyik legizgalmasabb karakter életét.

...

George R. R. Martin elsírta magát: feltámasztották a Trónok harcából is ismert óriásfarkasokat

Ilyen, amikor a Trónok harca valóság lesz. 

...

Életre ítélve: Tompa Andrea regényéből készült színdarab az Örkényben

Megnéztük az Örkény Színházban a Tompa Andrea Sokszor nem halunk meg című regényéből készült adaptációt.

KERÜLJ KÉPBE ÉS OLVASS!
...

Mi lesz, ha kevered Tolkient a magyar népmesékkel?

...

Ausztrál őslakos gyerekekkel foglalkozó szervezet nyerte a gyerekirodalmi Nobelt

...

Burgenlandi gyerekkönyvíró és kanadai illusztrátor kapja idén az Andersen-díjat

...

Ronja, a rabló vadóc lánya eredetileg Astrid Lindgren tollán kelt életre

...

A First Lady a Fehér Ház macskájáról ír gyerekkönyvet

...

Orczy Mimi ezúttal Párizsban nyomoz egy eltűnt műkincs után – Olvass bele!