Vetítések a holokauszt nemzetközi emléknapja alkalmából
Az auschwitzi koncentrációs tábor felszabadulásának napja, január 27-e a holokauszt nemzetközi emléknapja, amelyhez kötődően az Urániában több filmmel is emlékezünk az áldozatokra.
Január 26-án, csütörtökön levetítjük Török Ferenc 1945 (12) című, berlini közönségdíjas filmjét, amely egy magyar faluban játszódik a II. világháború befejezése utáni hónapokban.
Az emléknapon, 27-én Tóth Barnabás alkotása, az Akik maradtak (12) című játékfilm látható, amely két, családját veszett ember, egy özvegyen maradt orvos és egy tizenéves lány meghatóan emberi kapcsolatát meséli el a háborút követő években.
Másnap, 28-án, szombaton Ari Folman lenyűgöző erejű, sajátos látványvilágú animációja, a Hol van Anne Frank? (12) látható, amelynek fiktív történetében Anne Frank egy képzeletbeli barátnője, Kitty varázslatos módon életre kel a ma múzeumként működő Anne Frank-házban és a történtekről mit sem tudva Anne keresésére indul.
Mikor? Jan. 26-28. Hol? Uránia
Facebook-esemény erre >>>
Szűcs koncert az Akváriumban
Szűcs Krisztián (HS7) új zenekarának első koncertje az Akváriumban.
A zenekar tagjai: Benkő Dávid, Hosszú Gábor, Ligeti Gyuri, Mihalik Ábel és Szűcs Krisztián.
Elhangzanak a Szűcs új “Vízválasztó” című lemezének dalai, meg lesznek még más, régebbről ismerős Szűcs Krisztián szerzemények is.
Mikor? Január 28. 19:00 Hol? Akvárium
Részletek, jegyek itt >>>
Három új kiállítás nyílik a Mai Manó Házban
Berekméri Zoltán, Milos Dohnány és Deanna Dikeman fotóit mutatja be a Mai Manó Ház három újonnan nyílt, szerdától látható kiállítása.
Az érzékeny önpusztító címmel látható tárlat a magyar fotográfia történetének egyik legjelentősebb alakja, a száz éve született Berekméri Zoltán életművét tárja a közönség elé.
Berekméri tragikus életének számos pontja ismert és feltárt, sorsának azonban művészetéhez alig van köze: képein egy sajátságos világ bontakozik ki, amelyben a tiszta kompozíció, a fotográfiai hagyományok iránti tisztelet és egy különös "belső monológ" játssza a főszerepet.
Milos Dohnány A városban című kiállítása a modern szlovák fotográfia jelentős képviselőjének képeiből mutat be válogatást. A Mai Manó Házban megtekinthető képanyag Dohnány fotóinak több tematikus sorozatából válogat, noha figyelmének középpontjában az urbánus élet és az 1930-as, 1940-es évek modern pozsonyi építészetének Pozsonya állt. Dohnány a kortárs fotográfia egyik vezető alakja volt, az új technológiák rajongója, pedagógus, esszéista, a fotográfia első szlovákiai kritikusa és teoretikusa.
Deanna Dikeman Leaving and Waving (Búcsúzni és integetni) című fotókönyve a Mai Manó ház közleménye szerint a családról, a meghittségről, a búcsúzkodásról és az idő múlásának kegyetlenségéről mesél. A 27 évet felölelő sorozatban Dikeman szüleit fényképezte búcsúintés közben. Személyes és őszinte munkája nemcsak az idő múlásának melankóliáját ragadja meg, hanem bepillantást enged egy család intim pillanataiba.
Berekméri Zoltán és Milos Dohnány kiállításai március 12-ig várják a közönséget a Mai Manó Házban, Deanna Dikeman fotókönyve és a hozzá kapcsolódó kiállítás pedig március 5-ig ingyenesen tekinthető meg a ház PaperLab Galériájában.
Mikor? Január 24. - Március 12. Hol? Mai Manó Ház
Alkalomadtán – szöveg és zene: Légrádi Gergely és Zsoldos Dávid beszélgetése
Az Alkalomadtán c. négygenerációs családregényt kiindulópontként véve, Dávid és Gergő beszélgetnek kötetlenül, számos érdekes-izgalmas történetet elmesélve az irodalom és zene kapcsolatáról, egy pianínó mellett.
Az eseményen olyan témák kerülnek elő, mint a generációk, a családi titkok és az előre meghatározottság, a csend és a hiány szerepe és hatása az irodalomban és a zenében, az átdolgozás, a parafrázis előnyei és hátulütői vagy az alkotás lehetséges folyamatai és kihívásai az irodalom és a zeneszerzés tükrében.
Légrádi Gergely, író. Rövidprózáit antológiákban, irodalmi folyóiratokban, napilapokban publikálja. Mesterei Radnóti Zsuzsa és Háy János. Civilben jogász, az Oppenheim Ügyvédi Iroda alapító partnere, az ELTE jogi karán oktat, szakterületén rendszeresen publikál. Az Alapítvány a Magyar Színházakért alapítója, munkájának szervezője és támogatója.
Zsoldos Dávid, a Papageno alapító igazgatója zongoraművészként és zenetörténészként végzett a Zeneakadémián. A Magyar Zenei Tanács elnöke, az Európai Zenei Tanács és a Jeunesses Musicales International elnökségi tagja, nevéhez fűződik Magyarországon a Fidelio, a Klasszik Rádió és a Müpa Magazin megalapítása. Az International Classical Music Awards zsűritagja, számos jelentős hazai és nemzetközi kulturális és kommunikációs projekt közreműködője.
Mikor? Jan. 26. 18:00-19:30 Hol? Spinoza
Facebook-esemény erre >>>>
Kalandos sorsú rézkarcokat bemutató kiállítás nyílik az FSZK-ban
Rejtett rézkarcok címmel kalandos sorsú 18. századi metszeteket mutat be csütörtöktől a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár (FSZK).
A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár, a budapesti Brazil Nagykövetség és a szentantali Vadászati és Halászati Múzeum együttműködésének keretében nyíló tárlat a 18. század nagyvárosainak látképeit mutatja be korabeli metszetek reprodukcióin keresztül.
Az eredeti alkotások Augsburgban készültek 1719 és 1765 között, javarészt Friedrich Bernhard Werner munkái, aki hadimérnökként és térképészként dolgozott. Ez a kultúr- és várostörténeti anyag véletlenül került elő az 1960-as években a Koháry-Coburg-kastély felújítása során a Családi Galéria néven ismert terem egy rejtett falrészében. Szépségük mellett jelentős történelmi és építészeti kuriózumnak is számítanak, hiszen megörökítik és felidézik az épületeket, hidakat, kikötőket és egyéb várostervezési aspektusokat. A rézkarcok 1792-ben kerültek Koháry Miklós gróf tulajdonába.
Házassága révén két brazil hercegnő is tagja volt a Koháry-Coburg családnak, Maria da Glória, I. Pedro császár lánya, aki Maximilian Ferdinand Sachsen-Coburg-Gothához és Leopoldina, II. Pedro császár lánya, aki Ludwig August Sachsen-Coburg-Gothához ment feleségül.
A kiállítás anyaga és a 18. századi brazil királyi család történetének összefonódása, valamint a brazil függetlenség kikiáltásának 200. évfordulója miatt Susan Kleebank, Brazília budapesti nagykövete karolta fel a rézkarcsorozat bemutatásának népszerűsítését. A kiállítást elsőként 2016-ban a Pozsonyi Brazil Nagykövetség, majd 2017-ben a Genfi Brazil Főkonzulátus mutatta be.
A megtalált 123 metszetből harmincat restauráltak, amelyek reprodukciói tekinthetők meg a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Központi Könyvtár Átriumában január 26. és február 23. között nyitvatartási időben.
Mikor? Január 26. és február 26. között Hol? Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár