Emma Stone, Szegény párák (Poor things) Fotó: Forum Hungary

Szegény párák

Jorgosz Lantimosz Alasdair Grey regényéből adaptált új filmje elképesztő történet Bella Baxter (Emma Stone) fantasztikus fejlődéséről. A fiatal nőt a zseniális elméjű és szokatlan módszereket alkalmazó tudós, Dr. Godwin Baxter (Willem Dafoe) hozza vissza az életbe. A férfi védelmét élvezve Bella vágyik a tudásra. Szomjazza a világ dolgait, így elszökik Duncan Wedderburnnel (Mark Ruffalo), a dörzsölt és züllött ügyvéddel, és együtt egy kontinenseken átívelő, szélsebes kalandra indulnak. Korának előítéleteitől szabadon Bella roppant iramban fejlődik, hogy szándékának eleget téve kiálljon az egyenlőség és szabadság mellett. A film tavaly megkapta az Arany Oroszlánt a Velencei Filmfesztiválon, csak Oscarra tizenegy kategóriában jelölték, Emma Stone elképesztő alakítását pedig már eddig is számos díjjal ismerték el.

Hol? Mozik Mikor? Jan. 25-től

Musica Moralia, Sophia Djebel Rose, Raoul Eden

-

Különleges hangulatra számíthatunk ezen az estén, ugyanis mindhárom fellépő eksztatikus, atmoszférikus, kísérletező zenét játszik. A leginkább talán poszt-folknak nevezhető Musica Moralia, vagyis Meggyesházi Éda saját megfogalmazása szerint csendes zajt játszik. A zenélést egy kéthúros gitárral kezdte és zongorával, majd csellóval folytatta, miközben megmagyarázhatatlan vonzalmat érez a cimbalom és a ’80-as évek elektromos orgonái iránt is. Most zenekarral kiegészülve lép fel. A francia-marokkói Sophia Djebel Rose már fiatalon a költészet felé fordult, később irodalmat és filozófiát tanult, majd nomád életet élt egy ideig, mert arra jutott, hogy a költészetnek csak akkor van értelme, ha cselekvésben valósul meg. Vándorlásai során az An Eagle in your Mind nevű folkduóval lép fel, amelyben indiai harmóniumon énekel és játszik, zenéje ösztönös és mélyreható. Raoul Eden gitáros játékát pedig mélyen befolyásolja a keleti zene, az indiai râga és a klasszikus líra, de mindig a sötét, pszichedelikus bluesban gyökerezik. Repetitív, sokat improvizál, zenéje a valóságon túli belső utazással határos.

Hol? A38 Mikor? Jan. 25. 19:00 Részletek ITT.

Budapesti nők olvasókör 

-

Új olvasókörünkben egy-egy klasszikus vagy kortárs művön keresztül vizsgáljuk meg a nők és a főváros kapcsolatát. Kik voltak azok a nők, akik rajta hagyták kézjelüket a városon? Melyek a tipikus női terek, milyen szabályok voltak sokáig érvényesek a nőkre, és hogyan próbálták az évek folyamán ezeket a szabályrendszereket szétfeszíteni, lazítani? Kik voltak a mindennapi élet láthatatlan mozgatói, meghatározó női művészei, alkotói, a város valós és fiktív femme fatale-jai, és nagyon is látható hősei? Beszélhetünk-e nők közötti szolidaritásról az elmúlt 150 év történelmi és társadalmi változásainak tükrében? Ilyen és ehhez hasonló kérdések is szóba kerülnek a Budapesti nők című olvasókörben, ahol az első olvasmányunk Kosztolányi Dezső egyik leghíresebb regénye, az Édes Anna lesz. Az olvasókört Ruff Orsolya és Szeder Kata vezeti.

Hol? Tompa17 Mikor? Jan. 30. 18:00 Részletek ITT.

Szecesszió, art deco, népművészet  Női lélek, népi formák

-

Az egyedülálló kiállítás a 20. század elejének két nagy stílusa – a szecesszió, illetve az art deco – és a népművészet találkozását vizsgálja női alkotók sajátos perspektívájából. A tárlat olyan női művészek nézőpontján keresztül mutatja be a korszakot, mint Lesznai Anna (róla podcastban beszélgettünk), a Zsolnay nővérek, Mallász Gitta, Undi Mariska, Lukáts Kató vagy Zsindelyné Tüdős Klára (róla Bódis Kriszta ír regénytrilógiát). Mindannyian úttörőnek számítottak a maguk idején, és összeköti őket, hogy tudatosan fordultak a népművészet kutatása, feldolgozása és megújítása felé. Látásmódjukat, szakmai tevékenységüket izgalmas és reprezentatív tárgyak segítségével elevenítik fel, műveikkel párhuzamosan pedig megtekinthetjük a Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum által őrzött tárgyakat is, melyek párbeszédbe lépnek a kiállításhoz más köz- és magángyűjteményekből kölcsönzött művekkel. A kiállítás gyűjteményi fókuszában szintén női alkotók vannak, azok a hímző parasztasszonyok, akik munkásságukkal fontos mérföldköveket raktak le a régi hímzőművészet kutatásában és az új motívumkincs kialakításában. Ilyen volt Király Ilus, Kis Jankó Bori és Csuhai Józsefné (Pólik Erzsébet).

Hol? Hagyományok Háza Mikor? Jan. 31-től Részletek ITT.

Írók egymás közt: Tompa Andrea és Selyem Zsuzsa

-

A nem csak könyvekről szóló beszélgetéssorozaton mindig az előző meghívottból lesz a házigazda, aki a beszélgetőtársát kiválasztja. Tompa Andrea Selyem Zsuzsa irodalomtörténészt, írót, egyetemi oktatót látja vendégül, aki többek között a Mire vársz, a Moszkvában esik és Az első világvége, amit együtt töltöttünk című könyvek szerzője (utóbbiról itt írtunk). Tompa Andrea Selyem Zsuzsa A kemény vízen át a hold című novelláját ajánlja az érdeklődőknek, ugyanis erről a szövegről is szó esik majd az est folyamán.

Hol? Budaörs, Jókai Mór Művelődési Ház Mikor? Jan. 30. 19:00 Részletek ITT.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Szkíta hatalomátvételre készülő fegyveres csoportra csaptak le a rendőrök

Tíz helyszínen 150 rendőr vett részt egy összehangolt akcióban, amely során 11 emberrel szemben intézkedtek, akik a gyanú szerint fegyveres hatalomátvételre készültek Magyarországon, jelentette a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda. Könyvek hírek mellé.

...
Szórakozás

A Szép remények sosem volt még ennyire baljós és kegyetlen

Dickens hardcore rajongói körében nem aratott fényes sikert a regény legutóbbi feldolgozása, pedig egyáltalán nem rossz sorozat: nagyon erős az atmoszférája és jók a színészek is. Ha elfogadjuk, hogy kicsit más, mint az alaptörténet, akkor sötét téli estékre ideális.

...
Zöld

Robert Downey Jr. könyve segíteni próbál a klímakatasztrófa elkerülésében

A színész Robert Downey Jr. könyve, a most megjelent Cool Food (Menő ételek) az élelmiszeren keresztül igyekszik segíteni a bolygó megmentésében.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Kritika

Stephen King első horrorját a kukából kellett kimenteni / 50 éves a Carrie

1974-ben, 26 évesen jelent meg Stephen King első regénye, a Carrie, amelyben egy középiskolás lány első menstruációjának a következménye több száz halott és egy kisváros elpusztítása. 

Szerzőink

...
Valuska László

A háromtest-probléma: mi lesz velünk, ha 400 év múlva elpusztítanak minket a szuperokos high-tech lények?

...
K. Varga Bence

K. Varga Bence: Akna és kampó

...
sa

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

Még több olvasnivaló
...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Viszály: kinek fáj jobban az árulás, Capoténak vagy a Hattyúknak?

Fényűzés, intrika, hűtlenség, egy megtörtént botrány, sztárszínészek –  a Viszály: Capote és a Hattyúk című sorozatban minden adott a sikerhez. Megnéztük.

...
Szórakozás

Ezeket az új adaptációkat nézd májusban a Disney+-on!

A Disney+ április végi és májusi premierjei között négy könyvadaptációt is találsz. 

...
Nagy

6 érdekesség, amit nem tudsz a Netflix Ripley-sorozatáról

Huszonöt évvel azután, hogy Matt Damon, Jude Law és Gwyneth Paltrow főszereplésével filmre vitték Patricia Highsmith thrillerét, Mr. Ripley ismét hódít, ezúttal fekete-fehérben. Összegyűjtöttünk hat érdekességet a vadonatúj Netflix-sorozatról.