Szegény párák
Jorgosz Lantimosz Alasdair Grey regényéből adaptált új filmje elképesztő történet Bella Baxter (Emma Stone) fantasztikus fejlődéséről. A fiatal nőt a zseniális elméjű és szokatlan módszereket alkalmazó tudós, Dr. Godwin Baxter (Willem Dafoe) hozza vissza az életbe. A férfi védelmét élvezve Bella vágyik a tudásra. Szomjazza a világ dolgait, így elszökik Duncan Wedderburnnel (Mark Ruffalo), a dörzsölt és züllött ügyvéddel, és együtt egy kontinenseken átívelő, szélsebes kalandra indulnak. Korának előítéleteitől szabadon Bella roppant iramban fejlődik, hogy szándékának eleget téve kiálljon az egyenlőség és szabadság mellett. A film tavaly megkapta az Arany Oroszlánt a Velencei Filmfesztiválon, csak Oscarra tizenegy kategóriában jelölték, Emma Stone elképesztő alakítását pedig már eddig is számos díjjal ismerték el.
Hol? Mozik Mikor? Jan. 25-től
Musica Moralia, Sophia Djebel Rose, Raoul Eden
Különleges hangulatra számíthatunk ezen az estén, ugyanis mindhárom fellépő eksztatikus, atmoszférikus, kísérletező zenét játszik. A leginkább talán poszt-folknak nevezhető Musica Moralia, vagyis Meggyesházi Éda saját megfogalmazása szerint csendes zajt játszik. A zenélést egy kéthúros gitárral kezdte és zongorával, majd csellóval folytatta, miközben megmagyarázhatatlan vonzalmat érez a cimbalom és a ’80-as évek elektromos orgonái iránt is. Most zenekarral kiegészülve lép fel. A francia-marokkói Sophia Djebel Rose már fiatalon a költészet felé fordult, később irodalmat és filozófiát tanult, majd nomád életet élt egy ideig, mert arra jutott, hogy a költészetnek csak akkor van értelme, ha cselekvésben valósul meg. Vándorlásai során az An Eagle in your Mind nevű folkduóval lép fel, amelyben indiai harmóniumon énekel és játszik, zenéje ösztönös és mélyreható. Raoul Eden gitáros játékát pedig mélyen befolyásolja a keleti zene, az indiai râga és a klasszikus líra, de mindig a sötét, pszichedelikus bluesban gyökerezik. Repetitív, sokat improvizál, zenéje a valóságon túli belső utazással határos.
Hol? A38 Mikor? Jan. 25. 19:00 Részletek ITT.
Budapesti nők olvasókör
Új olvasókörünkben egy-egy klasszikus vagy kortárs művön keresztül vizsgáljuk meg a nők és a főváros kapcsolatát. Kik voltak azok a nők, akik rajta hagyták kézjelüket a városon? Melyek a tipikus női terek, milyen szabályok voltak sokáig érvényesek a nőkre, és hogyan próbálták az évek folyamán ezeket a szabályrendszereket szétfeszíteni, lazítani? Kik voltak a mindennapi élet láthatatlan mozgatói, meghatározó női művészei, alkotói, a város valós és fiktív femme fatale-jai, és nagyon is látható hősei? Beszélhetünk-e nők közötti szolidaritásról az elmúlt 150 év történelmi és társadalmi változásainak tükrében? Ilyen és ehhez hasonló kérdések is szóba kerülnek a Budapesti nők című olvasókörben, ahol az első olvasmányunk Kosztolányi Dezső egyik leghíresebb regénye, az Édes Anna lesz. Az olvasókört Ruff Orsolya és Szeder Kata vezeti.
Hol? Tompa17 Mikor? Jan. 30. 18:00 Részletek ITT.
Szecesszió, art deco, népművészet – Női lélek, népi formák
Az egyedülálló kiállítás a 20. század elejének két nagy stílusa – a szecesszió, illetve az art deco – és a népművészet találkozását vizsgálja női alkotók sajátos perspektívájából. A tárlat olyan női művészek nézőpontján keresztül mutatja be a korszakot, mint Lesznai Anna (róla podcastban beszélgettünk), a Zsolnay nővérek, Mallász Gitta, Undi Mariska, Lukáts Kató vagy Zsindelyné Tüdős Klára (róla Bódis Kriszta ír regénytrilógiát). Mindannyian úttörőnek számítottak a maguk idején, és összeköti őket, hogy tudatosan fordultak a népművészet kutatása, feldolgozása és megújítása felé. Látásmódjukat, szakmai tevékenységüket izgalmas és reprezentatív tárgyak segítségével elevenítik fel, műveikkel párhuzamosan pedig megtekinthetjük a Hagyományok Háza – Magyar Népi Iparművészeti Múzeum által őrzött tárgyakat is, melyek párbeszédbe lépnek a kiállításhoz más köz- és magángyűjteményekből kölcsönzött művekkel. A kiállítás gyűjteményi fókuszában szintén női alkotók vannak, azok a hímző parasztasszonyok, akik munkásságukkal fontos mérföldköveket raktak le a régi hímzőművészet kutatásában és az új motívumkincs kialakításában. Ilyen volt Király Ilus, Kis Jankó Bori és Csuhai Józsefné (Pólik Erzsébet).
Hol? Hagyományok Háza Mikor? Jan. 31-től Részletek ITT.
Írók egymás közt: Tompa Andrea és Selyem Zsuzsa
A nem csak könyvekről szóló beszélgetéssorozaton mindig az előző meghívottból lesz a házigazda, aki a beszélgetőtársát kiválasztja. Tompa Andrea Selyem Zsuzsa irodalomtörténészt, írót, egyetemi oktatót látja vendégül, aki többek között a Mire vársz, a Moszkvában esik és Az első világvége, amit együtt töltöttünk című könyvek szerzője (utóbbiról itt írtunk). Tompa Andrea Selyem Zsuzsa A kemény vízen át a hold című novelláját ajánlja az érdeklődőknek, ugyanis erről a szövegről is szó esik majd az est folyamán.
Hol? Budaörs, Jókai Mór Művelődési Ház Mikor? Jan. 30. 19:00 Részletek ITT.